Jak napisać podanie – wzory, przykłady

Podanie o pracę, podanie o przyjęcie na studia, podanie z prośbą o pomoc... Każdy powinien umieć napisać podanie, bo prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu spotka się z koniecznością zrobienia tego – nie tylko na lekcjach języka polskiego. W jakich sytuacjach i do kogo pisze się podanie? Co powinna zawierać treść podania i jak napisać podanie? Oto garść najważniejszych informacji, która pomoże poprawnie stworzyć odpowiedni dokument.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Co to jest podanie i kiedy się je pisze?

Podanie jest to oficjalne pismo urzędowe, skierowane do władz, osoby lub instytucji. W sposób zwięzły i rzeczowy przedstawia prośbę adresata i ją argumentuje, co ma na celu przekonanie odbiorcy do słuszności celu nadawcy.

Podanie pisane jest stylem urzędowym – jest to formalny dokument, który powinien być stworzony według określonych zasad, z wykorzystaniem odpowiedniego, oficjalnego języka.

Podanie pisze się w sytuacjach, kiedy chce się przedstawić swoją prośbę, plan czy zamiar osobie lub instytucji, z nadzieją na jego pozytywne rozpatrzenie. Można napisać np. podanie o przyjęcie do szkoły, skierowane do dyrekcji placówki, podanie do władz miasta z prośbą o organizację wydarzenia, podanie z prośbą o interwencję w jakieś sprawie, itp.

Jak napisać dobre podanie?

Podanie, jak wszystkie oficjalne dokumenty, ma swoją określoną formę, a więc pisze się je według wzoru. Co powinno zawierać?

Dane osobowe nadawcy – imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz e-mail – zapisane po lewej stronie, w lewym górnym rogu.

Miejscowość i datę napisania podania, zapisane w prawym górnym rogu, a poniżej, także po prawej stronie, dane adresata podania – nazwę instytucji i miejscowość, np. Urząd Miejski we Wrocławiu lub imię i nazwisko osoby oraz jej stanowisko, np. Szanowny Pan Jan Nowak, Burmistrz miasta X.

Nagłówek – w tym wypadku słowo podanie – ma być napisany na środku, dzięki czemu odbiorca od razu będzie miał świadomość, z jakiego typu pismem ma do czynienia.

Treść podania, czyli najważniejsza część, powinna być rzeczowa i dzielić się na następujące części:

  1. Wstęp, zawierający sformułowanie prośby.
  2. Rozwinięcie, czyli uzasadnienie prośby.
  3. Zakończenie – prośbę o pozytywne rozpatrzenie prośby.

Na końcu podania powinno zamieścić się odpowiedni zwrot grzecznościowy, np. Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem...

Podanie powinno zawierać własnoręczny podpis nadawcy.

Jeśli do podania załącza się dodatkowe dokumenty, powinno się dodać również listę, w której wyszczególni się załączniki.

Sprawdź też: Jak napisać ogłoszenie?

Wzór podania

Jak powinien wyglądać formalny dokument? W Internecie podane są różne wzory podań. Oto przykład podania:

Zielonki, 1 kwietnia 2024 r.

Jan Nowak

Ul. Zielona 1

01-234 Zielonki

Szanowny Pan

Jan Kowalski

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonkach

PODANIE

W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwość zorganizowania kiermaszu szkolnego, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup stołu do ping-ponga oraz stołu do piłkarzyków, które stanęłyby w szkolnej świetlicy.

Swoją prośbę motywuję tym, że wielu uczniów chciałoby uatrakcyjnić sobie czas spędzany w szkolnej świetlicy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym lub podczas deszczowej pogody, gdy nie ma możliwości skorzystania z przyszkolnego placu zabaw i boiska. Ponadto, w przyszłości mogłoby to zaowocować organizacją dodatkowych zajęć aktywizujących – nie tylko dla szkolnej społeczności – których brakuje w naszej okolicy, a które byłyby ciekawą formą promocji naszej placówki.

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku

Jan Nowak (własnoręczny podpis)

Załączniki:

1. Program kiermaszu.

2. Podpisy grona pedagogicznego oraz opiekunów świetlicy.

To też może Cię zainteresować: Jak napisać recenzję?

Jakie zwroty stosować w podaniu? O czym pamiętać, pisząc podanie?

W pisaniu podania bardzo ważne jest odpowiednie słownictwo i zwroty grzecznościowe, a także – co oczywiste – dbałość o zasady ortografii i interpunkcji. Należy wiedzieć o tym, co i kiedy napisać wielką literą oraz odpowiednio wyjustować tekst.

Warto stosować takie wyrażenia, jak:

  • We wstępie: Uprzejmie proszę/ Zwracam się z uprzejmą prośbą...
  • W rozwinięciu: Prośbę swoją motywuję/Prośbę swoją uzasadniam/ Prośbę skierowaną do Pana/Pani uzasadniam.../ Chciałabym zwrócić uwagę na.../ Pragnę nadmienić, iż.../ W uzasadnieniu chciałabym dodać, że...
  • W zakończeniu: Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy.../ Liczę na przychylną decyzję w mojej sprawie.../ Będę wdzięczny/-a za pozytywne rozpatrzenie mojego podania.../ Proszę o pozytywne odniesienie się do mojej prośby...

Jeśli chodzi o podpis, najczęściej stosowane są dwie formy: Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem. Absolutnie nie należy stosować popularnego Pozdrawiam... Obowiązują również pełne formy imion: Jan, Zofia, Stanisław, Franciszek, nawet jeśli jest się małoletnim autorem i dla wszystkich jest się Zosią czy Frankiem!

Podanie najlepiej pisać na komputerze – wówczas uniknie się błędów, a co najważniejsze – podanie będzie wyglądało staranniej i bardziej profesjonalnie.

Zobacz również: Czym jest rozprawka i jak ją stworzyć?

Czym motywować swoją prośbę w podaniu?

Napisanie podania musi mieć swoje uzasadnienie – to nie jest prośba do mamy czy koleżanki, a interwencja do wyższych władz, w wyższym celu i poważnej sprawie, wymaga mocnych argumentów.

Argumentacja jest zależna od tego, w jakiej sprawie i do kogo kierujemy podanie – powinna jednak zawierać prawdziwe informacje, które trudno będzie podważyć, np. pisząc podanie o przesunięcie terminu egzaminu z powodu choroby, należy podać nazwę choroby, uzasadnić, dlaczego odbiera możliwość przystąpienia do egzaminu oraz załączyć odpowiednią dokumentację medyczną i/lub opinię lekarza.

Jeśli pisze się podanie w celu usunięcia drzewa z terenu placu zabaw, należy wspomnieć o bezpieczeństwie dzieci (mogą im zagrażać np. wyschnięte, łamiące się gałęzie), ograniczeniu miejsca do zabawy czy też innych zagrożeniach, wynikających np. z bliskości gniazd owadów.

Jeśli podanie dotyczy np. dofinansowania do szkolnej wycieczki, to nie powinno ono być motywowane chęcią zaoszczędzenia przez uczniów, a faktem, iż dofinansowanie pozwoli na poszerzenie programu wycieczki o dodatkowe wartości dla uczniów, np. wizytę w muzeum czy spotkanie z pisarzem.

Słowem – argumentem w podaniu nigdy nie powinna być zachcianka czy, mówiąc kolokwialnie, luźna wizja. Zanim się je napisze, należy się upewnić, czy pomysł (np. organizacji kiermaszu, zbiórki, szkolnej dyskoteki itp.) spotyka się z przychylnością większej grupy osób i czy ma szansę powodzenia.

Podanie powinno być ostatnim krokiem, jaki się podejmie w działaniu, czyli najpierw należy zorientować się, jakie są możliwości i czy dana sprawa spotyka się z zainteresowaniem większości, a dopiero na samym końcu prosić o zgodę i pomoc w przedsięwzięciu.

Bibliografia

 
  1. https://aniakubica.com/jak-napisac/podanie/
  2. https://zpe.gov.pl/a/jak-napisac-podanie/D1C1K5Ye
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zenona – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Jak usunąć malinkę?

 

Alimenty

 

Partykuła – czym jest, funkcje, przykłady partykuły w zdaniu

 

Ryby – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Prezent na Dzień Dziecka 2024 – co dla chłopca, a co dla dziewczynki?

 

Zastój pokarmu – objawy, jak odblokować, jak długo może trwać?

 

Rozmiar penisa – jaka jest długość penisa u dorosłego i dziecka?