Wybroczyny u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, zdjęcia

Z pewnością każdy rodzic bacznie obserwuje wszelkie zmiany, jakie zachodzą w ciele dziecka, a przede wszystkim zmiany skórne, które są najszybciej zauważalne, zawsze wzbudzają emocje oraz niepokój i powodują zwiększoną czujność. Sporo obaw wywołują wybroczyny u dziecka, ponieważ zazwyczaj kojarzą się z czymś negatywnym. Czy zawsze są powodem do obaw? Jak reagować, kiedy zauważy się u dziecka wybroczyny pod skórą?

  • 4.0
  • 2
  • 0

Czym są wybroczyny u dziecka?

Wybroczyny to czerwone plamki na skórze lub błonach śluzowych, które nie blakną pod wpływem ucisku, co sprawia, że z łatwością można je odróżnić od wysypki. Przyczyny powstawania wybroczyn u dziecka mogą być różne, ale swoje źródła mają w naczyniach włosowatych. U najmłodszych dzieci, noworodków, nie stanowią powodów do obaw, ponieważ są naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak zauważymy wybroczyny na skórze starszego dziecka, mogą wskazywać na nieprawidłowości i stany chorobowe.

Wybroczyny u dziecka, czyli petocje, mogą mieć kolor czerwony, ciemnoczerwony i fioletowy. Ich cechą charakterystyczną poza barwą jest forma – są zupełnie płaskie, podskórne, ale wyraźnie widoczne, ciemniejsze od naskórka, o małych rozmiarach i mogą występować w formie pojedynczej lub niewielkich skupisk. Wówczas przypominają wysypkę, która jednak nie blaknie pod wpływem nacisku na skórę.

Uwaga! Wybroczyny u dziecka to nie to samo, co siniaki. Wybroczyny są znacznie mniejsze – od 1 do 3 mm – z kolei siniaki mają od 5 mm wzwyż, nawet do kilku centymetrów. Nazywa się je krwawymi wylewami.

Zobacz też: Po czym rozpoznać, że dziecko się samookalecza?

Przyczyny wybroczyn u dziecka

Przyczyny powstawania wybroczyn pod skórą mogą być różne, ale żadnych nie powinno się bagatelizować. Czerwone plamki powstają, kiedy dochodzi do mechanicznego uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych lub na skutek zwiększonego ciśnienia w naczyniach włosowatych, powodującego przenikanie erytrocytów przez ściany naczynia. W konsekwencji przenikania erytrocytów krew powoduje powstanie plam pod skórą – bardzo drobnych krwiaków, czyli wybroczyn.

Jeśli zauważy się na skórze dziecka wybroczyny, należy przede wszystkim prześledzić historię jego zabaw i aktywności – intensywny wysiłek fizyczny mógł spowodować urazy, o których dziecko nie powiedziało, a które mogły osłabić naczynia krwionośne i wywołać wybroczyny. Jeśli jednak nie doszło do żadnego uszkodzenia mechanicznego oznacza to, że wybroczyny mogły powstać w wyniku choroby.

Przyczyny wybroczyn mogą być również całkiem prozaiczne, szczególnie u bardzo małych dzieci – mogą powstać w wyniku wzmożonego płaczu, kaszlu czy wymiotów, które również mogą osłabiać żyły.

Wybroczyny występują głównie w okolicach kostek i nóg, na dłoniach, twarzy, brzuchu i klatce piersiowej. Jeśli z wywiadu lekarskiego wynika, że wybroczyny u dziecka powstały w skutek urazy czy silnego płaczu – nie wymagają one leczenia i powinny samoistnie ustąpić po kilku dniach.

Sprawdź też: Wysypka u dziecka – jaka chorobą może być przyczyną wysypki?

Wybroczyny na skórze dziecka – przyczyny chorobowe

Wybroczyny powstają w wyniku wynaczyniania krwi z naczyń włosowatych przez zwiększone ciśnienie. Mogą mieć związek z urazami mechanicznymi, które, o ile są wiadomego pochodzenia i nie powodują żadnych innych dolegliwości, nie powinny wzbudzać większego niepokoju, jednak mogą również świadczyć o poważnej chorobie.

Kiedy mogą się pojawić wybroczyny u dziecka?

  • Wskutek przyjmowania preparatów przeciwkrzepliwych. Czerwone plamki na skórze mogą wskazywać na niedobory czynników krzepnięcia.
  • Jeśli dziecko posiada niski poziom płytek krwi i zachodzą małopłytkowe skazy krwotoczne.
  • W wyniku infekcyjnego zapalenia wsierdzia – zakażenia wewnętrznych struktur serca oraz ujść dużych naczyń krwionośnych. Infekcyjne zapalenie wsierdzia dotyka zazwyczaj starszych osób, ale diagnozuje się je również u dzieci, dlatego nie powinno się bagatelizować żadnych oznak.

To też może Cię zainteresować: Zapalenie mięśnia sercowego u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

  • Przy niedoborach witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność oraz niedoborach witaminy K, odpowiedzialnej m.in. za procesy krzepnięcia krwi.
  • W wyniku gorączki krwotocznej.
  • W przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak: toczeń rumieniowaty układowy (powodujący stan zapalny uszkadzający tkanki), celiakia, choroba Sjorgena (choroba zaczyna się głównie na błonach śluzowych, wybroczyny są tylko jednym z objawów), choroba Kawasakiego (stan zapalny naczyń krwionośnych) i choroba Ehlresa-Danlos (niewłaściwa synteza kolagenu, zwiększająca elastyczność skóry i jej podatność na urazy).
  • W przypadku białaczki, sepsy, mononukleozy i szkarlatyny.
  • Przy zakażeniu meningokokami.

Przeczytaj też: Jak przygotować dla dziecka syrop z pigwy?

Rozpoznanie i leczenie wybroczyn u dzieci

Nie zawsze łatwo ustalić, skąd się biorą wybroczyny u dzieci, szczególnie najmłodszych, które są w ciągłym ruchu i które nie potrafią jasno komunikować swoich dolegliwości. Jeśli zachodzi jakiekolwiek prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych, należy zgłosić się do lekarza. Nie zaszkodzi także wizyta kontrolna wtedy, kiedy jest się pewnym pochodzenia wybroczyn, np. upadku dziecka, ale nie znikają one samoistnie lub pojawiają się nad wyraz często – ostrożności nigdy za wiele!

Aby dojść do tego, jak powstały wybroczyny, przede wszystkim w celach diagnostycznych należy wykonać morfologię krwi (pomocną w wykrywaniu większości schorzeń, w których pojawiają się czerwone wybroczyny, np. tocznia rumieniowatego układowego), wraz z oznaczeniem czasu krzepnięcia oraz ilością płytek krwi. W przypadku podejrzenia niektórych chorób lekarz może zlecić także posiew krwi, który pozwoli m.in. wykryć obecność bakterii w przypadku zakażenia meningokokami.

Zobacz też: Jak objawia się czerniak u dzieci?

Leczenie wybroczyn polega głównie na zapobieganiu im. Jeśli ich wystąpienie ma związek z urazami czy ogólnie aktywnością fizyczną (w tym kaszlem czy płaczem), można im zapobiec stosując odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze i witaminy, które odpowiadają za prawidłową pracę układu krwionośnego. Może też zajść konieczność zmiany lub rezygnacji z niektórych leków czy też wdrożenia zaawansowanego leczenia innych schorzeń, których skutkiem są m.in. wybroczyny skórne. O tym, jakie kroki podjąć, kiedy pojawią się wybroczyny u dziecka, decyduje przede wszystkim lekarz i nie powinno się na własną rękę ani rezygnować, ani wprowadzać nowych leków.

Opublikowano: ;

Oceń:
4.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać dziecku podczas biegunki?

 

Antydepresanty w ciąży – jakie można?

 

Mnożenie ułamków zwykłych – wyjaśnienie i przykłady

 

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – przyczyny, objawy, operacja i powikłania

 

Błyszczyki do ust – działanie, rodzaje, jak zrobić własnoręcznie?

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

Angina ropna u dzieci – objawy, leczenie w domu, antybiotyk

 

Halloween z dziećmi – za i przeciw. Czy warto obchodzić to święto?