Zatkane ucho to dolegliwość dość powszechna. Z objawem tego typu należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Wśród przyczyn zatkanego ucha u dziecka wymienia się m.in.: ciało obce w przewodzie słuchowym, wysiękowe zapalenie uszu czy korek (czop) woskowinowy. Jakich preparatów do czyszczenia uszu używać? Jakie są bezpiecznie sposoby na usunięcie woskowiny w uchu?
Zatkane ucho u dziecka – zapalenie, ciało obce czy woskowina?
Zatkane ucho – co to znaczy?
Uczucie zatkanego ucha to dolegliwość zgłaszana stosunkowo często. Wśród jej przyczyn wyróżnia się m.in.: obecność czopów woskowinowych, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, ciało obce w przewodzie słuchowym.
Przewlekłe zatkanie ucha ma negatywne konsekwencje – upośledza słuch, co u dzieci dodatkowo wiąże się z pogorszeniem rozwoju mowy. Z problemem należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o ewentualnej konieczności wizyty u laryngologa.
Jakie są przyczyny zatkanego ucha u dziecka?
Zatkane ucho może mieć różne przyczyny. Bardzo częstą przyczyną zatkania ucha jest nadmiar woskowiny, która zbija się w czopy woskowinowe. Tendencję do tworzenia się czopków woskowinowych (korków w uchu) obserwuje się często u małych dzieci.
Kolejną z przyczyn uczucia zatkanego ucha jest wysiękowe zapalenie uszu – również częste u dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do żłobków i przedszkoli czy często chorujących.
Uczucie zatkanego ucha u dziecka bywa też zgłaszane podczas przeziębienia. Rozważając przyczyny zatkania ucha, nie wolno zapominać o możliwej obecności ciała obcego w uchu.
Rzadszą przyczyną jest tu choroba Meniere'a – choroba ucha wewnętrznego objawiająca się napadowymi zawrotami głowy, szumami usznymi, zaburzeniami słuchu, którym może towarzyszyć uczucie zatkania.
Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba, której istotą jest obecność nieropnego płynu za błoną bębenkową. Jej objawami są: zatkanie uszu, uczucie obecności “wody w uchu”, niedosłuch, ból ucha u dziecka. Wysiękowe zapalenie uszu stwierdzane bywa u dzieci z częstymi infekcjami kataralnymi, po przebytym ostrym zapaleniu ucha środkowego, w przebiegu przerostu migdałka gardłowego, alergii.
W leczeniu wysiękowego zapalenia uszu istotne znaczenie ma skuteczna walka z infekcjami oraz toaleta nosa. Stosowana bywa fizjoterapia, m.in. laser na błony bębenkowe.
W uzasadnionych przypadkach wysiękowe zapalenie ucha środkowego może wymagać leczenia operacyjnego (drenażu).
Ciało obce w uchu
Dzieci mają tendencję do wkładania przedmiotów w różne otwory ciała, w tym do uszu. Stwierdzenie lub podejrzenie obecności ciała obcego w uchu wymaga pilnej konsultacji laryngologicznej (zwłaszcza jeżeli podejrzewamy, że ciałem obcym włożonym do ucha może być przedmiot ostry, bateria, owad lub przedmiot pęczniejący).
Nie zaleca się podejmowania prób samodzielnego usuwania ciała obcego z ucha, ponieważ mogą one zakończyć się uszkodzeniem jego delikatnych struktur.
Ucho zatkane przez ciało obce powinien zobaczyć lekarz, który usunie je za pomocą narzędzi (haczyka) lub w trakcie zabiegu płukania.
Zobacz również: Rozwój mowy dziecka – pierwsze słowa i zdania
Woskowina w uchu – jak czyścić uszy?
Najlepszym sposobem na usunięcie czopu woskowiny jest stosowanie preparatów do czyszczenia uszu (np. kropli) na bazie oliwy z oliwek lub parafiny.
Ich działanie polega na rozmiękczaniu woskowiny w uchu, a także na wytwarzaniu poślizgu, dzięki któremu korek woskowinowy łatwo się ewakuuje. Powyższe preparaty mogą być także stosowane profilaktycznie, np. 2 razy w tygodniu. W niektórych przypadkach, gdy czop woskowinowy jest bardzo twardy i zwarty, konieczne może być mechaniczne usuwanie woskowiny z uszu lub płukanie przewodu słuchowego.
Przeciwwskazaną metodą czyszczenia uszu z woskowiny jest stosowanie patyczków kosmetycznych. Ich stosowanie sprzyja przemieszczaniu korków woskowinowych w głąb przewodu słuchowego, a także grozi urazami ucha – włącznie z przebiciem błony bębenkowej.
Zamiast patyczków warto używać specjalnych sprayów do uszu z naturalnymi olejami – są one dostępne w aptece bez recepty. Szybko i skutecznie rozpuszczają one wydzielinę zalegającą w przewodzie słuchowym. To sprawdzony oraz bezpieczny sposób na czyszczenie uszu u niemowlaków (powyżej 3. miesiąca życia) oraz dzieci.
Płukanie uszu – jak wygląda?
Płukanie ucha to zabieg stosowany w oczyszczaniu go z czopów woskowinowych oraz ciał obcych. Zabieg wykonuje się, wprowadzając do przewodu słuchowego płyn (najczęściej wodę, ale możliwe jest także płukanie uszu wodą utlenioną) o ciepłocie zbliżonej do temperatury w nim panującej w uchu.
Płyn wprowadza się za pomocą strzykawki. Najlepiej, jeżeli zabieg wykonuje lekarz, który wie, pod jakim ciśnieniem go wprowadzić. Należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do płukania uszu. Zabiegu nie wolno wykonywać w przypadku urazów ucha i kości skroniowej, przy perforacji błony bębenkowej, w okresie pooperacyjnym (zabiegach na uchu).
Agnieszka Zaremba-Wilk
Lekarz
Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.
Komentarze i opinie (0)