Kalkulator terminu porodu
Nasz kalkulator porodu to wygodne urządzenie on-line, które szybko i łatwo pozwoli obliczyć termin porodu. Potrzebujesz jedynie datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, aby algorytm wyliczył przewidywany termin porodu. Algorytm wylicza datę porodu dla ciąży zdrowej i niepowikłanej oraz dla standardowych cykli miesiączkowych trwających 28 dni. Warto jednak pamiętać, że datę porodu traktujemy z dużą dozą tolerancji. Ciążę uważa się za donoszą już wraz z końcem 38 tygodnia ciąży. Poród po tym terminie nie jest porodem przedwczesnym

Oblicz

Kalkulator terminu porodu – co to jest?

Dokładny termin porodu ustala lekarz na podstawie wielu danych, które posiada. Robi to nie tylko na podstawie daty ostatniej miesiączki, ale również długości cyklu miesiączkowego oraz dodatkowych informacji. Aby obliczyć termin porodu, może skorzystać z informacji o tym, kiedy ciężarna odbyła stosunek, podczas którego najprawdopodobniej doszło do zapłodnienia. Może również wziąć pod uwagę dane z badania USG. Wymiary jaja płodowego, a następnie zarodka i płodu również są pewną wskazówką dla tego, aby ustalić datę porodu. Jak obliczyć datę porodu z kalendarza ciąży? Nasz kalkulator porodu z pewnością posłuży tym paniom, które dopiero dowiedziały się, że są w ciąży i chciałyby poznać przybliżony termin porodu. Będzie pomocny również tym, które z różnych informacji chcą ustalić zakres dat, w jakich poród może nastąpić. Jak wygląda obliczanie terminu porodu?

Termin porodu – kiedy wypada?

Podstawą służącą do obliczenia terminu porodu jest zawsze znajomość daty ostatniej miesiączki. To właśnie ten dzień uważany jest za początek pierwszego tygodnia ciąży. Średnio ciąża trwa 40 tygodni. Zatem nietrudno obliczyć, że poród powinien nastąpić 40 tygodni po dacie ostatniej miesiączki. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Za prawidłowy uznaje się zarówno poród po 38 tygodniu ciąży, jak i ten w 42 tygodniu ciąży. Oznacza to, że termin porodu to jedna data porodu i plus/minus dwa tygodnie przed nią oraz po niej.

Jak obliczyć termin porodu? Pomoże kalendarz porodu

Datę porodu oblicza się przy użyciu tzw. reguły Naegelego. Załóżmy, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Wówczas z pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Według wzoru Naegelego termin porodu to pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Ponieważ wzór ten jest dość skomplikowany, najłatwiejszym sposobem na to, by poznać termin porodu jest skorzystanie z ułatwienia, jakim jest kalkulator terminu porodu.

Jak korzystać z kalkulatora terminu porodu? Aby obliczyć datę terminu porodu, wystarczy wybrać jedynie datę ostatniej miesiączki i kliknąć "oblicz" a kalkulator poda nam datę, która wyniknie z obliczenia wg. reguły Naegelego.

Kalkulator ciąży a termin porodu z USG

Dlaczego podając termin porodu zwykle mówi się o "terminie z ostatniej miesiączki" oraz o "terminie z USG"? Dlaczego te daty porodu mogą się od siebie różnić? Metodę obliczania terminu porodu z miesiączki przedstawiliśmy wyżej. Tzw. termin z USG to termin wyliczony na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego. Wyznaczenie takiego terminu jest możliwe już w 9-10 tygodniu ciąży. Lekarz na podstawie wielkości jaja płodowego lub już zarodka wylicza najbardziej prawdopodobny wiek ciąży, a dzięki temu może pokusić się również o przewidzenie terminu porodu. Terminy obliczane na różne sposoby mogą być inne i mogą je dzielić nawet 2-3 tygodnie.

Dlaczego ciąża zaczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki?

Dlaczego ciążę liczy się od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki? Bardzo trudno jest ustalić dokładną datę zapłodnienia. Owulacja może wystąpić nawet do kilku dni po stosunku, a plemniki w ekstremalnych przypadkach zdolne są przeżyć w drogach rodnych kobiety do 5 dni. Termin wystąpienia owulacji nie jest stały nawet u regularnie miesiączkujących kobiet. Jeden a nawet dwa dni różnicy w sąsiednich cyklach są całkowicie normalne.

Kobieca płodność jest skonstruowana z cykli, z których każdy rozpoczyna się od stworzenia możliwie najlepszych warunków dla zapłodnienia i rozwoju ciąży. W czasie miesiączki błona macicy, zwana endometrium złuszcza się, aby przygotować nowe, optymalne środowisko dla zarodka. Hormonu przysadki mózgowej (FSH) pobudzają pęcherzyki Graffa do rozwoju w jajnikach. Po ok. 14 dniach od początku miesiączki pęcherzyk pęknie uwalniając komórkę jajową. Jajeczko rozpocznie swoją drogę przez jajowód i będzie dojrzewać czekając na spotkanie plemnika.

Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki ponieważ wówczas rozpoczyna się cykl życia komórki jajowej, z której rozwinie się płód. Wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego rozpoczyna się cały, misterny cykl, którego celem jest zapłodnienie i ciąża. Dlatego tydzień, w którym pojawiła się ostatnia miesiączka uważa się za pierwszy tydzień ciąży i kolejne tygodnie ciąży liczy się właśnie od tego momentu. W ten sposób przybliżony wiek ciąży może być oszacowany z największą dokładnością. W cyklu kobieta ma około 5 dni płodnych, ale komórka jajowa żyje jedynie 24 godziny. W naszym serwisie znajdziesz nie tylko kalkulator porodu, ale również kalkulator dni płodnych.

Jakie są zwiastuny porodu?

Znajomość terminu porodu jest bardzo ważna, ale warto również poznać zwiastuny porodu. Jednym z najważniejszych jest obniżenie się brzucha, oznacza to, że poród nastąpi maksymalnie za miesiąc. W wyznaczonym terminie porodu charakterystyczne jest również odejście czopu śluzowego, kłucie w pochwie, częste skurcze Braxtona-Hicksa jak również tzw. fałszywe alarmy, czyli nasilone skurcze, które trzymają ok. 30 sekund. skurcze porodowe trwają zazwyczaj ok. minuty.

Poznaj wszystkie nasze kalkulatory: