Przyczyną bólu pleców u dziecka są najczęściej wady postawy. Nierzadko też dziecko bolą plecy po urazie czy upadku. Podłoże bolącego kręgosłupa może być jednak poważniejsze i obejmować kręgozmyk czy młodzieńcze zesztywniające zapalenie stawów. Szukając przyczyn, nie należy bagatelizować dodatkowych objawów: gorączki, bólu podczas skakania czy biegania, problemów z chodzeniem.
Ból pleców u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie
Bóle pleców u dzieci – przyczyny
Ból pleców u dziecka występuje zdecydowanie rzadziej niż u osób dorosłych, jednak u każdego pacjenta pediatrycznego, który zgłasza taką dolegliwość, powinna być ona dokładnie diagnozowana. Przyczyny bólu pleców u dzieci są odmienne niż w przypadku dorosłych. Często dziecko ma ból pleców, ale nie zgłasza tego rodzicom, jednak widoczna jest zmiana zachowania, niechęć do uprawiania sportów czy nawet do chodzenia.
Wśród najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa u dzieci możemy wymienić wady postawy, które są coraz częstszym powodem zgłoszeń do poradni rehabilitacyjnych. Wśród wad postawy, również tych wrodzonych, możemy wymienić:
- plecy okrągłe, dziecko garbiące się – pogłębienie się prawidłowej kifozy piersiowej,
- plecy wklęsłe – pogłębienie lordozy lędźwiowej,
- plecy okrągło-wklęsłe – pogłębienie obu krzywizn,
- skoliozę – boczne skrzywienie kręgosłupa.
W tej grupie wiekowej powszechne są różnego rodzaju urazy, które również mogą być powodem tego, że dziecko bolą plecy. Po upadku, stłuczeniu podczas dynamicznej zabawy czy niefortunnym uderzeniu maluch może zgłaszać nieprzyjemne dolegliwości.
Bóle kręgosłupa mogą być związane również z przeciążeniem. Wtedy najczęściej zgłaszany jest przez dzieci ból kręgosłupa lędźwiowego. Zwykle jest to ból związany z nadwyrężeniem mięśni grzbietu na skutek nadmiernie dużego i nieprawidłowo wykonywanego wysiłku fizycznego, ale także z powodu noszenia zbyt ciężkiego plecaka.
Co jeszcze wywołuje ból kręgosłupa u dziecka?
Kiedy dziecko skarży się na ból pleców, rzadziej przyczyny mogą być poważniejsze. Jednak pod uwagę wziąć należy:
- kręgozmyk,
- zapalenie krążka międzykręgowego w kręgosłupie,
- zapalenie szpiku kostnego,
- guzy,
- choroby z kręgu chorób reumatologicznych, takie jak młodzieńcze zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Kręgozmyk powstaje w wyniku nieprawidłowej budowy kręgu (kręgoszczeliny) lub jego uszkodzenia. Kręg przemieszcza się do przodu w stosunku do kręgu położonego poniżej. Sytuacja ta nie pojawia się nagle, a przemieszczanie się trwa pewien czas. Ból w kręgosłupie u dziecka pojawia się w momencie ucisku krążka międzykręgowego na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego. Zwykle dotyczy on odcinka lędźwiowo-krzyżowego, dlatego chory zgłasza ból w dole pleców, a nawet ból nóg od kręgosłupa.
Zapalenie krążka międzykręgowego, jak również zapalenie szpiku kostnego, powodują zwykle stały ból, tkliwość skóry nad miejscem stanu chorobowego. Mięśnie okolicy zajętej przez stan zapalny są napięte, często miejsce to jest bardziej ucieplone. Ból może być tak silny, że dziecko nie chce chodzić. W zależności od miejsca zapalenia dziecko może zgłaszać ból kręgosłupa szyjnego, ból kręgosłupa piersiowego czy też ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Zdecydowanie rzadziej ból pleców u dziecka może być spowodowany chorobami rozrostowymi. Guzy w większości są łagodne, bardzo rzadko u dzieci występują złośliwe nowotwory kości, które wymagają odpowiedniego leczenia.
Ból pleców u dzieci – nerki?
Bóle pleców u dzieci nie zawsze muszą być związane z patologią kręgosłupa czy mięśni grzbietu. Często ból może promieniować do pleców z innych części ciała, a przez to utrudniona staje się diagnostyka i leczenie przyczyny.
Dość często ból pleców i brzucha u dziecka jest spowodowany różnego rodzaju patologiami toczącymi się w jamie brzusznej. Ból pleców po prawej stronie czy ból pleców po lewej stronie może mieć związek z chorobami nerek, w tym:
- ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – dodatkowo mamy objawy infekcji dróg moczowych, wysoką gorączkę, pogarszający się stan dziecka. Może pojawić się ból pleców przy skakaniu czy bieganiu;
- kamicę nerkową – ból jest silny promieniujący, przychodzi falami.
W obu tych przypadkach należy zgłosić się pilnie do lekarza celem podania odpowiedniego leczenia, a także uśmierzenia bólu.
Ból pleców na dole u dziewczynek miesiączkujących może być związany z menstruacją, a także z bolesnymi owulacjami. W takim wypadku należy zgłosić się na kontrolną wizytę u ginekologa, który sprawdzi, czy bolesne miesiączki nie są związane z wadami rozwojowymi, stanami zapalnymi czy endometriozą.
Kiedy do lekarza z bólem pleców u dziecka?
Jak zaznaczono na wstępie, bóle pleców u dzieci nie są dolegliwością powszechną, dlatego jeśli się ona pojawia, zawsze wymaga dogłębnego zbadania przez lekarza i odpowiedniej diagnostyki. W sytuacjach, kiedy oprócz dolegliwości bólowych, pojawiają się inne niepokojące objawy, na przykład:
- dziecko ma ból pleców i gorączkę,
- dziecko niechętnie ćwiczy lub w ogóle przestaje chodzić,
- dziecko jest wyraźnie osłabione,
- silnie się poci,
- traci na wadze lub nie przybiera na wadze,
- ma zawroty i bóle głowy,
- ma zaburzenia równowagi
należy natychmiast zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić przyczynę powstałych dolegliwości.
W przypadku kiedy dolegliwościom bólowych kręgosłupa, które nie są silnie wyrażone, nie towarzyszą inne objawy, możemy zgłosić się do specjalisty w planowym terminie.
Bibliografia
- Leczek Tajchman, Wady postawy u dzieci. Rozpoznanie, charakterystyka, profilaktyka, Warszawa 2016, wyd.1.
- Mieczysław Litwin, Zakażenia układu moczowego u dzieci, Warszawa 2018, wyd.2.
- Ryszard Grenda, Anna Jakubowska-Winecka, Przewlekłe choroby nerek, Warszawa 2008, wyd.1.
Agnieszka Foryś
lekarz
Tworzy teksty dotyczące kwestii zdrowia i pielęgnacji dziecka. Jej opracowania są przystępne i pomagają młodej mamie uporać się z codziennymi trudami macierzyństwa.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 31.08.2022