Czy w czasie połogu potrzebne są specjalne akcesoria? W jaki sposób przygotować się do tych kilku tygodni po urodzeniu dziecka? Podpowiadamy, co zabrać ze sobą do szpitala, a co przyda się w domu.
Wyprawka na czas połogu
Połóg trwa około sześciu tygodni, a zaczyna się w chwili zakończenia porodu. W tym czasie cofają się zmiany ciążowe w ciele kobiety - macica z wielkości arbuza zmniejsza się do objętości pomarańczy i cofa się do miednicy, powiększają się za to piersi stymulowane hormonami i produkujące mleko dla dziecka. Spodziewaj się też odchodów połogowych, wydzielanych z pochwy trzy-cztery tygodnie i przypominających krwawienie miesiączkowe. Nadwerężone krocze goi się, a funkcjonowanie układu trawiennego i wydalniczego wraca do normy. Waga powoli spada. Przyda ci się teraz kilka rzeczy - warto zrobić niezbędne zakupy jeszcze przed porodem.
Oto przykładowy niezbędnik połogowy:
Podpaski - nie obawiaj się odchodów połogowych. To fizjologiczna mieszanina krwi i produktów rozpadu tkanek wydostających się z dróg rodnych kobiety. W szpitalu będziesz potrzebować dwóch-trzech paczek dużych podpasek higienicznych o dużej chłonności, niczym nie nasączanych (np. Bella). Należy często je zmieniać, gdyż mokre i zabrudzone działają jak wilgotny kompres - utrudniają gojenie się macicy i krocza, powodują także rozwój bakterii chorobotwórczych. Z czasem, gdy krwawienie zmniejszy się, będziesz mogła stosować zwykłe podpaski.
Majtki jednorazowe - podtrzymują podpaskę na miejscu, zapobiegając przesuwaniu się jej. Jednak długotrwałe noszenie takich majtek uniemożliwia wietrzenie krocza. Gdy odwiedzają cię goście w szpitalu, możesz je założyć, a po wizycie zdejmij i zapewnij okolicom intymnym dostęp suchego powietrza, w ten sposób zapobiegniesz infekcjom dróg rodnych.
Podkłady higieniczne - możesz je rozłożyć na łóżku, by uniknąć zabrudzeń pościeli.
Koło do siadania - przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy doszło do nacięcia krocza. Siadając na nim, odciążysz obolałe mięśnie i tkanki krocza. Na rynku dostępne są specjalne koła welurowe wypełnione kulkami styropianu. Możesz również w sklepie z zabawkami kupić zwykłe dmuchane koło do nauki pływania.
Kosmetyki. W żadnym wypadku nie stosuj zwykłego mydła pachnącego - działa wysuszająco na skórę krocza. Pamiętaj, żeby po każdym skorzystaniu z toalety delikatnie podmyć się, ponieważ resztki moczu drażnią naciętą skórę. Zaopatrz się także w ręczniki papierowe - będą służyć do dotykowego osuszania krocza po myciu. Niektóre kobiety chwalą sobie używanie zwykłej suszarki - strumień powietrza wysuszy okolice intymne.
Odpowiedni biustonosz do karmienia - możesz kupić go przed porodem, jednak nie jesteś w stanie dokładnie przewidzieć, do jakiego rozmiaru "urośnie" twój biust w pierwszych dniach karmienia. W sklepach z dobrą bielizną znajdziesz duży wybór staników dla matek karmiących - rozpinane z przodu, z tyłu, z różnie odpinanymi miseczkami. Biustonosz nie może uciskać piersi, ponieważ grozi to zastojami pokarmu, dlatego w pierwszych dniach karmienia zrezygnuj ze staników z fiszbinami. Odpowiednio dobrany powinien mieć szerokie ramiączka podtrzymujące powiększony biust.
Wkładki laktacyjne są pomocne podczas karmienia. Zdarza się często, że gdy jedną piersią karmisz dziecko, z drugiej wycieka pokarm, brudząc stanik i ubranie. Jednorazowe wkładki laktacyjne mają samoprzylepny pasek zapobiegający przesuwaniu się ich w miseczce stanika. Zabrudzone mlekiem wkładki po prostu wyrzuć. Na rynku dostępne są także bawełniane wkładki wielokrotnego użytku - lepiej od jednorazowych przepuszczają powietrze, przeznaczone są do wyjątkowo wrażliwych brodawek. Można je prać w pralce.
Krem do brodawek. W pierwszych dniach połogu twoje piersi mogą być bardzo tkliwe ze względu na początek karmienia. Czasem zła technika podawania dziecku piersi powoduje, że noworodek "gryzie" brodawkę, tym samym wywołując ból i krwawienie. Korekta sposobu ssania oraz krem do brodawek zniwelują nieprzyjemne uczucie dyskomfortu. Na oddziałach położniczych i w aptekach można kupić odpowiedni preparat gojący obolałe brodawki. Ważne jest także częste wietrzenie piersi.
Jakich kosmetyków możesz używać, karmiąc piersią? Mówi doradca laktacyjny:
Biała kapusta - działa cuda podczas zastojów pokarmu. Liście kapusty najpierw należy umyć, włożyć do lodówki i schłodzić. Następnie nakłuwa się je widelcem, by puściły sok, i wkłada do miseczki biustonosza.
Koszula do karmienia. Powinna być bawełniana (w sali szpitalnej zwykle jest gorąco, a ty po porodzie będziesz się mocno pocić), rozpinana z przodu do wysokości pępka, byś swobodnie mogła podać dziecku pierś. Zaopatrz się w trzy sztuki - kiedy się spocisz, po prostu się przebierzesz.
Woda do picia jest absolutnie niezbędna podczas połogu. Twój organizm po porodzie pozbywa się zalegających płynów, znika opuchlizna na nogach i rękach, będziesz też dużo siusiać. Podczas karmienia odczuwa się ogromne pragnienie - zawsze pod ręką musisz mieć zatem butelkę niegazowanej wody mineralnej.
Komentarze i opinie (0)