W Polsce z roku na rok rodzi się mniej dzieci. Jedną z kluczowych przyczyn tego zjawiska są złe doświadczenia kobiet z poprzednich porodów. Rzeczywiście, w wielu polskich szpitalach dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego czy innych, farmakologicznych metod łagodzenia bólów w czasie naturalnego porodu, jest mocno ograniczony. Kobiety ciężarne szukają więc alternatyw, które mają za zadanie usprawnić przebieg porodu i uczynić go bardziej znośnym, bez towarzyszących mu często ograniczających przekonań dotyczących narodzin. Ostatnio coraz częściej mówi się o hypnobirthingu, czyli rodzeniu w stanie hipnozy. Czym jest hipnoporód? Czy prowadzi on do szybszego postępu porodu? I chyba najważniejsze – czy hipnoporód łagodzi ból?
Hipnoporód – co to jest i na czym polega?
Hipnoza – co to takiego?
Większości z nas hipnoza kojarzy się z przejęciem kontroli nad ciałem i umysłem drugiego człowieka. Nic dziwnego – w taki właśnie sposób przedstawiana jest w filmach, serialach czy na występach artystycznych. Tymczasem hipnoza to stan prawidłowo funkcjonującego umysłu, w którym uwaga danej osoby jest mocno skupiona na określonych bodźcach.
Osoba ta osiąga wówczas stan głębokiego relaksu i odprężenia, i przestaje skupiać się na zdefiniowanych czynnikach zewnętrznych, takich jak np. ból czy hałas. Hipnoza jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny (np. psychoterapia, stomatologia, anestezjologia czy terapia uzależnień) i wykazuje udowodnioną skuteczność w: redukcji bólu, leczeniu lęków, poprawie snu, zmianie nawyków i poprawie ogólnego samopoczucia. Z tego właśnie względu coraz częściej hipnoterapeuci goszczą na salach porodowych.
Hipnoporód – poród naturalny w stanie głębokiego relaksu
Hipnoporód, znany również jako poród w hipnozie, to metoda wykorzystująca hipnozę i techniki relaksacyjne w celu przygotowania kobiety do porodu i zmniejszenia bólu oraz stresu związanego z narodzinami dziecka. W czasie porodu rodząca kobieta sama lub pod okiem hipnoterapeuty, partnera lub osoby towarzyszącej, stosuje wybrane techniki relaksacyjne i oddechowe.
Przyszła mama wizualizuje sobie również przebieg porodu i stosuje afirmacje. Afirmacje to nic innego, jak pozytywne stwierdzenia, które dodają rodzącej siły i pewności siebie np.: „Dam radę”, „Moje ciało wie, co robi”, „Jestem silna”. Hipnoporód nie wyklucza użycia innych metod łagodzenia bólu, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe czy analgezja wziewna. Może być również stosowany jako uzupełnienie innych, niefarmakologicznych technik, by złagodzić ból porodowy.
Na poród w hipnozie najczęściej decydują się kobiety, które chcą, by było to dla nich duchowe przeżycie i dobre doświadczenie. Celebrują one w ten sposób cud narodzin i swoją kobiecość.
Hipnoporód i jego zalety
Słowo „hipnoporód” nadal brzmi bardzo egzotycznie i wywołuje wiele kontrowersji na polskich porodówkach, ale czy potrzebnie? Metoda ta jest doskonale znana i chętnie stosowana w krajach Europy Zachodniej, a z jej dobrodziejstwa skorzystała nawet księżna Walii – Kate. Opinie innych kobiet również nie pozostawiają złudzeń.
Rodzące wymieniają następujące zalety hipnoporodu:
- redukcja bólu porodowego i stresu związanego z narodzinami dziecka,
- skrócenie czasu trwania porodu,
- większa kontrola nad własnym ciałem i emocjami,
- lepsze dotlenienie matki i dziecka,
- rozluźnienie mięśni, a jednocześnie większe poczucie swojego ciała,
- mniejsze ryzyko komplikacji okołoporodowych,
- mniejsza medykalizacja porodu lub jej brak,
- bardziej satysfakcjonujące doświadczenie porodu naturalnego,
- wyższa odporność psychiczna w czasie ciąży i porodu u kobiet, które stosowały techniki wizualizacyjne, techniki kotwiczące i techniki hipnozy,
- niższe ryzyko wystąpienia traumy i depresji poporodowej.
Podsumowując, stan relaksu sprawia, że naturalny poród jest mniej bolesny, a przebieg akcji porodowej nie stresuje kobiety tak mocno i nie budzi w niej lęku o stan zdrowia dziecka i jej własny.
Czy można znaleźć w Polsce szkołę rodzenia, w której uczy się o hipnoporodzie?
Hipnoporód – jak się do niego przygotować?
Przygotowania do hipnoporodu należy rozpocząć w dowolnym momencie ciąży, ale najpóźniej w ostatnim trymestrze. Można w tym celu udać się na indywidualne konsultacje do hipnoterapeuty lub skorzystać z kursów internetowych, które szczegółowo omawiają techniki hipnozy i instruują, jak samodzielnie wprowadzić się w stan autohipnozy.
Zajęcia dotyczące hipnoporodu organizują również niektóre szkoły rodzenia. W czasie warsztatów kobiety uczą się technik, o których mówiliśmy wcześniej – wchodzenia w stan głębokiego odprężenia, ćwiczeń oddechowych, wizualizacji i stosowania afirmacji. Wszystkie wymienione wyżej techniki należy stosować regularnie i z wiarą w ich skuteczność.
Nagrania do hipnoporodu – profesjonalne czy stworzone samodzielnie?
W ramach przygotowania do hipnoporodu można korzystać z nagrań – tych opracowanych przez specjalistów lub stworzonych samodzielnie przez przyszłą mamę. Takie nagrania, programy do hipnoporodu, często są skoncentrowane na różnych etapach porodu i zawierają techniki relaksacyjne, afirmacje i wizualizacje.
Ścieżki audio przygotowane przez hipnoterapeutów charakteryzują się wysoką starannością realizacji i mają one za zadanie pomóc kobiecie w osiągnięciu stanu relaksacji i skupienia, a także wprowadzić do podświadomości ciężarnej pozytywne sugestie dotyczące porodu.
Niektóre kobiety preferują jednak tworzenie własnych nagrań na potrzeby hipnoporodu. W sieci można znaleźć wiele poradników na temat tego, jak stworzyć swój autorski program, który będzie „uszyty” na miarę potrzeb rodzącej. W ten sposób można uwzględnić własne preferencje dotyczące muzyki, tempa czy rodzaju treści znajdujących się na nagraniu.
Bibliografia
- https://medycynaholistyczna.com.pl/2019/03/07/hipnoporod-hipnobirthing-krok-po-kroku/
- https://www.hypnosinstitute.com/wp-content/uploads/2020/11/Mini-ebook-13-malo-znanych-faktow-odnosnie-hipnorodzenia.pdf
Komentarze i opinie (0)