Oksytocyna – czym jest? Wpływ na poród i... miłość do dziecka

Oksytocyna jest hormonem, który organizm człowieka wydziela podczas różnych sytuacji związanych z relacjami społecznymi. Oksytocyna kojarzy nam się przede wszystkim z porodem, karmieniem piersią, miłością matki do dziecka... ale dokładnie ten sam hormon odpowiada również za uczucie zakochania, bliskości między partnerami, a nawet odczuwanie złośliwej satysfakcji. Poznaj bliżej hormon miłości! Dowiedz się, jak może się objawiać nieprawidłowe stężenie oksytocyny we krwi.

  • 0.0
  • 0
  • 0
REKLAMA

Oksytocyna nazywana hormonem miłości. Co o niej wiemy?

Oksytocyna jest cyklicznym hormonem peptydowym okresowo uwalnianym neuroprzekaźnikiem. Wspomniany wyżej hormon miłości produkowany jest w podwzgórzu, a magazynowany w tylnym płacie przysadki mózgowej, skąd organizm uwalnia go do krwiobiegu, gdy zachodzi taka potrzeba.

Oksytocyna to jeden z najważniejszych hormonów odpowiedzialnych za regulację przebiegu porodu oraz procesu laktacji – o czym więcej w dalszej części tego artykułu.

W tym miejscu warto podkreślić, że oksytocyna pełni także ważną funkcję w relacjach społecznych. To właśnie ona wydziela się w momentach bliskości – podczas przytulania, bliskiego fizycznego kontaktu z osobą, z którą wiąże nas silna więź emocjonalna, czy też stymulacji zmysłowej.

Ostatnie badania pokazały, że wyrzut oksytocyny może nastąpić także w odpowiedzi na zazdrość lub odczuwanie złośliwej satysfakcji z powodu czyjegoś niepowodzenia. Wynika to z tego, że oksytocyna nie tylko wzmacnia więzi społeczne, ale także potęguje reakcje emocjonalne związane z obroną danej grupy lub relacji.

Kiedy oksytocyna wydziela się u mężczyzn?

U mężczyzn oksytocyna uwalnia się podczas kontaktu fizycznego, przytulania oraz intymnych momentów z partnerką. Odgrywa także ważną rolę podczas orgazmu, wzmacniając uczucie więzi i bliskości między partnerami. Bliska relacja emocjonalna z dzieckiem również może stymulować wydzielanie oksytocyny u mężczyzn. Dzięki temu ojcowie stają się bardziej opiekuńczy, empatyczni i chętni do spędzania czasu z dzieckiem.

Postęp porodu. Działanie oksytocyny w czasie akcji porodowej

Z medycznego punktu widzenia oksytocyna odgrywa najistotniejszą rolę w indukcji i regulacji przebiegu porodu. Kiedy rozpoczyna się poród, poziom naturalnej oksytocyny w organizmie matki wzrasta, co skutkuje aktywacją receptorów oksytocynowych zlokalizowanych w mięśniu macicy. W efekcie pojawiają się silne skurcze macicy. Stają się coraz bardziej regularne i intensywne, co prowadzi do stopniowego skracania i rozwierania się szyjki macicy i przesuwania główki dziecka przez kanał rodny.

Mechanizm ten działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego dodatniego: skurcze macicy powodują dalsze uwalnianie się oksytocyny, czego efektem jest nasilenie się i synchronizacja skurczów porodowych. Zapewnia to efektywny przebieg porodu i szybsze wydanie dziecka na świat.

Jak wywołać wyrzut oksytocynowy w trakcie I fazy porodu?

Pierwsza faza porodu (od momentu wystąpienia regularnej czynności skurczowej do pełnego rozwarcia szyjki macicy) u kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły, może trwać od 10 do 16 godzin. Natomiast w przypadku wieloródek okres ten zwykle skraca się do ok. 9 godzin. Zwiększone wydzielanie oksytocyny w I okresie porodu może przyspieszyć przyjście dziecka na świat. Aby uzyskać wyrzut oksytocynowy w naturalny sposób, rodzącym zaleca się:

  • bliski kontakt fizyczny z partnerem – przytulanie, masaż, czuły dotyk;
  • ręczną stymulację brodawek sutkowych;
  • aktywność fizyczną – ruch, kołysanie biodrami;
  • kąpiel lub prysznic w ciepłej wodzie;
  • słuchanie ulubionej muzyki.

Jeżeli powyższe sposoby na przyspieszenie akcji porodowej zawiodą, a poród się przedłuża, pacjentkom zaleca się podanie syntetycznej oksytocyny. Ma to na celu wzmocnienie skurczów macicy. Po podaniu oksytocyny efekty są mocniejsze niż w przypadku działania naturalnego odpowiednika.

Syntetyczna oksytocyna. W jakich przypadkach się ją stosuje?

Syntetyczna oksytocyna (hormon wyprodukowany w laboratorium mający identyczny skład chemiczny jak oksytocyna naturalna) podawana jest rodzącym dożylnie w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest indukcja porodu, czyli sztuczne wywołanie porodu oksytocyną. Syntetyczną oksytocynę stosuje się u pacjentek, u których nie doszło do samoczynnego rozpoczęcia czynności skurczowej (np. po przekroczeniu terminu porodu lub w sytuacji, gdy obciążenia zdrowotne matki uniemożliwiają lub znacznie utrudniają indukcję porodu w naturalny sposób).

W większości przypadków syntetyczną oksytocynę stosuje się jednak nie do indukcji porodu, ale jako środek wspomagający przebieg porodu fizjologicznego, w sytuacji gdy skurcze macicy są zbyt słabe, a poród postępuje zbyt wolno.

Dożylne podanie oksytocyny powoduje, że skurcze porodowe się nasilają i stają się bardziej regularne, co ułatwia wydanie dziecka na świat. Warto podkreślić, że podanie syntetycznej oksytocyny w trakcie porodu nie jest dla rodzącej obojętne. Z racji tego, że działa ona szybciej i z większą siłą niż naturalny hormon miłości, skurcze porodowe są bardziej bolesne, a krwawienie z dróg rodnych może się nasilić.

Rola naturalnej oksytocyny w karmieniu piersią i po porodzie

Naturalna oksytocyna jest niezwykle ważnym hormonem, który odgrywa kluczową rolę w karmieniu piersią i w okresie po porodzie. Mechaniczne drażnienie brodawek sutkowych, gdy odbywa się karmienie piersią, sprawia, że organizm kobiety produkuje więcej oksytocyny. Ta działa na dwa sposoby – po pierwsze, ułatwia wypływ mleka (rozluźnia mięśnie przewodów mlecznych), co umożliwia nakarmienie dziecka, a po drugie – wspomaga obkurczanie się macicy po porodzie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego.

Udowodniono także, że oksytocyna łagodzi dolegliwości bólowe, które towarzyszą kobiecie po urodzeniu dziecka.

Oksytocyna wpływa także na więź emocjonalną między matką a dzieckiem. Jej wydzielanie się podczas karmienia piersią i wzrost stężenia oksytocyny umacniają poczucie bliskości. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dzięki oksytocynie matka wręcz zakochuje się w swoim dziecku, odczuwa silną potrzebę, by się nim opiekować i je chronić, a także jest w stanie poświęcić dla niego wszystko, by tylko zapewnić maluchowi szczęście i optymalny rozwój.

Niedobór oksytocyny – objawy u matki

Niski poziom oksytocyny u świeżo upieczonej mamy może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej obserwuje się następujące symptomy:

  • problemy z laktacją,
  • obniżony nastrój,
  • uczucie zestresowania,
  • problemy z zarządzaniem emocjami,
  • osłabione uczucie bliskości między matką a dzieckiem.

Jeśli powyższe objawy będą utrzymywać się przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do rozwinięcia się depresji poporodowej. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze udzielenie pacjentce profesjonalnego wsparcia psychologicznego, a także doradztwa laktacyjnego. Świeżo upieczoną mamę należy zachęcić do regularnego karmienia piersią i czynnej opieki nad noworodkiem, co sprzyja uwalnianiu się oksytocyny.

Bibliografia

 
  1. Indukcja porodu – algorytmy kliniczne. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, tom 3, nr 1, strony 23–29.
  2. https://ptsf.pl/archiwum/milosc-i-przywiazanie-krotka-historia-o-oksytocynie
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Druga faza porodu

 

Trzecia faza porodu

 

Tokofobia – jak poradzić sobie z panicznym strachem przed porodem? Jak uzyskać zaświadczenie?

 

Niezbędna cesarka – kiedy konieczne jest cesarskie cięcie?

 

Pęknięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak przebiega cesarskie cięcie? Czy istnieje "cesarka na życzenie"?

 

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

 

Seks po porodzie

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA