Poród w wodzie – czy boli mniej? Gdzie w Polsce? Opinie

Ból porodowy jest jednym z powodów, dla których część kobiet decyduje się na rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Nie od dziś wiadomo, że ból i silny lęk mogą komplikować przebieg porodu fizjologicznego, dlatego też coraz więcej szpitali oferuje ciężarnym pacjentkom szereg udogodnień, które mają na celu zwiększenie jakości opieki i komfortu rodzącej. Do takich udogodnień możemy zaliczyć poród w wodzie. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Czy każda kobieta może rodzić w wodzie?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czy poród w wodzie boli mniej?

W nowoczesnym położnictwie nieustannie dąży się do zmniejszenia stopnia medykalizacji porodu oraz do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu rodzącej. Współcześnie stosuje się różne strategie łagodzenia bólu porodowego, wśród których można wymienić metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Immersja wodna zalicza się do tej drugiej grupy i stosuje się ją w przebiegu porodu naturalnego, a dokładnie – w pierwszej fazie porodu, czyli po rozpoczęciu regularnej czynności skurczowej.

Immersja wodna polega na zanurzeniu się rodzącej w wannie wypełnionej przyjemnie ciepłą wodą. Zabieg zmniejsza napięcie mięśniowe, ułatwia przyjmowanie pozycji wertykalnych, stymuluje układ sercowo-naczyniowy, a także pomaga odciążyć kręgosłup i miednicę. Ciepła kąpiel łagodzi stres i skurcze porodowe. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, rodząca może zostać w wodzie przez II okres porodu.

Jak wygląda poród w wodzie?

Poród w wodzie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kobiet na całym świecie i nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi. Poród w wodzie odbywa się w sali porodowej wyposażonej w dużą wannę. Wypełnia się ją ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej o stężeniu zbliżonym do płynu owodniowego.

Jeśli chodzi o poziom wody w wannie, to musi być zachowana odpowiednia głębokość, która wynosi 50–60 cm. Temperatura wody w wannie nie powinna przekraczać 37ºC, natomiast temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 25–26ºC. Rodząca może wejść do wanny, kiedy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 4–5 cm.

Poród w wodzie – mniejszy ból i poczucie bezpieczeństwa

Poród w wodzie przebiega w intymnej, kameralnej atmosferze. Rodzącej może towarzyszyć partner lub bliska osoba. Ciepła woda działa na kobietę kojąco i ułatwia jej świadome przeżywanie porodu. W efekcie akcja porodowa toczy się dynamiczniej.

Warto dodać, że zastosowanie immersji wodnej nie wyklucza podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Faktem jest jednak, że w takich sytuacjach, jest ono rzadziej podawane. Nad rodzącą cały czas czuwa położna, która wspiera przyszłą mamę swoją wiedzą i doświadczeniem i zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa. Personel medyczny nieustannie kontroluje też dobrostan płodu. W czasie porodu w wannie dziecko rodzi się do wody. Położna chwyta je, wyjmuje z wody i przecina pępowinę.

Czy w wodzie można też urodzić łożysko? Wielu położników zaleca, by III okres porodu odbył się poza wanną, na łóżku porodowym. Mama może w tym czasie utulić swoje dziecko i rozpocząć karmienie piersią.

Zalety porodu w wodzie

Liczne obserwacje i opinie matek dowiodły, że kobiety rodzące w wodzie lepiej radzą sobie z bólem porodowym i bardziej wsłuchują się w sygnały, które wysyła im ciało. Wanna zapewnia ciężarnej ograniczoną, prywatną przestrzeń, co wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Ponadto ciepła woda ułatwia relaks fizyczny, a co za tym idzie – również emocjonalny.

Ciało zanurzone w wodzie jest lżejsze, ponieważ działa na nie siła wyporu. W efekcie kobiecie łatwiej jest się poruszać i zmieniać pozycje. Ponadto:

  • kontakt z ciepłą wodą reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
  • ruchy i drgania wody oraz jej temperatura usprawniają przepływ krwi w naczyniach, w tym także przepływ krwi pępowinowej;
  • poród w wodzie zmniejsza ryzyko nacięcia krocza, ponieważ ciepła woda sprzyja rozluźnieniu tkanek budujących okolice intymne;
  • w trakcie porodu w wodzie skróceniu ulega I okres porodu.

Podsumowując, poród w wodzie boli mniej i jest bardziej komfortowy dla mamy niż poród naturalny na klasycznym łóżku porodowym.

Czy poród w wodzie jest bezpieczny dla maluszka?

Dziecko przez cały okres ciąży przebywa w środowisku wodnym, dlatego też poród do wody to dla maluszka „wymarzony scenariusz”. Taki sposób przyjścia na świat minimalizuje stres noworodka i szok związany z narodzinami. Woda tłumi wszelkie odgłosy i światło, a więc dziecko jest stopniowo eksponowane na bodźce, które wręcz atakują je podczas tradycyjnego porodu fizjologicznego.

Wielu rodziców obawia się, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas narodzin w wannie, ale te obawy nie mają żadnych podstaw. Istnieje szereg mechanizmów chroniących przed zachłyśnięciem, a wśród nich:

  • zachowane krążenie łożyskowe;
  • różnica w stężeniu między płynem w płucach a wodą;
  • uwarunkowania hormonalne maluszka;
  • naturalny odruch nurkowania.

Poród w wodzie ułatwia dziecku przyjście na świat i zaadaptowanie się do zupełnie nowych warunków, jakie panują w świecie zewnętrznym.

Poród w wodzie – przeciwwskazania

Czy każda ciężarna może zdecydować się na poród w wodzie? Niestety nie. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają taki sposób rozwiązania ciąży i należą do nich m.in.:

  • zapalenie błon płodowych,
  • zaburzenia tętna u płodu,
  • zakrzepica w obrębie miednicy,
  • niewydolność nerek u rodzącej,
  • nieprawidłowe ułożenie płodu,
  • obecność zielonego płynu owodniowego,
  • krwawienie z dróg rodnych w I okresie porodu,
  • ciąża mnoga,
  • łożysko przodujące.

Poważnym przeciwwskazaniem jest także zagrażająca rzucawka oraz wcześniactwo.

Ile kosztuje poród w wodzie?

Poród w wodzie nie jest standardową usługą w publicznych szpitalach. Aby móc ją realizować, potrzebne jest miejsce na sali porodowej, specjalna wanna oraz odpowiednio przeszkolony personel. Poród w wodzie najczęściej oferują prywatne placówki medyczne, za odpowiednią opłatą. Wynosi ona od ok. 5 000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Cena usługi uzależniona jest od wielu czynników, takich jak np.: lokalizacja szpitala, dostęp do położnej na wyłączność oraz zakres realizowanych świadczeń medycznych.

Bibliografia

 
  1. https://rodzicpoludzku.pl/baza-wiedzy/wiedza-o-porodzie-baza-wiedzy/sprawozdania-2005-123/;
  2. https://www.szpitalzelazna.pl/blog/dom-narodzin/porod-w-wodzie;
  3. Przestrzelska M. i współautorzy, Charakterystyka grupy kobiet rodzących w wodzie, Piel. Zdr. Publ. 2014, 4, 1, 7-18.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Emerytura matczyna a emerytalne programy oszczędnościowe IKE i IKZE – jak kobiety mogą zadbać o swoją przyszłość finansową?

 

Cezary – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Kajetan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Koziorożec – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Choroba Menkesa – przyczyny, objawy i leczenie choroby kręconych włosów

 

Małopłytkowość w ciąży – co oznacza, czym grozi, co jeść

 

Płaskostopie u dzieci (platfus) – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, wkładki, buty, ćwiczenia, skutki

 

Opryszczka w ciąży – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie