Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy?

Choć przez 9 miesięcy ciąży organizm kobiety poddawany był różnym zmianom, to trzeba przyznać jedno – brak miesiączki w tym czasie był zdecydowanie przyjemnym zjawiskiem! Jednak nic nie trwa wiecznie i trzeba się liczyć z tym, że po porodzie, niestety, wrócą znów „te dni”. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie? Czego można oczekiwać?

  • 5.0
  • 2
  • 0

Co się dzieje w ciele kobiety w czasie połogu?

W połogu dochodzi do obkurczania macicy, czego skutkiem są tzw. odchody poporodowe . Zawierają one krew i skrzepy, a także fragmenty nabłonka, śluz i inne wydzieliny wskazujące na oczyszczanie macicy, jej gojenie i regenerację. Dlatego częste plamienia, podbarwione krwią, nie powinny budzić niepokoju – są one zupełnie naturalnym zjawiskiem.

Mogą pojawić się także dolegliwości bólowe – uczucie ciągnięcia, trochę zbliżone do bólów menstruacyjnych. Z czasem odchody połogowe stają się coraz mniej obfite. Jeśli jednak nie zmieniają się lub przeciwnie – ich częstotliwość oraz forma przybierają na sile, a także pojawia się większa ilość krwi – należy zgłosić się do lekarza.

A kiedy wraca miesiączka?

Sprawdź: Kalkulator miesiączkowy

Pierwsza miesiączka po porodzie – po jakim czasie?

Pierwszy okres po porodzie może się pojawić w różnym czasie i jest to sprawa indywidualna każdej kobiety. Zazwyczaj jednak nie przychodzi wcześniej niż właśnie po połogu.

Szacuje się, że cykl miesiączkowy wraca do normy około 6 tygodni po porodzie, bo mniej więcej tyle trwa połóg. Po takim czasie należy także skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – ginekologiem, by przeprowadził pierwsze badanie po porodzie i ocenił, czy regeneracja organizmu przebiega prawidłowo i czy ujście macicy ulega zwężeniu.

Warto wiedzieć, że połóg po cesarskim cięciu może się nieco wydłużyć, ponieważ do zmian zachodzących wewnątrz organizmu dochodzi także gojenie i zabliźnianie rany. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno po cięciu cesarskim, jak i po porodzie naturalnym, pierwsze miesiączki zazwyczaj nie występują wcześniej niż po 6 tygodniach. Warto jednak monitorować swój organizm, koniecznie jest także stawienie się na rutynowej wizycie u ginekologa w ciągu 6-8 tygodni po porodzie.

Przeczytaj też: Jak zahamować wilczy głód przed okresem?

Karmienie piersią a okres po porodzie

Pojawienie się pierwszego okresu po porodzie jest również zależne od sposobu karmienia dziecka. U kobiet karmiących miesiączka po porodzie może pojawić się w późniejszym czasie (nawet po 18 miesiącach), a to za sprawą wysokiego poziomu hormonów, głównie prolaktyny, której wydzielanie zwiększa się podczas stymulacji brodawek sutkowych przez niemowlę.

Prolaktyna odpowiada za wydzielanie gonadotropin, które hamują pobudzanie owulacji i dojrzewanie pęcherzyka Graffa, co w efekcie hamuje pojawianie się miesiączki. W trakcie laktacji następuje zwiększenie wydzielania prolaktyny, więc jeśli kobieta karmi piersią przez dłuższy czas (dziecko jest karmione wyłącznie piersią), robi to na żądanie, czy też przystawia dziecko do piersi dla jego uspokojenia – zapewnia sobie dłuższy brak miesiączki. Może się ona pojawić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi, a nawet kilka tygodni po zaprzestaniu karmienia piersią.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a pierwsza miesiączka po porodzie

Podczas karmienia mlekiem dla niemowląt lub też przy karmieniu mieszanym miesiączka pojawia się do 2-3 miesięcy po porodzie, a więc najczęściej właśnie po skończonym połogu. Wówczas bowiem poziom prolaktyny nie jest tak wysoki, a więc cykl menstruacyjny nie jest hamowany.

Pierwsza miesiączka po porodzie – jak się na nią przygotować?

Miesiączka po porodzie może się różnić od tej, która występowała przed ciążą. Krwawienie miesiączkowe może być bardziej obfite lub mniej, a symptomy z nim związane również dla każdej świeżej mamy mogą być inne.

Niektóre odczuwają nasilenie dolegliwości i narzekają na wzmożone krwawienie, inne z kolei zauważają znaczną poprawę – zdecydowanie łagodniejsze krwawienie, któremu nie towarzyszą żadne symptomy.

Zmienia się także regularność – pierwsza miesiączka po porodzie jest w zasadzie trudna do przewidzenia, a cały nowy poporodowy cykl może być nieregularny, ale nie jest to powodem do niepokoju. Powrót do stanu sprzed ciąży wymaga wyregulowania organizmu i zajmuje kilka miesięcy.

Pierwsza miesiączka po porodzie nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań, co więcej, jest oznaką tego, że organizm wrócił do siebie, więc i świeżo upieczona mama może już na dobre wejść w nowy rytm. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli miesiączka pojawi się dość szybko i pokryje się z czasem wydalania odchodów połogowych, nie powinno się wówczas stosować tamponów. W macicy jest świeża rana, a tamowanie krwi i odchodów połogowych w pochwie stanowi idealne warunki dla rozwoju bakterii, dlatego pierwszy okres po porodzie warto przejść na podpaskach. W późniejszym czasie, po kontroli lekarskiej, mając już pewność, że wszystko wróciło do normy, można wrócić do tamponów.

Pierwsza miesiączka po ciąży – co warto wiedzieć?

  • Nie da się dokładnie określić, kiedy po porodzie pojawi się okres. Zazwyczaj nie jest to wcześniej niż po 6 tygodniach, a więc po okresie połogu, jednak nie jest to regułą.
  • Mamy, które karmią piersią, mogą spodziewać się miesiączki później, ponieważ wydzielanie prolaktyny w czasie laktacji hamuje cykl menstruacyjny. Dlatego uważa się, że karmienie piersią znacznie ogranicza możliwość zajścia w ciążę.
  • Odchody połogowe to nie miesiączka, choć może się w nich znaleźć krew. Jeśli jednak krwawienie jest silne – należy skonsultować się z lekarzem.

Na pierwszą miesiączkę po porodzie największy wpływ ma sposób karmienia dziecka. Karmienie piersią powoduje, że okres po porodzie może się znacznie opóźnić. Kobiety karmiące piersią, u których częstotliwość karmień jest wysoka, mogą cieszyć się wolnością od okresu przed długi czas. Karmienie mieszane wpływa wręcz przeciwnie – można powiedzieć, że wówczas wszystkie jest „w normie”, a więc okres po porodzie pojawia się po zakończeniu połogu, do 6-8 tygodni. Warto na pierwszej konsultacji lekarskiej po połogu wspomnieć o sposobie karmienia dziecka – wówczas lekarz może oszacować, kiedy można spodziewać się okresu.

Czy miesiączki po porodzie staną się mniej bolesne?

Odpowiada dr n. med. Urszula Brocka-Zakrzewska, ginekolog położnik z Centrum Medycznego ENEL-MED

Część kobiet po urodzeniu dziecka rzeczywiście obserwuje zmniejszenie bólu podbrzusza podczas miesiączki i przebyta ciąża teoretycznie w jakimś stopniu może się do tego przyczyniać. Zwłaszcza jeśli poród odbywał się drogami natury, bo po nim macica, a zwłaszcza jej szyjka, jest większa i bardziej rozpulchniona, więc odpływ krwi jest ułatwiony.

Natomiast jeśli przyczyną bolesnych miesiączek było np. tyłozgięcie macicy i związane z nim zaleganie krwi, to nie ma żadnego powodu, żeby po ciąży ból się zmniejszył. Jeśli nawet po porodzie tyłozgięcie trochę się zmniejszy, to naprawdę w minimalnym stopniu.

Innym częstym powodem bolesnych miesiączek jest też endometrioza, czyli choroba, która polega na wszczepianiu się błony śluzowej macicy w różne narządy i fragmenty ciała kobiety, bardzo często z tyłu za macicą. Mogą świadczyć o niej także: bolesne współżycie, dolegliwości jelitowe, zwłaszcza po spożyciu glutenu i dyskomfort ze strony pęcherza moczowego. Jeśli nie wyleczono jej przed zajściem w ciążę, to po porodzie kobieta nadal może z jej powodu cierpieć.

Warto wiedzieć, że czasem miesiączki przestają być bolesne, kiedy kobieta wchodzi w okres równowagi hormonalnej, co następuje zwykle około 24.-25. roku życia. Jeśli mniej więcej w tym wieku urodzi dziecko, to czasem mylnie uznaje poród za przyczynę zmniejszenia tego bólu.

Bibliografia

 
  1. Interna Szczeklika 2020, Piotr Gajewski: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna.
Opublikowano: ; aktualizacja: 27.02.2024

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

13. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Zmęczona jak w ciąży

 

Dieta niskowęglowodanowa w ciąży – wskazania i przeciwwskazania

 

Hemoroidy w ciąży – leczenie

 

Czy Wam także zdarza się nie lubić własnych dzieci?

 

Cytrusy w ciąży – czy można jeść cytrusy w czasie ciąży?

 

Drgawki u dziecka – przyczyny i pierwsza pomoc – co robić, gdy dziecko ma drgawki?

 

Telepatia – czym jest, w jaki sposób działa, czy można się jej nauczyć, ćwiczenia