Co przyda Ci się po cesarskim cięciu? Wszystko o artykułach higienicznych, bieliźnie i spodniach

Każda ciąża jest dużym wyzwaniem dla kobiety, przy czym może zakończyć się albo porodem siłami natury, albo cesarskim cięciem. Co ważne, po każdym z nich trzeba postępować nieco inaczej. W poniższym artykule wyjaśniamy, co będzie Ci potrzebne po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Piszemy między innymi o podkładach poporodowych oraz luźniejszych spodniach z wysokim stanem. Sprawdź!

  • 2.5
  • 2
  • 0

Podkłady poporodowe – idealne do zachowania higieny w połogu

Wiele mówi się o porodzie, ale już niewiele o połogu. Ten u każdej kobiety przebiega nieco inaczej, ale zawsze wiąże się z obkurczaniem macicy i jej oczyszczaniem. Przez pierwsze dni proces ten jest dość intensywny, więc trzeba zrobić wszystko, by zachować pełną higienę. Pomogą w tym oczywiście podkłady poporodowe, które swoim wyglądem przypominają dużą i szeroką podpaską, jednak potrafią znacznie więcej. Podkłady poporodowe są miękkie i przewiewne, a dodatkowo wykazują dużą chłonność. Chronią również przed wystąpieniem stanów zapalnych.

Podkłady poporodowe najlepiej sprawdzają się w duecie ze specjalnymi majtkami z siateczki, o których za chwilę wspomnimy nieco więcej. Kobiety czują się wówczas bardziej komfortowo i swobodnie. Muszą też pamiętać o częstej zmianie porodowych wkładek, więc dobrze jest wziąć ze sobą do szpitala dwa opakowania. Podkłady porodowe w aptece Nowa Farmacja są dostępne w paczkach po 10 lub 15 sztuk, a bez wątpienia lepiej mieć ich więcej, niż za mało. Tu jeszcze cenna uwaga: w żadnym razie przez okres połogu – czyli sześć tygodni – nie wolno stosować tamponów.

Majtki siateczkowe – bez uciskania i podrażniania rany

Organizm kobiety po cesarskim cięciu nie ma łatwo. Nie dość, że gospodarka hormonalna musi wrócić do równowagi, a macica zregenerować, to jeszcze do tego wszystkiego dochodzi rana na brzuchu. Położne i lekarze zalecają od początku noszenie majtek siateczkowych, które są luźne, elastyczne i zupełnie nie uciskają ani rany, ani brzucha. Do tego powietrze może swobodnie krążyć – w przeciwieństwie do majtek poporodowych wykonanych z flizeliny, które nie są tak przewiewne ani elastyczne, więc mogą niepotrzebne podrażniać skórę. Poza tym majtki siateczkowe można też wyprać, a po okresie połogu po prostu wyrzucić.

---

Spodnie – luźne i z wysokim stanem

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się ubierać po porodzie oraz jak się ubierać po cesarskim cięciu. W pierwszych dniach spędzamy czas głównie w wygodnych koszulach nocnych do karmienia. Nadchodzi jednak czas wyjścia ze szpitala i powrotu do domu. Jakie więc dolne elementy garderoby sprawdzą się wówczas najlepiej? Po pierwsze – nic obcisłego ani mocno dopasowanego. Po drugie – zdecydowanie nie z niskim stanem. Po trzecie – nic ze sztucznego materiału.

Precyzując, rana na brzuchu musi się zabliźnić, ale potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Uciskanie jej spowoduje tylko podrażnianie z każdym kolejnym krokiem. Tak samo w przypadku spodni z niskim stanem – gdy kończą się one w okolicy cięcia, wiąże się to nie tylko z dyskomfortem, ale i po prostu z bólem. Sztuczne tkaniny zaś blokują dostęp powietrza. Co zatem nosić? Spodnie ciążowe, legginsy ciążowe lub z szeroką opaśnicą czy luźne dresy. Doskonale sprawdzą się wygodne sukienki i spódnice na gumce.

Podsumowując, po porodzie zakończonym cesarskim cięciem trzeba mocno uważać na ranę i później na bliznę. Dlatego tak ważne jest, by przez cały połóg dbać o higienę, używać podkładów poporodowych oraz by nosić majteczki siateczkowe i odpowiednie ubrania. Nie bagatelizuj naszych wskazówek!

artykuł zewnętrzny

Opublikowano: ;

Oceń:
2.5

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zabieg Credego – co to jest, czy jest konieczny, czy ma skutki uboczne?

 

Pierwsze 24 godziny z noworodkiem

 

Lody w ciąży – czy można je jeść?

 

Alergia na sierść (alergia na kota i uczulenia na psa u dziecka) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Niewspółmierność porodowa – jakie są przyczyny i czy jest niebezpieczna?

 

Słodycze dla dzieci - jakie podawać i jak często?

 

Rzadko spotykane imiona dla dzieci – czy to dobry pomysł?

 

Przymiotnik – na jakie pytania odpowiada, rodzaje, stopniowanie, odmiana, przykłady