Cesarskie cięcie jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży, podczas której dochodzi do przecięcia wielu struktur w celu wydobycia dziecka. Wykonuje się je, gdy poród naturalny z jakichś przyczyn jest niemożliwy i stanowi zagrożenie dla matki lub dziecka. Planowane cesarki zazwyczaj przeprowadzane są w 39. tygodniu ciąży. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? O czym należy pamiętać przed udaniem się do szpitala? W jaki sposób zadbać o bliznę po zagojeniu się rany? Sprawdź!
Cesarskie cięcie – jak przygotować się do planowanej cesarki?
Wskazania do cięcia cesarskiego
Niektóre kobiety będąc w stanie błogosławionym, dowiadują się, że najbezpieczniejszym (dla dziecka lub jej samej) sposobem rozwiązania ciąży będzie cesarskie cięcie. Zdarza się również, że lekarz podejmuje decyzję o cesarce w trakcie porodu, ponieważ np. nie ma postępów w porodzie lub zagrożone jest życie matki czy dziecka.
Do wskazań do cięcia cesarskiego można wymienić również m.in.:
- nieprawidłowe ułożenie płodu,
- bardzo duże wymiary płodu,
- poród przedwczesny,
- odklejenie się łożyska,
- problemy zdrowotne przyszłej mamy, np. z krążeniem czy przebyte operacje.
Powrót do zdrowia i pełnej sprawności po cesarce zajmuje zazwyczaj znacznie więcej czasu niż po porodzie siłami natury. Wbrew powszechnej opinii, cesarskie cięcie nie jest błahym zabiegiem, tylko poważną operacją, która może skończyć się różnymi powikłaniami.
Jak przebiega cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie poprzedza rozmowa z anestezjologiem, który zbierze wywiad na temat przebytych operacji, przyjmowanych leków i ewentualnych uczuleń na leki.
Następnie, już na łóżku chirurgicznym, kobiecie zostaje założony cewnik do pęcherza moczowego oraz podane znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Przyszła mama jest świadoma podczas przyjścia dziecka na świat, ale nie czuje bólu.
Położnik przecina skórę wzdłuż linii bikini, a następnie powłoki brzuszne i macicę, po czym wyciąga dziecko. Kolejno odcina pępowinę, wyjmuje łożysko, oczyszcza macicę i tamuje krwawienie. Po operacji lekarz zakłada szew na ranę – coraz częściej z rozpuszczalnych nici – i zabezpiecza go opatrunkiem. Cesarskie cięcie trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut. W niektórych szpitalach możliwe jest przystawienie dziecka do piersi od razu po cesarce oraz tzw. kangurowanie przez ojca, czyli kontakt z noworodkiem skóra do skóry poprzez położenie maluszka na nagiej klatce piersiowe
O czym pamiętać, przygotowując się do cesarskiego cięcia?
Przyszła mama, która otrzymała skierowanie na cesarskie cięcie od ginekologa prowadzącego ciążę, powinna udać się z dokumentem do szpitala, w którym planuje rodzić. Na miejscu lekarz wyznaczy datę cesarki i wskaże, kiedy należy pojawić się w placówce. Warto wówczas zapytać o ważne kwestie, np. czy konieczne jest depilowanie stref intymnych przed cesarką (szpitale mają różne zalecenia), czy istnieje możliwość, aby po porodzie Twój partner został z Tobą i dzieckiem na noc, czy możesz liczyć na wsparcie doradcy laktacyjnego, jeśli wystąpią problemy z karmieniem itp.
Przed cesarskim cięciem warto zapoznać się z informacjami na temat tego typu porodu, ale także połogu, opieki nad noworodkiem i niemowlakiem. Wiedzę można pozyskać z książek, artykułów oraz podcastów parentingowych, które obecnie są bardzo popularne. Na stronie www.bebiprogram.pl/ciaza/porod/cesarskie-ciecie znajdziesz szereg eksperckich artykułów i wszystkie niezbędne informacje dotyczące cięcia cesarskiego – sprawdź!
Do porodu i rodzicielstwa świetnie mogą przygotować również zajęcia w szkole rodzenia. Prowadzone są one zazwyczaj przez położne, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym przez lata pracy z ciężarnymi i młodymi mamami.
Jedną z czynności, które sprawiają wielką radość przyszłym mamom, jest przygotowanie wyprawki dla niemowlaka. Wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko, ubranka, pościel, akcesoria do karmienia to tylko niektóre z rzeczy, o których trzeba pomyśleć już przed narodzinami maluszka.
Bardzo istotne jest również przygotowanie torby do szpitala. Niezbędne dla mamy i dziecka ubrania warto spakować o wiele wcześniej, np. miesiąc przed planowaną cesarką, aby nie musieć zajmować się tym przed samym porodem.
Przed udaniem się do szpitala na cięcie cesarskie należy oczywiście wykonać wszelkie badania zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę. Wyniki wraz z kartą ciąży warto umieścić w jednym miejscu, np. teczce czy segregatorze, i poinformować o tym partnera lub inną bliską osobę, aby wiedziała, gdzie ich szukać w razie potrzeby.
Połóg i blizna po cesarskim cięciu
Połóg po cesarskim cięciu może trwać do 6 tygodni, podobnie jak połóg po porodzie siłami natury. Dolegliwości bólowe oraz osłabienie po cesarce mogą jednak występować dłużej, ponieważ organizm potrzebuje regeneracji po poważnym zabiegu operacyjnym. W tym okresie należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej.
Po 6. tygodniach od porodu należy udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. Specjalista sprawdzi stan wewnętrznych narządów rodnych oraz zleci ewentualne badania laboratoryjne.
Po wizycie u ginekologa warto umówić się również na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista oceni stan blizny i pokaże, jak z nią pracować. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz mobilizacja blizny pomagają zapobiegać zrostom, mogącym prowadzić m.in. do bólów kręgosłupa oraz jamy brzusznej, bolesnych miesiączek czy dyskomfortu podczas stosunku. Jednocześnie, już po zdjęciu szwów, warto stosować maści lub plastry z silikonem, które wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu powstawaniu bliznowców.
artykuł sponsorowany
Komentarze i opinie (0)