Zespół Alporta jest najczęściej występującą wrodzoną chorobą nerek, mimo że sama choroba występuje rzadko. Zespół Alporta jest dziedziczny, najczęściej występuje w formie sprzężonej z płcią u chłopców i mężczyzn. Poza problemami z nerkami objawy dotyczą upośledzenia słuchu i wzroku. Krwinkomocz poprzedza obecność białka w moczu, ta z kolei zwiastuje niewydolność nerek. W diagnostyce należy wziąć pod uwagę liczne kryteria, rozstrzygające bywają badania genetyczne.
Zespół Alporta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół Alporta – co to jest?
Zespół Alporta (ang. Alport syndrome, łac. sydroma Alport) jest uwarunkowaną genetycznie glomerulopatią (chorobą kłębuszków nerkowych), która współistnieje z postępującym zajęciem narządu słuchu oraz niekiedy wzroku. W przebiegu zespołu Alporta u dziecka dochodzi do nieprawidłowego powstawania kolagenu typu IV w organizmie. Kolagen jest białkiem, które składową błon podstawnych kłębuszków nerkowych. Nieprawidłowa praca kłębuszków wiąże się z niewłaściwym oczyszczaniem organizmu, utrzymywaniem stałych warunków w ustroju oraz niewystarczającym wytwarzaniem niezbędnych substancji.
Kolagen występuje także w narządzie Cortiego (w uchu wewnętrznym) oraz soczewce oka człowieka. W zespole Alporta obserwuje się obustronny niedosłuch. W obrębie oka powstaje stożek soczewki, zachodzą zmiany barwnikowe siatkówki. Postęp choroby nerek doprowadza do upośledzenia widzenia.
Przyczyny zespołu Alporta i dziedziczenie choroby
U podstaw zespołu Alporta leży mutacja pojedynczego genu, który odpowiada za prawidłowe powstanie jednego z łańcuchów kolagenu typu IV. Dziedziczenie choroby Alporta zależy od zmian kolejności nukleotydów na chromosomach autosomalnych lub płciowych. Wyróżniamy postać choroby sprzężoną z płcią autosomalnie recesywną oraz autosomalnie dominującą.
Zespół Alporta sprzężony z płcią jest najczęściej występującą formą choroby i jest obserwowany tylko u mężczyzn. Kobiety są nosicielkami nieprawidłowego genu. Zaś najrzadziej spotykaną postacią jest ta dziedziczona autosomalnie dominująco, w której do wystąpienia choroby wystarczy jedna kopia uszkodzonego genu. W postaci dziedziczonej autosomalnie recesywnie muszą być obecne dwie kopie uszkodzonego fragmentu DNA, które dziecko otrzymuje po jednej od każdego z rodziców. Badania genetyczne w zespole Alporta obejmują badanie konkretnych genów odpowiedzialnych za manifestację choroby.
Zespół Alporta – objawy
Jak już wspomniano objawy zespołu Alporta u dziecka dotyczą zwykle nerek, słuchu i wzroku. Wśród objawów nerkowych wyróżniamy: bezobjawowy krwinkomocz, który pojawia się już w dzieciństwie. Czasem po przechorowaniu przez dziecko infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi do pojawienia się krwiomoczu, który rodzic jest w stanie zaobserwować gołym okiem. U dzieci cierpiących na tę chorobę nerek z czasem pojawia się białkomocz, który zwykle świadczy o uszkodzeniu kłębuszków nerkowych. Wystąpienie białka w moczu poprzedza rozwój schyłkowej ciężkiej niewydolności nerek , która objawia się między 16. a 35. rokiem życia.
Obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowy początkowo manifestuje się ubytkiem słuchu w obrębie wysokich tonów. Niestety wraz z postępowaniem choroby nerek niedosłuch pogłębia się. W przebiegu syndromu Alporta obserwuje się także objawy oczne: zaćmę, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki prowadzące aż do całkowitej utraty widzenia. Poza tym mogą występować objawy związane z przerostem mięśniówki gładkiej w układzie oddechowym, pokarmowych i w obrębie żeńskich narządów płciowych. Uwidacznia się to zaburzeniami oddychania, nawracającymi zapaleniami oskrzeli i płuc, utrudnionym przechodzeniem kęsa pokarmowego, bólem zamostkowym oraz przerostem łechtaczki. U młodych mężczyzn obserwuje się tętniaki aorty piersiowej i brzusznej.
Zespół Alporta – badania diagnostyczne
Wśród kryteriów diagnostycznych wymienia się:
- występowanie krwinkomoczu,
- dodatni wywiad rodzinny,
- zmiany w biopsji nerki obserwowane w mikroskopie elektronowym,
- w badaniu okulistycznym – stożek przedni soczewki,
- upośledzeniu słuchu stwierdzane w audiogramie.
Na poziomie podstawowej opieki medycznej można wysnuć podejrzenie zespołu Alporta na podstawie wykonania badania ogólnego moczu, jeśli zostanie zaobserwowany krwinkomocz lub białkomocz wraz z towarzyszącymi pozostałymi objawami. Należy wtedy skierować się do nefrologa, który zadecyduje, czy niezbędna do postawienia diagnozy jest biopsja nerki. Biopsja nerki nie jest wymagana, jeśli stwierdzono w wywiadzie rodzinnym występowanie objawów wśród krewnych oraz symptomy choroby są typowe. Można także wykonać badania genetyczne, które są najdokładniejsze. Jest to jedyna metoda wykrywania choroby u osób, u których nie ma jeszcze widocznych objawów.
Zespół Alporta – leczenie i rokowanie
Obecnie nie jest znana żadna metoda, która umożliwi całkowite wyleczenie zespołu Alporta. Stosowane są leki z grupy inhibitorów układu renina-angiotensyna-aldosteron, które mogą działać ochronnie na kłębuszki nerkowe, zmniejszać białkomocz oraz spowalniać włóknienie i postęp niewydolności nerek u dziecka.
U niektórych chorych z zespołem Alporta stosuje się cyklosporynę A, aby zmniejszyć ilość wydalanego białka z moczem. Gdy dojdzie do schyłkowej niewydolności nerek, konieczne jest leczenie nerkozastępcze w postaci dializ lub przeszczepienia nerki, które jest najlepszą metodą.
Zespół Alporta po przeszczepie rokuje dobrze, nie ma nawrotu choroby w przeszczepionej nerce. U osób dotkniętych mutacją w genie kolagenu konieczne są regularne kontrole okulistyczne celem doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych, a u osób ze zmianami w obrębie narządu słuchu stosuje się aparaty słuchowe. Leczenie zastosowane odpowiednio wcześnie pozwala spowolnić rozwój choroby.
Z zespołem Alporta mogą współwystępować inne stany patologiczne. Jednym z nich jest lejomiomatoza rozsiana przełyku, oskrzeli i tchawicy, zwieraczy odbytu oraz narządów rodnych u dziewczynek. Genetycznej chorobie nerek towarzyszyć może również upośledzenie umysłowe. W diagnostyce różnicowej należy natomiast wziąć pod uwagę łagodną rodzinną hematurię, zespół AORF oraz zespół BOR.
Bibliografia
- Alport Syndrome: New Insights for the Healthcare Professional: 2011 Edition: ScholarlyPaper, ScholarlyEditions, 2012;
- Type IV Collagen Nephropathies: Alport Syndrome and Beyond, Frontiers Media SA, 2022;
- Rosado C., Clinical and Genetic Analysis of the Autosomal Alport Syndrome, Lap Lambert Academic Publishing GmbH KG, 2014.
Magdalena Rosińska
Lekarz
Magdalena Rosińska, absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie lekarz stażysta w MCM im. K. Jonschera w Łodzi
Komentarze i opinie (0)