Patrycjusz, Arlena, a może Dastin? Jakie imię dla dziecka będzie odpowiednie? Czy lepiej postawić na oryginalne czy popularne imię? Czy nietypowe imiona dla dzieci są dobrym wyborem? Rzadkie imiona dla dzieci wcale nie są... rzadkością, zarówno jeśli chodzi o imiona męskie, jak i żeńskie. Co roku lista imion uznawanych za nietypowe wydłuża się o kolejne pozycje. Skąd taki trend i czy warto iść w jego stronę?
Rzadko spotykane imiona dla dzieci – czy to dobry pomysł?
Jak wybrać imię dla dziecka?
Wybierając imię dla potomka, rodzice zazwyczaj kierują się kilkoma wyznacznikami:
- dopasowaniem do nazwiska;
- tradycją rodzinną – wybiera się np. imiona dziadków;
- brzmieniem w formie zdrobniałej;
- własnymi upodobaniami;
- znaczeniem imion;
- podobieństwem do imion pozostałych dzieci.
Wiele osób ma imię dla dziecka wybrane na długo przed założeniem rodziny. U innych lista imion pojawia się dopiero w ciąży, a jeszcze inni czekają na narodziny, chcąc sprawdzić, na kogo wygląda maluch. Często bowiem nawet pewny wybór okazuje się być wcale nie tak trafny, kiedy spojrzy się na swoją pociechę.
Popularne imiona uznaje się za „bezpieczne”, normalne, takie, z którymi nikt nie będzie miał problemów. Ale dlaczego oryginalne imiona wzbudzają tyle emocji? Cóż, nie zawsze silenie się na awangardę jest dobre.
Nadawanie imion dzieciom – co mówią przepisy?
Zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180) kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.
Ponieważ kierownicy urzędów bardzo często mają problem z określeniem, czy dane imię dziecko może nosić, czy też nie, z pomocą przyszli im językoznawcy. Rada Języka Polskiego przygotowała dla urzędników zalecenia dotyczące opiniowania imion.
Dodatkowo, opracowała listę 69 imion, których nie zaleca nadawać dzieciom (niezalecane nie równa się zabronione).
Na liście znalazły się następujące imiona:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
- Dajana,
- Emaus, Ewan,
- Herrada,
- Jaila, Joshua, Julka,
- Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
- Lester, Lilith, Lorina,
- Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
- Ole, Opieniek,
- Pacyfik, Pakita, Poziomka,
- Radek, Rener, Ricardo,
- Sofia,
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
- Una, Unka,
- Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
- Wilga, Wilk, William, Xymena.
Sprawdź: Najpopularniejsze imiona w 2022 roku
Nietypowe imiona dla dzieci – dlaczego rodzice się na nie decydują?
Bywa że rodzice nadający imię dziecku, wykazują się wyjątkową fantazją. Jeśli chodzi o źródło inspiracji, czerpią je np. z kina czy literatury. Panuje również przekonanie, że niektóre imiona od razu wzbudzają skojarzenia, np. z sukcesem czy sławą i wybierając je rodzice chcą poniekąd nakreślić dziecku ścieżki jego losu. Często również oryginalne imię wybierane jest po to, by brzmiało bardziej światowo i luksusowo. Obco brzmiące imiona nierzadko łączone są z luksusem i wybierane właśnie ze względu na takie konotacje, np. dlatego, że takie imiona noszą dzieci celebrytów.
Niestety, nawet najładniejsze imiona oryginalne bardzo często spotykają się z krytyką i drwinami, ponieważ odbierane są nie jako ciekawe, a dziwne i śmieszne. Zestawione z typowo polskim nazwiskiem, osadzone w tradycyjnej kulturze, brzmi groteskowo i zbyt wymyślnie, o czym nie wszyscy rodzice nadający takie imię myślą.
Zmieniły się również przepisy. Imię wcale nie musi jasno oznaczać płci dziecka (imiona żeńskie nie muszą być zakończone wyłącznie na „a”). Nie ma już również ograniczeń, jeśli chodzi o nadawanie obcobrzmiących imion. Daleko idąca swoboda w przepisach wielu rodzicom poszerzyła pole wyobraźni i obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zaszaleć z wyborem. Niestety, bywa że z wyborem imienia ośmieszającego czy z ogromnym bagażem niekoniecznie pozytywnych konotacji, które dziecko będzie musiało dźwigać całe życie.
Dość często, chcąc nadać nietypowe imię, ale bez zbytniego szaleństwa, rodzice decydują się na kosmetyczne zmiany. Klaudia staje się Claudią, Dawid – Davidem, a Natalia – Nathalią. Imiona te w wymowie niczym się nie różnią, ale wyglądają bardziej nietypowo i nieraz kierownik urzędu stanu cywilnego ma niezłą zagwozdkę!
Zobacz też: Czym kierować się przy wyborze imienia dla dziecka?
Rzadkie imiona żeńskie
Jeśli chodzi o niespotykane imiona żeńskie, z roku na rok widać coraz większą swobodę i oryginalność. Nadal królują takie imiona, jak Zofia, Zuzanna, Julia czy Hanna, ale nawet wśród nich można znaleźć sporo transformacji, szczególnie jeśli chodzi o pisownię. Stąd też takie imiona dla dziewczynek, jak Sophie, Hannah czy Julie, które brzmią nieco bardziej światowo, choć tak naprawdę są jedynie obcymi formami dobrze znanych, popularnych imion.
Bywa jednak, że przy wyborze imion dla dziewczynek rodzicom nie brakuje fantazji. Caroline, Chanel, Chioma czy Aisha to tylko niektóre z imion, które w ostatnich latach zanotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Na popularności tracą natomiast takie imiona, jak Joanna czy Dominika, które przecież brzmią bardzo ładnie, a w formie zdrobniałej można dla nich znaleźć wiele modnych, nawet obcobrzmiących odpowiedników (analogicznie Jo/Joan, Nika).
Rzadkie imiona męskie
Jeśli chodzi o oryginalne imiona dla chłopców, tutaj widać nieco inny trend. Choć często zmienia się pisownię na bardziej światową (Xawery zamiast Ksawery), to jednak częściej stawia się na w pełni autonomiczne imiona, uznawane za nietypowe. Gerard, Herbert, a także Artem, Dacjan czy Tiago to coraz częstsze propozycje rodziców. Za nietypowe uznaje się także... słowiańskie imiona, takie jak Miłosz czy Sambor, które wbrew pozorom mają w sobie więcej tradycji i klasyki, niż mogłoby się wydawać, ale traktowane są jako oryginalne, obce imiona.
Czy warto wybierać rzadkie imiona dla dzieci?
Przy wyborze imienia, czy to dla dziewczynki czy dla chłopca, należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Nawet najpopularniejsze imiona mogą spotykać się z krytyką („takie typowe”/”nieciekawe”), z kolei rzadkie – z wielkim entuzjazmem, bowiem nie wszystkie nietypowe imiona dla dzieci budzą niezdrowe emocje. Wśród nich znajdą się także wyjątkowo piękne, jak Nadzieja, Nastia czy Jagna, które uznawane są za wymyślne, a jednak mają w sobie sporo klasy i zdecydowanie budzą pozytywne skojarzenia.
Niestety, większość rzadkich imion, nietypowych, zaczerpniętych z innych języków czy obcobrzmiących, spotyka się w Polsce z negatywnym odbiorem, ponieważ kraj nie jest nastawiony na wielokulturowość, a społeczeństwo nie należy do najbardziej tolerancyjnych i otwartych.
Najważniejsze jest, by imię, jakie będzie nosiła pociecha, nie przysparzało mu problemów, nie ośmieszało, nie stanowiło źródła drwin i niepowodzeń. Jeśli trudno się zdecydować, ciekawą opcją jest kompromis i wybór dwóch imion dla dziecka, z których pierwsze będzie klasyczne i tradycyjne, a drugie – nietypowe.
Rzadko spotykane imię dla dziecka to dobry wybór, kiedy rodzina jest wielonarodowościowa – wówczas nikogo nie dziwią, szczególnie jeśli nazwisko również nie jest typowo polskie. Rzadkie imiona to również takie, które dawno temu wyszły z mody, ale powracają do łask. Helena, Jadwiga czy Antoni niegdyś były bardzo częste, później uznawane za staromodne, a teraz znów cieszą się sporą popularnością. Także wspomniane imię Joanna prędzej czy później zostanie uznane za nietypowe, bo w obliczu wielu „nowych” imion, stanie się rzadkością. A jak widać to, co rzadkie, wzbudza spore zainteresowanie.
Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Decyzja nie powinna być jednak podejmowana ze względu na dane statystyczne czy też całkowicie im na przekór. Warto zrobić sobie listę, wyobrazić sobie, jak córka czy syn, jako dorośli, z takim a takim imieniem będą się czuli. Nie zawsze to, co niespotykane, jest dobre, ale równie dobrze może się okazać najlepszym wyborem!
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)