Pierwsza doba z noworodkiem

Świeżo upieczone mamy marzą o powrocie do domu, ale też trochę się go boją. Dlatego przygotowałyśmy ściągę na pierwsze godziny z malutkim dzieckiem.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Jeśli masz za sobą poród naturalny i razem z dzieckiem jesteście w dobrej kondycji, możecie opuścić szpital już w 3. dobie po porodzie (po cesarskim cięciu zwykle w 4., 5. dobie). Pewnie zostaniecie wypisani po porannym obchodzie lekarskim, czyli np. o 11.00. Warto zorientować się wcześniej, o której najczęściej są prowadzone wypisy w szpitalu, by mógł po was przyjechać partner. Przypomnij mu, by zamontował w samochodzie fotelik dla noworodka. Może też przywieźć twoje ubrania (nadal "ciążowe", bo pewnie jeszcze nie zmieścisz się w te sprzed ciąży), o ile nie zabrałaś ich do szpitala przed porodem.

Oto jak może mniej więcej (!) może wyglądać pierwszy dzień w domu z noworodkiem

Uwaga – to absolutnie nie jest jego jedynie słuszna wersja!

11.00 Przed wyjściem ze szpitala nałóż na dziecko tyle warstw ubrań, ile nałożyłaś na siebie i dodaj jeszcze jedną. Ową warstwą dodatkową może być np. kombinezon, ale też kocyk lub pielucha flanelowa. Niezależnie od pory roku, załóż mu także czapkę i apaszkę. Pamiętaj, że noworodek szybko marznie, nawet gdy owieje go tylko lekki wiatr.

Po 11.00 Podróż do domu samochodem powinna przebiegać spokojnie. Małe dzieci lubią miarową jazdę oraz kołysanie na wertepach, jak również szum silnika. Zwykle wtedy mocno zasypiają. Usiądź obok dziecka i zobacz, jak zareaguje na jazdę. Płacze? Może jest już głodne, bo przez zamieszanie podczas wypisywania ze szpitala zapomniałaś je nakarmić. Jeśli nie jesteś w stanie uspokoić malca, mówiąc do niego i głaszcząc, zatrzymajcie się na parkingu. Absolutnie nie wolno karmić dziecka w czasie jazdy! Nie wolno w ogóle wyjmować go z fotelika.

Podczas postoju nie karm malucha w pośpiechu. A przede wszystkim nie zapomnij o tym, że dziecku musi się odbić. W przeciwnym razie wkrótce dziecko znów może płakać, albo obficie mu się uleje. A to będzie wymagało kolejnego przystanku.

11.30 Zawitaliście do domu. Jeśli noworodek mocno śpi, nie warto go budzić. Nawet jeżeli uważasz, że już pora na kolejny posiłek. Spokojnie, poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami (związanymi z niektórymi chorobami), dzieci głośno dopominają się o jedzenie. Małego śpioszka zostaw więc w foteliku samochodowym. Jeśli jest za ciepło ubrany, jak na temperaturę panującą w mieszkaniu, postaw fotelik w pobliżu otwartego okna lub balkonu (ale nie w przeciągu!). Świeże powietrze sprawi, że dziecko będzie spało jeszcze nawet godzinę. Możesz też delikatnie przełożyć je do łóżeczka. Tylko wcześniej koniecznie zdejmij z niego wierzchnie ubranie.

11.30 - 12.30 Dziecko smacznie śpi? Zbliża się pora obiadu, więc pewnie jesteś głodna. Jeśli mąż niczego nie przygotował, zróbcie razem ekspresowy, zdrowy posiłek. To może być np. pierś z kurczaka pokrojona na cienkie plastry i ugotowana na parze lub w małej ilości wody z dodatkiem odrobiny bazylii i soli oraz pomidory bez skórki. Albo risotto z marchewką i koperkiem. Oba dania można przygotować w pół godziny.

12.30 Noworodek zaczyna się wiercić, a może nawet popłakuje. Czas na karmienie i przewijanie. Koniecznie w tej kolejności, bo maluchy często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie posiłku. Zwykle w 3., 4. dobie po porodzie mamine piersi są pełne mleka. Możesz nawet czuć pewien dyskomfort i mieć uczucie przepełnienia (nazywa się to nawałem pokarmu). Jeśli twoje piersi są zbyt twarde i obrzmiałe, by maleństwo mogło swobodnie uchwycić brodawkę, przed podaniem jej dziecku odciągnij odrobinę mleka ręcznie lub laktatorem – tylko tyle, by odczuć ulgę, a piersi stały się mniej napięte.

13.00 Pierwsze domowe przewijanie. Potrzebujesz pieluszki, na której położysz malca, wilgotnych chusteczek do przemycia skóry i kremu przeciwko odparzeniom, którym należy posmarować miejsca, gdzie łatwo o odparzenie (pachwiny i pupa). Podczas przewijania warto zadbać również o okolice pępka. Przy pomocy patyczka kosmetycznego delikatnie podnieś kikut pępowiny i drugim, zwilżonym wodą patyczkiem usuń zasychającą tkankę. Następnie spryskaj okolice pępka odkażającym sprayem lub użyj zasypki z chlorheksydyną (kupisz je w aptece bez recepty).

po 13.00 Noworodek znów zasypia. Wiele mam przyznaje, że dziecko w ciągu pierwszego dnia w domu śpi jak aniołek, tak jakby chciało, aby także mama odpoczęła po trudach porodu. Bardzo prawdopodobne, że przyczyną tej senności jest nadmiar bodźców, jakie w ciągu ostatnich godzin docierały do dziecka. Ale też nie można zapomnieć o tym, że zdrowy noworodek może spać nawet 20 godzin na dobę – tyle że w odcinkach 2-3-godzinnych z krótkimi przerwami na posiłek i aktywność.

Zobacz też: Odparzenia u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Dobrze by było, gdybyś ty też się zdrzemnęła. A przynajmniej odpoczęła. Nie zapomnij tylko wcześniej wyłączyć komórki. Zwykle pierwszego dnia pobytu w domu świeżo upieczone mamy odbierają mnóstwo telefonów od rodziny i znajomych. To może być trochę męczące, ale na pewno lepsze, niż niespodziewane odwiedziny. Nie wszyscy wiedzą, że noworodek potrzebuje czasu, by oswoić się z nowym środowiskiem, zaś jego niedojrzały układ odpornościowy powinien najpierw potrenować walkę z bakteriami, które są w domu. Na obce bakterie przyjdzie jeszcze czas. Dlatego jeśli ktoś pyta kiedy może was odwiedzić, zaproponuj jakiś termin za co najmniej 2-3 tygodnie.

15.00 Pobudka na karmienie. Noworodek i małe niemowlę je średnio co 2-3 godziny (także w nocy). Ale warto wiedzieć, że nie każdy płacz malca oznacza głód. Jeśli przebudzi się tuż po posiłku oraz ma suchą pieluszkę, powód jego popłakiwania może być inny. Może potrzebuje twojej bliskości? W takiej sytuacji dziecko uspokoi się, słysząc twój spokojny głos, czując twoją dłoń na swojej piersi, albo gdy ukołyszesz je w ramionach. A może przeszkadza mu hałas telewizora lub silny zapach gotującego się obiadu? Zamknij drzwi od jego sypialni, podaj smoczek (maleństwo ma naturalną potrzebę ssania) i będąc tuż przy nim, odczekaj, aż zaśnie. Kluczem do sukcesu w uspokajaniu maleństwa jest jego czujna obserwacja, by dobrze rozpoznać, co tak naprawdę mu dolega – przekonują doświadczone położne.

15.30 Przewijanie.

przed 16.00 Zanim dziecko ponownie zaśnie, ma krótki okres aktywności. Wtedy rozgląda się wkoło, ale raczej niewiele widzi. Noworodek ma bowiem jeszcze słaby wzrok. Najlepiej dostrzega kształty pozostające ze sobą w kontraście, czyli na przykład zderzenie mocnej czerni i żółtego, będące w odległości około 20-30 cm. Oprócz rozglądania się, robi dziwne miny oraz bezładnie wymachuje rączkami (to nie są jeszcze kontrolowane ruchy). Jeśli jest najedzony i ma sucho, często z tej chwilowej aktywności płynnie przechodzi w sen.

16.00 Sen.

18.00 Pobudka na posiłek. Po podaniu dziecku piersi przypilnuj, by dobrze mu się odbiło. Warto wykorzystać wieczorny czas na pierwsze zabawy z noworodkiem. Połóż maleństwo na brzuszku na swoim brzuchu i pośpiewaj mu piosenki (wkrótce w tej pozycji dziecko będzie uczyło się dźwigać głowę), albo kiedy leży na plecach, pokazuj mu grzechotki wydające miłe dźwięki, albo książeczki z obrazkami o kontrastowych kolorach. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością bodźców, bo takiego malucha łatwo przestymulować.

18.30 Przygotowania do kąpieli. Już od pierwszego dnia w domu warto wprowadzać stały rytm, który będzie obowiązywał przez najbliższe tygodnie. Maleństwo szybko nauczy się, że wieczorem ma czas na aktywność we własnym łóżeczku, po czym czeka je kąpiel. Rytuały uspokajają dziecko i dają mu poczucie bezpieczeństwa.

19.00 Pierwsza kąpiel. Połóż na dno wanienki pieluszkę tetrową, która uchroni maleństwo przed ślizganiem się. Woda powinna mieć temperaturę około 37 st. C, zaś w łazience powinny być ok. 22 st. C. Pierwsze kilka razy warto kąpać dziecko razem z partnerem. Jedna osoba trzyma malca na swoim przedramieniu, a druga je myje. Nie musisz myć dziecku włosów, ale koniecznie przemyj skórę za uszami, gdzie chętnie gromadzi się ulewane po posiłku mleko. Po kąpieli starannie wytrzyj maleństwo, posmaruj okolice intymne kremem przeciwko odparzeniom i ubierz w pieluszkę oraz świeże ubranie na noc. Na koniec przemyj jeszcze oczy gazikami zamoczonymi w przegotowanej wodzie lub w soli fizjologicznej – zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika oka.

19.30 Karmienie. Nie zapomnij o witaminie D, którą lekarz przepisał wam jeszcze w szpitalu.

20.00 Noworodek słodko śpi. Połóż go na plecach z głową lekko skierowaną na bok. Nie układaj na brzuchu, by zminimalizować ewentualne ryzyko SIDS. Zrezygnuj ze światła w sypialni, a lampkę nocną włączaj jedynie podczas przewijania dziecka. Noworodek jeszcze nie odróżnia dnia od nocy i trzeba go tego nauczyć.

ok. 24.00 Często o tej porze dziecko budzi się na karmienie nocne. Potem możesz mieć jeszcze ze dwie pobudki – ok. 3.00 i 6.00 nad ranem. Za każdym razem pewnie będzie czekało cię przewijanie maleństwa, bo w pierwszych dniach życia załatwia się bardzo często, zaś skóra w kontakcie z mokrą pieluszka łatwo ulega podrażnieniom.

8.00 Pobudka, zaczynamy kolejny dzień od karmienia. Pewnie będziesz zmęczona, więc weź maleństwo do swojego łóżka i podaj mu pierś w pozycji na leżąco. Jest szansa, że noworodek jeszcze na chwilę zaśnie, a ty razem z nim.

9.00 Przewijanie dziecka połączone z poranną toaletą. Przemyj oczy maleństwa gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną, a buzię wacikami namoczonymi wodą lub wilgotnymi chusteczkami. Przebierz maleństwo w świeże ubranie.

9.30 Czas krótkiej aktywności dziecka. Wykorzystaj go na pokazywanie dziecku jego nowego domu oraz zabawy stymulujące rozwój zmysłów.

10.00 Noworodek znów śpi.

Dobra rada: Bądź dla siebie dobra. Nie wahaj się prosić o pomoc rodziny i przyjaciół. Nie wahaj się też angażować partnera w opiekę nad dzieckiem czy obowiązki domowe. Pamiętaj, że tak jak dziecko "tworzy się" we dwójkę, tak i potem we dwójkę powinno się nim opiekować.

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Telepatia – czym jest, w jaki sposób działa, czy można się jej nauczyć, ćwiczenia

 

Kaszel u dziecka w nocy – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecko kaszle w nocy?

 

Ozempic – czy można go stosować na odchudzanie po ciąży?

 

Napoje energetyczne w ciąży – czy można je pić?

 

Lęk przed ciążą u mężczyzn – jakie są przyczyny?

 

Pęknięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jakim chińskim znakiem zodiaku jesteś?

 

Grzybica pochwy w ciąży – leki i sposoby leczenia objawów grzybicy