Jaki wózek kupić? Jak karmić i kąpać dzieci? Co koniecznie robić ze zdjęciami maluchów i jak zsynchronizować dzieci – 14 rad doświadczonych mam.
Bliźniaki – jak sobie radzić z bliźniętami?

- Wyprawkę dla dzieci przygotuj wcześniej
- Rozłóż wydatki w czasie
- Dwie osoby potrzebne do kąpieli bliźniąt
- Załóż specjalny zeszyt
- Krzesło do karmienia
- Wózek dla bliźniąt
- Dwa wózki w sklepie
- Drzemki bliźniaków
- Karmienie bliźniaków w nocy
- Synchronizacja bliźniaków
- Ważenie bliźniaków
- Rutyna bliźniaków
- Podpisywanie zdjęć bliźniaków
- Wyluzuj
- Do lekarza we dwoje
- 3 rady dla przyszłej mamy w ciąży bliźniaczej:
W 2050 roku co druga ciąża będzie mnoga. Przyczyn jest wiele, m.in. późne macierzyństwo i coraz powszechniej stosowane sztuczne metody prokreacji (zapłodnienie pozaustrojowe, indukcja owulacji). - Tę opinię profesora Witolda Malinowskiego, specjalisty od ciąż wielopłodowych przytaczają autorki książki "Bliźnięta atakują" (Wydawnictwo Pascal) - Marta Kuligowska i Sandra Nowak (mamy bliźniąt) i serwują czytelniczkom pokaźny pakiet wartościowych rad, które mają pomóc rodzicom przetrać rewolucję, jaką są wieloraczki w domu. Oto najważniejsze zalecenia:
Wyprawkę dla dzieci przygotuj wcześniej
Niewiele ciąż bliźniaczych trwa 40 tygodni. Większość kobiet w ciąży mnogiej rodzi w 8., a często nawet w 7. miesiącu ciąży. Niekiedy ciężarne leżą w szpitalu przed rozwiązaniem. Aby uniknąć stresu, zacznij kupować niezbędne sprzęty i rzeczy dla bliźniaków dużo wcześniej. Czego będziesz potrzebować? Standardowej wyprawki razy dwa.
Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja
Rozłóż wydatki w czasie
Pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy musisz mieć po powrocie ze szpitala. Na przykład w pierwszych dniach, a nawet tygodniach noworodki mogą spać we wspólnym łóżeczku. Drugie łóżko dokupisz później, gdy minie pierwsza fala wydatków na dzieci.
Dwie osoby potrzebne do kąpieli bliźniąt
Niemowlęta należy kąpać osobno, zanim nie zaczną samodzielnie siedzieć. Tak więc w dni, kiedy jesteś z dziećmi sama, zrezygnuj z ich kąpieli, a jedynie przemyj je wilgotnymi chusteczkami.
Załóż specjalny zeszyt
Informacje takie jak: godziny posiłków; czas ich trwania; zjedzone porcje; które dziecko jadło z której piersi (to ważne by dziecko nie jadło wciąż w tej samej pozycji, na tym samym boku); kiedy zmieniałaś pieluszkę; kiedy robiły kupę itd.. Naprawdę przy dwójce dzieci trudno spamiętać te wszystkie informacje, a tym bardziej, jeśli karmisz lub przewijasz pociechy nocą. Warto też zawiesić na ścianie tablicę korkową lub magnetyczną, na której będziesz zostawiała istotne informacje, tj. terminy wizyt u lekarzy.
Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy
Krzesło do karmienia
Mamy karmiące piersią potrzebują wygodnego krzesła i specjalnej poduszki do karmienia (w kształcie banana), która jest niezbędna zwłaszcza jeśli chcą karmić dwójkę dzieci jednocześnie. Zresztą mamy karmiące butelką też powinny z tego korzystać, bo one również sporo czasu spędzą pochylone nad dziećmi. Jeśli chcesz karmić dwójkę maluchów jednocześnie, ułóż je obok siebie na poduszce położonej na łóżku, usiądź po turecku i naciągnij tę poduszkę razem z dziećmi na swoje kolana.
Sprawdź również: Kiedy jest najlepsza pora na drugie dziecko?
Wózek dla bliźniąt
Możesz zdecydować się na wózek specjalnie dla bliźniąt: p odłużny (jeden przed drugim), podwójny (dzieci leżą w nim obok siebie) albo spinać dwa wózki klamrami. Ten ostatni patent sprawdza się podczas spacerów z drugim dorosłym - wtedy można wózki prowadzić oddzielnie, a poza tym łatwiej i lżej jest je znosić lub wnosić po schodach. Nie mówiąc już o tym, o ile wygodniej wkłada się je do samochodowego bagażnika. Sposób ze spinaniem wózków doceniają też mamy, których dzieci śpią w innych porach dnia, bo dzięki rozdzieleniu maluchów jeden nie budzi drugiego.
Dwa wózki w sklepie
Do sklepowego wózka nie zmieścisz dwóch fotelików z dziećmi. Podczas zakupów należy więc brać dwa osobne wózki, co oznacza, że potrzebne są dwie dorosłe osoby. Jeśli wybierasz się na zakupy sama, wjeżdżaj do sklepu wózkiem z dziećmi i pakuj zakupy pod wózek lub do torby zawieszonej na jego drążku. Wcześniej jednak sprawdź, czy zmieścisz się z wózkiem między półkami sklepowymi oraz między kasami.
Drzemki bliźniaków
To, czy kłaść dzieci na drzemkę do jednego łóżka, czy raczej układać je osobno, zależy od niemowląt. Niektóre szybko przyzwyczajają się do siebie i razem ładnie usypiają, inne nawzajem się wybudzają. Trzeba to więc sprawdzić. Niekiedy konieczne jest układanie dzieci do snu w dwóch pokojach, by sobie nie przeszkadzały płaczem.
Karmienie bliźniaków w nocy
W przypadku nocnych pobudek na karmienie, jeśli dzieci piją mleko z butelki, powinna wstawać do nich jedna osoba. Poradzi sobie, jeśli ułoży dzieci obok siebie i tak poda im butelki. Dzięki temu druga osoba ma szansę się trochę przespać. Z tego też powodu warto, jeśli jest taka możliwość, kłaść dzieci w innym pokoju niż sypialnia rodziców.
Synchronizacja bliźniaków
Warto popracować nad tym, by zsynchronizować dzieci tak, by w tym samym czasie spały i jadły. To zaprocentuje w przyszłości i pozwoli ci złapać oddech - mamy bliźniąt w pierwszych miesiącach życia dziecka śpią naprawdę niewiele, nawet po 2-3 godziny na dobę, więc trzeba szukać wszelkich sposobów, by sobie pomóc. Dlatego gdy jeden noworodek budzi się na posiłek, obudź także drugiego. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, przygotuj się na to, że będziesz karmiła co 2-3 godziny. Ustal jednak maksymalny czas trwania tych posiłków np. 20 minut. W razie potrzeby możesz potem dokarmić dziecko butelką z odciągniętym mlekiem lub mlekiem modyfikowanym. W przeciwnym razie na karmieniu piersią dwojga dzieci upłynie ci cała doba. Nie przejmuj się, jeśli nie uda ci się karmić dzieci piersią - jak przekonują autorki podręcznika - ten wyczyn udaje się naprawdę nielicznym mamom bliźniąt, a do bardzo rzadkich wyjątków należą mamy, które są w stanie karmić dzieci równocześnie.
Ważenie bliźniaków
Aby mieć pewność, że dzieci się najadają i dobrze rosną (przybierają 100-200 g tygodniowo), warto ważyć je regularnie w pierwszych miesiącach życia, bo waga bliźniąt na starcie życia jest niższa niż innych dzieci.
Rutyna bliźniaków
Oprócz synchronizacji, w przypadku bliźniąt bezcenne jest wprowadzenie stałego rytmu dnia, bo w przeciwnym razie trzeba się będzie nimi zajmować 24 godziny na dobę. Poza tym regularne pory spania i jedzenia dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiają, że są spokojniejsze. Dlatego po około dwóch tygodniach od powrotu ze szpitala, które pozwolą nam poznać trochę temperament dzieci, trzeba ułożyć plan dnia i konsekwentnie pilnować stałych pór drzemki dziennej, kąpieli, nocnego snu, rytuałów wieczornych oraz posiłków.
Podpisywanie zdjęć bliźniaków
W przypadku bliźniąt ważne jest podpisywanie wszystkich zdjęć dzieci. Jak przekonują autorki poradnika, nawet gdy dzieci są różnej płci i teraz wydaje ci się, że doskonale wiesz, które jest na zdjęciu, po latach już nie będziesz miała takiej stuprocentowej pewności.
Wyluzuj
Pozwól sobie na większy luz i oszczędzaj siły. Nic się nie stanie, jeśli ominie was spacer, bo codzienne wychodzenie z dziećmi na dwór (zwłaszcza zimą) jest nie lada wyzwaniem i ogromnym wysiłkiem dla mamy.
Do lekarza we dwoje
Na wizyty u lekarza z bliźniakami zawsze zabieraj ze sobą osobę towarzyszącą. Staraj się umawiać dzieci jako pierwszych pacjentów, by uniknąć obsuwy w czasie, jeśli poprzedni pacjenci się spóźnią.
3 rady dla przyszłej mamy w ciąży bliźniaczej:
Nie musisz brać podwójnej dawki kwasu foliowego. Dawkę zwiększa się dopiero w przypadku trojaczków i należy uzgodnić to z lekarzem.
Odżywiaj się zdrowo, nie odchudzaj się, ale też nie pakuj w siebie pustych kalorii. Zbyt szybkie i zbyt duże przybieranie na wadze źle wpływa na przebieg ciąży i zwiększa ryzyko problemów z jej donoszeniem.
Nie nastawiaj się, że na pewno urodzisz siłami natury. Oczywiście wielu mamom w ciąży mnogiej się to udaje, ale trzeba pamiętać, że narodziny bliźniaków są mniej przewidywalne niż poród jednego dziecka. Lepiej więc nie trzymać się kurczowo jednego planu, bo potem każda jego zmiana będzie wywoływać ogromny stres. Gdy płody są w ułożeniu główkowym, możliwy jest poród siłami natury. Jeśli zaś pierwszy płód nie jest w położeniu główkowym (a miednicowym lub poprzecznym), cesarskie cięcie jest koniecznością. Poza tym jeśli pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie miednicowym, lecz kobieta jest pierwiastką, stosowane jest cesarskie cięcie. A jeśli jest wieloródką, może rodzić siłami natury. Warto wiedzieć, że w przypadku porodu siłami natury, drugie dziecko powinno urodzić się po około 30 minutach, a nie później niż 60 minutach, bo istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka, a poza tym rodząca jest coraz mniej wydolna psychicznie i fizycznie.
Zobacz, jak układają się dzieci w ciąży mnogiej
Bibliografia
- M. Grymowicz, I. Kłosińska, J. Kuran, Bliźnięta i więcej, czyli o wieloraczkach podczas ciąży i po porodzie, wyd. lekarskie PZWL, 2012.
Komentarze i opinie (4)
opublikowany 30.09.2022
opublikowany 11.10.2022
opublikowany 31.10.2022
opublikowany 05.12.2022