Zapalenie pępka – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie pępka to zakażenie (najczęściej bakteryjne) kikuta pępowiny. Zazwyczaj ma łagodny przebieg i szybko ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia i pielęgnacji. W skrajnych sytuacjach, gdy choroba jest zbagatelizowana i źle leczona, może dojść do poważnych powikłań, w tym do rozwoju sepsy i zgonu dziecka. Jakie są objawy zapalenia pępka? Jak się leczy ten stan zapalny? Między innymi o tym w artykule.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Zapalenie pępka – przyczyny

Zapalenie pępka (omphalitis) to miejscowy stan zapalny pępka związany z zakażeniem kikuta pępowiny u noworodków. Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie łączącej płód z matką, która utrzymuje się zwykle przez ok. 2 tygodnie, po czym samoistnie odpada.

Infekcja pępka najczęściej ma podłoże bakteryjne, a głównym winowajcą są ziarenkowce Gram-dodatnie, rzadziej ziarenkowce Gram-ujemne i beztlenowce.

Wśród przyczyn zapalenia pępka wyróżniamy:

  • nieodpowiednią pielęgnację kikuta pępowiny u noworodka,
  • zakażenie w trakcie porodu odbywającego się w niesterylnych warunkach,
  • upośledzenie odporności.

Co jeszcze zwiększa ryzyko zapalenia pępka? Czynnikiem predysponującym do rozwoju zakażenia są także: wcześniactwo, niska masa urodzeniowa oraz przebywanie w warunkach szpitalnych, głównie w oddziale intensywnej opieki medycznej. A jakie są objawy zapalenia pępka? O tym w dalszej części tekstu.

Objawy zapalenia pępka

Stan zapalny objawia się poprzez:

  • miejscowe zaczerwienienie pępka (lub zaczerwienienie wokół pępka),
  • obrzęk i stwardnienie u nasady pępka,
  • obecność ropnej (żółtej) wydzieliny z pępka,
  • niepokój dziecka wywołany bólem pępka,
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • czasem krwawienie z pępka.

Warto też wspomnieć o nieprzyjemnym zapachu, który powoduje ropna wydzielina z pępka. Niepokojącym objawem jest także wystąpienie gorączki. Czasami zdarza się, że po odpadnięciu kikuta pępowiny w jego miejscu powstaje zaczerwienienie i tworzy się ziarniniak pępka.

Zapalenie pępka – rozpoznanie i leczenie

Ropiejący, czerwony pępek u dziecka i nieprzyjemny zapach są wskazaniem do zasięgnięcia konsultacji neonatologa lub pediatry. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania przedmiotowego, lekarz może zdecydować się także na pobranie posiewu wydzieliny z pępka celem zidentyfikowania patogenu odpowiedzialnego za stan zapalny.

W przypadku wysokiej gorączki oraz złego stanu ogólnego dziecka lekarz może zlecić badania parametrów stanu zapalnego (CRP, morfologia, prokalcytonina).

W leczeniu stanu zapalnego w pierwszej kolejności stosowane są preparaty zawierające antybiotyk miejscowy, np. neomycynę lub bacytracynę.

Początkowo stosuje się tzw. leczenie empiryczne, czyli ukierunkowane na najbardziej prawdopodobny czynnik etiologiczny. Po uzyskaniu wyniku posiewu z pępka można dokonać ewentualnych modyfikacji leczenia.

Jeżeli dochodzi do tworzenia ziarniniaka, wskazane może być lapisowanie pępka za pomocą azotanu srebra. Jest to niewielki zabieg wykonywany w ramach poradni chirurgicznej.

Infekcja pępka bywa czasem bagatelizowane przez rodziców. Jest to niewłaściwe postępowanie mogące doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań – z uogólnieniem się stanu zapalnego i sepsą (posocznicą) włącznie. Nieleczony stan zapalny pępka u niemowlaka może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Jeżeli istnieje zagrożenie rozwijania się infekcji uogólnionej, dziecko musi zostać przyjęte do szpitala i leczone antybiotykiem ogólnoustrojowym (podawanym drogą dożylną).

Zapalenie pępka – powikłania

Powikłaniami nieleczonego zapalenia pępka mogą być:

  • zgorzel gazowa,
  • martwicze zapalenie powięzi,
  • martwica mięśni,
  • rozlane zapalenie otrzewnej,
  • powstanie ropni – w tym ropni wewnątrzbrzusznych,
  • wytrzewienie,
  • uszkodzenia wątroby,
  • zrostowa niedrożność jelit,
  • infekcja uogólniona (sepsa) mogąca doprowadzić do zgonu.

Powikłane zapalenie pępka występuje bardzo rzadko. Większość przypadków to łagodny stan zapalny o dobrym rokowaniu.

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Zasady prawidłowej pielęgnacji pępka u noworodka zazwyczaj są przekazywane rodzicom w trakcie pobytu w oddziale neonatologicznym.

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami największe znaczenie ma tzw. sucha pielęgnacja. Należy unikać moczenia kikuta pępowiny w trakcie kąpieli, a jedynie przemywać go czystą wodą z mydłem, a następnie dokładnie osuszać.

Pomocne mogą być także miejscowe środki antyseptyczne zawierające oktenidynę – stosuje się je głównie w trakcie pobytu noworodka w szpitalu. Obecnie nie rekomenduje się już stosowanego niegdyś odkażania pępka alkoholem etylowym (etanol ma działanie podrażniające, spowalnia także odpadanie kikuta pępowiny) oraz preparatami zawierającymi jod.

Bibliografia

 
  1. Pielęgnacja kikuta pępowiny. Wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii w: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/.
  2. Rdzanny M., Zalejska M.: Analiza różnych metod pielęgnacji, gojenia się i czasu oddzielania kikutów pępowinowych noworodków w aspekcie nowych rekomendacji wprowadzonych przez Nadzór Krajowy w Dziedzinie Neonatologii w 2010 roku w: Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 6, zeszyt 2, 2013, s. 99-103.
  3. Kamińska E. (2010) Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodków w: Medycyna Praktyczna – Pediatria 1 (67); 2010, s. 16-19.
  4. Fraser N., Davies B.W., Cusack J.: Neonatal omphalitis: A review of its serious complications. w: Acta Pediatrica 95 (5), s. 519-522.
  5. Sarnecki J.: Porównanie stosowania środków antyseptycznych z suchą pielęgnacją pępka w: http://www.standardy.pl/newsy/id/125.
Opublikowano: ; aktualizacja: 20.11.2024

Oceń:
5.0

Agnieszka Zaremba-Wilk

Agnieszka Zaremba-Wilk

Lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Japońskie imiona dla dzieci – czy można je nadawać w Polsce?

 

Urlop macierzyński – jak długo trwa i komu przysługuje?

 

Rodzaje szkół podstawowych

 

Jeziora w Polsce – gdzie leżą, najgłębsze, najczystsze, najmniejsze

 

Foteliki obrotowe – jakie mają zalety?

 

Katarzyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Leukokoria – jakie są przyczyny białego odblasku w oku?

 

Powrót do formy po cesarskim cięciu