Wodniak powrózka nasiennego i jądra u dzieci to zaburzenie, które najczęściej ma charakter pierwotny i występuje u znacznego odsetka noworodków płci męskiej, w większości przypadków ulegając wycofaniu w pierwszym roku życia. Jak przebiega leczenie wodniaka jądra? Jeżeli wodniak jądra u dziecka nie wchłania się, ulega powiększaniu, stwarza dolegliwości, konieczne może być leczenie operacyjne.
Wodniak powrózka nasiennego i wodniak jądra u dziecka – co to jest, jakie są objawy i leczenie?

Wodniak jądra u dziecka i wodniak powrózka nasiennego – co to jest?
Wodniak powrózka nasiennego i/lub jądra to wyczuwalny palpacyjnie zbiornik płynu w obrębie powrózka nasiennego i/lub jądra. Do jego powstania prowadzi gromadzenie się płynu pomiędzy osłonkami jądra (w przypadku wodniaka jądra) lub w niezarośniętym wyrostku pochwowym (w przypadku wodniaka powrózka nasiennego).
Wodniak powrózka nasiennego i wodniak jądra mogą być pierwotne lub wtórne. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z wodniakiem pierwotnym, który stwierdzany jest u dzieci płci męskiej.
U podłoża tego zaburzenia leży niezamknięcie się wyrostka pochwowego (w warunkach fizjologicznych dochodzi do tego, gdy jądra zstępują do moszny). Przez niezamknięte połączenie z jamy otrzewnej dostaje się płyn – może być on też produkowany przez osłonki jądra. Ta zmiana na jądrze może okresowo ulegać powiększaniu (np. po wysiłku fizycznym) i zmniejszaniu (np. podczas leżenia). Wodniak powrózka nasiennego u dziecka częściej obserwowany jest po stronie prawej.
Wodniaki wtórne, obserwowane także u mężczyzn dorosłych, dojrzałych płciowo, powstają jako powikłanie urazu, skrętu czy zapalenia jądra lub najądrza. Mogą też pojawić się po: urazie lub nadmiernym wysiłku fizycznym, a także operacji przepukliny pachwinowej lub żylaków powrózka nasiennego. W przebiegu nowotworów jądra obserwowane są zdecydowanie rzadziej.
Jakie objawy daje wodniak jądra?
Wodniak jądra u niemowlaka i wodniak powrózka nasiennego – objawy
Wodniaki jądra u dziecka i powrózka nasiennego u niemowlaka często są bezobjawowe. jak zatem przebiega rozpoznanie wodniaka jądra? Wodniaki stwierdzane zostają na podstawie rutynowego badania przedmiotowego. W trakcie badania moszny wyczuwa się jednostronny (zwykle) guzek na jądrze, które jest powiększone. Z reguły zmiana jest niebolesna przy dotyku.
Metodą pozwalającą na odróżnianie wodniaków u dziecka od tworów litych jest diafanoskopia (podświetlanie) – przez płyn przenika światło, przez twór lity zaś nie. Badaniem potwierdzającym, które zawsze powinno być wykonane przy podejrzeniu wodniaka jądra u niemowlaka i powrózka nasiennego, jest USG moszny.
W diagnostyce różnicowej wodniaka jądra u noworodka należy uwzględnić przede wszystkim:
- przepuklinę pachwinową,
- żylaki powrózka nasiennego,
- przepuklinę mosznową,
- guzy nowotworowe (nowotwory jądra).
Jak leczy się wodniaki jądra u noworodków i niemowlaków?
Wodniak powrózka nasiennego jest stwierdzany stosunkowo często – według statystyk problem ten może dotyczyć nawet 60 proc. chłopców w okresie noworodkowym. W większości przypadków wodniaki u dzieci cofają się samoistnie w pierwszym roku życia i wymagają wyłącznie obserwacji.
Samoistnie mogą także cofnąć się wodniaki wtórne, a jeżeli do tego nie dojdzie, to w większości przypadków stwarzają tylko defekt natury kosmetycznej i nie muszą być usuwane.
Bardzo ważne są systematyczne wizyty kontrolne u urologa lub chirurga, który zadecyduje o ewentualnej kwalifikacji do operacji.
Leczenia zabiegowego wymagają:
- wodniaki u niemowlaka czy dziecka, które rosną,
- te o charakterze pierwotnym, które nie wchłaniają się w pierwszym lub drugim roku życia,
- wodniaki przeradzające się w przepuklinę
- wodniaki te sprawiające dolegliwości.
Kwalifikując dziecko z wodniakiem wtórnym do operacji, należy liczyć się z tym, że zmiana może nawrócić. Operacja wodniaka jądra i powrózka nasiennego jest krótka i z reguły wymaga niedługiego pobytu w szpitalu, może być przeprowadzona w ramach chirurgii jednego dnia. U dzieci operację wykonuje się przez dojście w pachwinie, u dorosłych – przez dojście przez mosznę.
Pogląd, że wodniak jądra u noworodka czy wodniak powrózka nasiennego upośledza rozwój gonady, nie został potwierdzony – nie obserwowano tego typu powikłania u dzieci poddawanych obserwacji, a nie leczeniu operacyjnemu. To uzasadnia zasadność tego typu postępowania.
Bibliografia
- T. Brzozowski, Fizjologia człowieka. Konturek, Edra Urban & Partner 2019.
- Interna Szczeklika 2020, Piotr Gajewski: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

Agnieszka Zaremba-Wilk
Lekarz
Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.
Komentarze i opinie (0)