USG przezciemiączkowe (badanie ciemiączka u noworodka) – kiedy wykonać?

Specyficzna budowa kości czaszki u bardzo małych dzieci, czyli niezrośnięte ciemiączko u noworodków i niemowląt, umożliwia wykonanie badania obrazowego właściwego tylko pierwszemu etapowi życia – USG przezciemiączkowego. To badanie pozwala na ocenę anatomicznych struktur mózgu. Kiedy wykonywane jest USG głowy dziecka (ciemiączka), USG mózgu? Jak przebiega USG przezciemiączkowe?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Jak zbudowane jest ciemiączko u dziecka?

Noworodki i niemowlęta posiadają specyficzną budowę czaszki – nie jest ona w pełni wykształcona, co znajduje odbicie w niepełnym zrośnięciu wszystkich kości. W okolicy ciemieniowej czaszki znajdują się błoniaste struktury, które chronią nieosłonięte kośćmi struktury mózgu.

Ciemiączek u noworodka jest sześć – z czego największe jest ciemię przednie zlokalizowane na czubku głowy. To właśnie ta struktura jest najczęściej wykorzystywana do wykonania USG.

USG ciemiączka u noworodka – co wykrywa?

USG wykonywane przez ciemiączko umożliwia rozpoznanie wielu nieprawidłowości w obrębie mózgu, ale także rdzenia kręgowego malucha. Mowa m.in. o: krwawieniach, wadach rozwojowych, niedotlenieniu, torbielach czy guzach, a także wodogłowiu, rozszczepie kręgosłupa oraz przepuklinie oponowej.

Badanie USG przezciemiączkowe wskazania i kiedy wykonać?

USG przezciemiączkowe wykonywane jest rutynowo u wszystkich wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem życia płodowego oraz o wadze ciała poniżej 1500 g. Ponadto badanie wykonywane jest u wcześniaków, u których (lub u ich matek) stwierdzono:

  • zakażenia wewnątrzmaciczne,
  • wady płodu,
  • zaburzenia oddychania,
  • objawy neurologiczne (w tym nadciśnienie śródczaszkowe czy obniżone napięcie mięśniowe),
  • znacząco obniżony hematokryt,
  • szybki przyrost obwodu głowy,
  • urazy okołoporodowe,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • ciążę mnogą,
  • cukrzycę.

Badanie USG przezciemiączkowe u noworodków urodzonych o czasie wykonywane jest przy stwierdzeniu masy urodzeniowej poniżej 2500 g lub po przyznaniu niskiej punktacji w skali Appgar . Inne wskazania do badania noworodków to: zaburzenia tętna płodu, zaburzenia neurologiczne, wady rozwojowe, przedwczesne odklejenie łożyska lub trudny poród. Jak już wskazaliśmy, do wykonania badania predysponuje ponadto cukrzyca u matki oraz przedwczesne odklejenie łożyska.

Takie USG głowy dziecka może być także wykonywane u niemowląt do momentu zarośnięcia ciemiączka, co ma miejsce około 1. roku życia. Wtedy wskazaniem do badania jest: pojawienie się objawów neurologicznych, opóźniony rozwój psychoruchowy, nadmierny obwód głowy bądź zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.

Jak wygląda USG głowy dziecka?

USG ciemiączka (przezciemiączkowe) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, rodzic pozostaje przy dziecku podczas wykonywania badania.

Dziecko jest najczęściej układane na plecach lub na brzuchu, a na główkę (w okolicy ciemiączka) nakładany jest żel ułatwiający wykonanie badania. Głowica aparatury jest delikatnie przykładana do główki dziecka w celu uzyskania obrazu wewnętrznych struktur.

Poruszając głowicą, można ocenić struktury anatomiczne mózgu, a także oszacować tętnienie naczyń mózgowych dziecka oraz ciśnienie śródczaszkowe. Badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczne.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG przezciemiączkowego? Nie – o ile stan dziecka pozwala na przeprowadzenie jakichkolwiek badań. Brak emitowania promieniowania sprawia, że bezpieczeństwo USG tego typu nie wzbudza żadnych wątpliwości.

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 26.01.2024

Oceń:
0.0

Justyna Mazur

Analityk medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewniła jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem, a także interpretacją badań laboratoryjnych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Baśnie Andersena – 10 najbardziej znanych bajek z krótkimi opisami

 

Płukanie zatok i nosa w ciąży – sposoby na objawy chorych zatok

 

Kikut pępowiny – czym jest, jak o niego dbać, kiedy odpada, co robić gdy krwawi?

 

Winogrona w ciąży – czy wolno je jeść?

 

5. miesiąc życia dziecka

 

Hymn Polski – historia hymnu i słowa

 

Wcześniak – kto to, opieka, jakie ubranka, jaki smoczek

 

Pole kwadratu – co to jest, wzór. Jak obliczyć pole kwadratu?