Rozszczep podniebienia – przyczyny oraz leczenie rozszczepu wargi i podniebienia

Rozszczep wargi i podniebienia to jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci. Rozszczep wargi, popularnie nazywany „zajęczą wargą”, podobnie jak rozszczepione podniebienie, widoczny jest już na badaniu USG ciężarnej. Co przyczynia się do powstania rozszczepu? Przyczyną powstawania wady są czynniki genetyczne, ale znaczenie odgrywają także czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów czy picie alkoholu w ciąży. Jak wygląda operacja podniebienia? Operacyjne leczenie w przypadku rozszczepu podniebienia jest procesem złożonym, wymagającym wielospecjalistycznej opieki, często trwającym wiele lat.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Przyczyny rozszczepu wargi i podniebienia

Rozszczep podniebienia, podobnie jak rozszczep wargi (tzw. zajęcza warga), to jedna z wad rozwojowych. Do przyczyn rozszczepienia wargi i podniebienia zaliczamy przede wszystkim predyspozycje genetyczne.

Wada częściej występuje zatem u dzieci, które wśród krewnych mają osobę z podobnym defektem, ale także u tych, u których stwierdzono wady dotyczące innych układów i narządów.

Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe, które potęgują ryzyko wystąpienia wady. Do powstawania rozszczepu podniebienia przyczynia się:

  • picie alkoholu przez kobietę ciężarną,
  • palenie papierosów przez ciężarną, w tym także palenie bierne,
  • choroby matki – choroby zakaźne, na które kobieta ciężarna zachorowała w I trymestrze ciąży np. różyczka, grypa, toksoplazmoza,
  • stosowanie niektórych leków np. sterydy, pochodne witaminy A, niektóre leki przeciwdrgawkowe.

Rozszczepione podniebienie może być także skutkiem niedoboru kwasu foliowego, nadmiaru witaminy A (hiperwitaminozy), a także ekspozycji ciężarnej na promieniowanie jonizujące.

Czy rozszczep podniebienia miękkiego widać na USG?

Podejrzenie wady często można wysunąć jeszcze w życiu płodowym dziecka, ponieważ zmiany na podniebieniu miękkim i twardym oraz w obrębie warg mogą być widoczne w trakcie wykonywania kontrolnych badań USG w trakcie ciąży.

Dzięki temu rodzice maluszka mogą odpowiednio się przygotować, również zacząć szukać specjalistów, którzy pomogą im w przyszłym leczeniu zajęczej wargi u dziecka.

Po urodzeniu w większości wypadków wada podniebienia jest bez problemu wykrywana ze względu na charakterystyczny wygląd twarzy dziecka.

Jakie są skutki rozszczepionego podniebienia i wargi?

Mogłoby się wydawać, że kiedy dziecko ma rozszczepione podniebienie, głównym problemem są względy estetyczne. Choć ważne, nie są one jednak najbardziej istotne. Problemy, z jakimi mamy do czynienia w przypadku tej wady wrodzonej, to:

  • problemy z prawidłowym karmieniem, utrudnione często niemożliwe ssanie pokarmu;
  • aspiracja pokarmu do dróg oddechowych, mogąca doprowadzić do zagrażających życiu powikłań płucnych;
  • upośledzenie słuchu oraz często powtarzające się infekcje ucha środkowego;
  • upośledzenie mowy.

W związku z tak wieloma problemami związanymi z występowaniem tej wady genetycznej, należy pamiętać, że najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia zajęczej wargi, ale także odpowiednia higiena i pielęgnacja rozszczepionego podniebienia.

Leczenie rozszczepu podniebienia i wargi

Należy pamiętać, że ta wada wrodzona jest złożonym problemem, który wymaga współpracy i pomocy wielu specjalistów. Leczenie dzieci z rozszczepem wargi i rozszczepem podniebienia powinno rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej już w pierwszym roku życia. W zależności od złożoności wady, może być procesem rozłożonym na wiele lat.

Wargi i podniebienie mają wiele funkcji, które przez powstałą wadę są zaburzone, dlatego pacjentami powinni opiekować się: chirurg, w tym również często chirurg plastyczny, neurolog, logopeda, foniatra, stomatolog, ortodonta i psycholog.

W trakcie leczenia rozszczepionego podniebienia dąży się do odpowiedniej rekonstrukcji tkanek celem odzyskania przez nie swoich funkcji, a także uzyskania jak najlepszego efektu kosmetycznego. Zabiegi operacyjne są wieloetapowe, a leczenie długotrwałe, dlatego należy zadbać o wsparcie psychologiczne dziecka, które pomoże oswoić mu się ze swoim wyglądem oraz niedogodnościami stosowanej terapii.

Opublikowano: ; aktualizacja: 06.12.2022

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Potówki u noworodka – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

 

Grzegorz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Jakub – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Nauka czytania i pisania – kiedy zacząć?

 

Dieta przy AZS u dzieci i dorosłych – jadłospis i zasady diety eliminacyjnej

 

Ból wątroby w ciąży – jakie choroby wątroby może oznaczać?

 

Ziołowe napary i herbatki dla dzieci

 

Załupek u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie