Kosmetyki dla noworodka – jakie są potrzebne od 1. dnia życia?

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna dla jego zdrowego rozwoju i komfortu. Dziś mamy dostęp do szerokiej gamy przebadanych dermatologicznie kosmetyków, które ułatwiają nam delikatne oczyszczanie i nawilżanie skóry maluszka. Które z nich warto mieć pod ręką już od pierwszego dnia życia dziecka? Czy wszystkie kosmetyki dla niemowląt są bezpieczne dla naszych pociech? Zapraszamy do lektury!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Najważniejsze zasady pielęgnacji noworodka

Skóra noworodków jest miękka, delikatna i skłonna do podrażnień. Już od pierwszych dni życia maluszka wymaga ona troskliwej opieki i skutecznej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych.

Baczną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszkową, która jest szczególnie narażona na otarcia i odparzenia. Podczas każdorazowej zmiany pieluszki należy dbać o to, by okolice intymne noworodka zawsze były czyste i suche. Do przemywania skóry warto stosować chusteczki nawilżane z dodatkiem samej wody lub bardzo łagodnego środka myjącego. Do ochrony zdrowej skóry przydadzą się maści natłuszczające z alantoiną, a do pielęgnacji skóry podrażnionej – apteczne kremy przeciw odparzeniom.

Noworodka można kąpać codziennie, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych. Temperatura wody w wanience nie powinna przekraczać 37ºC. Do kąpieli maluszka polecamy płyny myjące z emolientami, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry. Jeśli chodzi o szampony dla noworodków, to rekomendujemy kosmetyki hipoalergiczne, bez parabenów, silikonów i agresywnych substancji myjących.

Co stosować po kąpieli? Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, wystarczy oliwka pielęgnacyjna bez olejów mineralnych lub naturalny olej ze słodkich migdałów. Oba produkty sprawdzą się także do masażu. Jeżeli zaś skóra maluszka jest sucha i podrażniona, warto sięgnąć po balsamy nawilżające z dodatkiem emolientów.

Jakich substancji nie powinny zawierać kosmetyki dla noworodka?

Sklepowe półki aż uginają się od kolorowych i pachnących kosmetyków dla dzieci. Bardzo często dobieramy je, kierując się własnym gustem, a nie etykietą, na której podany jest skład produktu. To na szczęście się zmienia, a młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że nie wszystkie kosmetyki dla niemowląt nadają się do tej właśnie grupy odbiorców.

Pediatrzy zalecają, by wybierać certyfikowane produkty do pielęgnacji skóry dziecka, które rekomenduje np. Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytut Matki i Dziecka. Takie kosmetyki są dokładnie przebadane dermatologicznie, a w ich składzie na próżno szukać:

  • parabenów, czyli konserwantów, które mogą podrażniać i uczulać;
  • parafiny, wazeliny, olejów mineralnych, czyli produktów, które pochodzą z procesu przetwarzania ropy naftowej;
  • silikonów, czyli składników syntetycznych, które występują w szamponach i kosmetykach myjących;
  • SLS-ów i SLES-ów, które są silnymi detergentami mogącymi wysuszać delikatną skórę dziecka;
  • PEG-ów i PPG-ów, czyli emulgatorów, które mogą powodować świąd i stany zapalne skóry;
  • sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Kosmetyki dla noworodków muszą mieć krótki i naturalny skład, a ich zapach powinien być delikatny i neutralny. To, co nam dorosłym wydaje się w kosmetykach najbardziej atrakcyjne (wyrazisty zapach, puszysta piana), zwykle nie służy naszym pociechom.

Czym wyróżniają się naturalne kosmetyki dla małych dzieci?

Kosmetyki naturalne dla noworodków i niemowląt to częsty wybór rodziców. Mają one starannie opracowaną formułę, która minimalizuje ryzyko podrażnień i alergii skórnych. Tego rodzaju produkty zawierają składniki pochodzenia naturalnego – wyciągi i ekstrakty roślinne, naturalne olejki – które wykazują właściwości łagodzące, odżywcze i nawilżające. Kosmetyki z prostym i przemyślanym składem wspierają naturalną barierę ochronną skóry, co zapobiega wysypkom, przesuszeniu oraz innych problemom skórnym.

Hipoalergiczne kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki hipoalergiczne dla dzieci są produkowane z ograniczoną liczbą składników, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Producenci takich środków pielęgnacyjnych eliminują ze składu wszystkie te komponenty, które są znane z potencjalnych właściwości alergicznych. Mamy tu na myśli niektóre konserwanty, barwniki oraz substancje zapachowe. Dzięki temu kosmetyki są łagodniejsze i mniej inwazyjne dla skóry maluszka, a także aktywnie ją chronią poprzez np. wzrost poziomu nawilżenia i natłuszczenia naskórka. Warto zaznaczyć, że dermokosmetyki dla noworodków i niemowląt przechodzą bardziej restrykcyjne testy dermatologiczne, niż „zwykłe” produkty kosmetyczne dla dzieci. W ich składzie znajdziemy np.:

  • wodę termalną,
  • aloes,
  • naturalne emolienty – masło shea, olej ze słodkich migdałów,
  • panthenol i alantoinę,
  • glicerynę,
  • ekstrakt z owsa.

Kosmetyki hipoalergiczne bardzo często są pozbawione zapachu lub jest on delikatnie wyczuwalny. To także ich zaleta.

Emolienty a skóra sucha i atopowe zapalenie skóry

Emolienty pełnią bardzo ważną rolę w pielęgnacji skóry dziecka, a zwłaszcza skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do atopii. Są to substancje, które nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę poprzez tworzenie na jej powierzchni ochronnej bariery. Bariera ta pomaga zatrzymać na dłużej wodę w naskórku, co chroni skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami.

Dzięki swoim właściwościom emolienty poprawiają elastyczność skóry i sprawiają, że staje się ona bardziej miękka oraz gładka w dotyku. Substancje te pomagają także w łagodzeniu dokuczliwych objawów związanych z różnymi problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy egzema, ponieważ redukują swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Niezbędne kosmetyki dla niemowląt. Co kupić do pielęgnacji skóry dziecka?

Skoro wiemy już, po jakie kosmetyki dla małych dzieci sięgać, a których unikać, stwórzmy listę niezbędnych produktów, które można stosować już od pierwszych dni życia nowego członka rodziny. Na liście zakupów warto umieścić:

  • płatki kosmetyczne z certyfikowanej bawełny;
  • chusteczki nawilżane z jak najprostszym składem;
  • maść ochronną z prowitaminą B5 (np. Bepanthen Baby na odparzenia pieluszkowe i podrażnienia);
  • hipoalergiczną emulsję do kąpieli z emolientami (np. Emolium Dermocare);
  • 100% olej ze słodkich migdałów;
  • łagodny szampon do włosów (np. Bambino);
  • krem ochronny z SPF 50;
  • nawilżający krem do twarzy (np. Naturaderm Baby).
  1. Najlepsze kosmetyki dla noworodka i niemowlaka to takie, które nie zaburzają naturalnych funkcji skóry. Niezależnie od tego, czy robimy zakupy stacjonarnie, czy przez Internet, poświęćmy chwilę na przeanalizowanie składu produktu i zapoznanie się z opiniami na jego temat.

Bibliografia

 
  1. Krzyżostan M., Pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci, Świat Przemysłu Kosmetycznego 2/2019;
  2. Szczapa J., Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia, Standardy Medyczne/Pediatria, 2017, tom 14, strony 527-530.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Mamo, co to jest seks

 

Mutacja głosu – przyczyny, objawy, kiedy się zaczyna i ile trwa?

 

Terapia ręki dla dzieci – co to jest i na czym polega? Ćwiczenia

 

Wojciech – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Klaudiusz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Badanie drożności jajowodów – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować i jakie są powikłania?

 

Larysa – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Jakie zasiłki i dodatki przysługują samotnej matce?