10 niepokojących objawów u noworodka

Tulisz w ramionach swoje pierwsze dziecko, obserwujesz je i poznajesz. Zastanawiasz się, czy maluszek jest całkiem zdrowy, czy dobrze się rozwija. Wyjaśniamy, co może cię zaniepokoić w rozwoju noworodka.

  • 4.5
  • 2
  • 0

Już w pierwszych dniach życia można dostrzec u noworodka niepokojące objawy, które wymagają konsultacji lekarza - specjalisty, np. neurologa, kardiologa.

Najbardziej zagrożone są dzieci urodzone przedwcześnie - u wcześniaków odnotowuje się nierzadko symptomy dziecięcego porażenia mózgowego. Na co zwracać uwagę i jakie objawy winny cię zaalarmować? Poznaj 10 niepokojących sygnałów!

1) Mało punktów w skali Apgar

Jeżeli twoje dziecko o porodzie dostało mniej niż siedem punktów w skali Apgar, powinno być uważniej obserwowane przez lekarzy i przez was - rodziców. W razie, gdyby maluch dostał maksymalną liczbę punktów, czyli dziesięć, także należy go obserwować, nie w celu doszukiwania się choroby, lecz by móc szybko zareagować i pokazać malucha pediatrze.

Przeczytaj też: Opuchnięte oczy u dziecka – przyczyny obrzęku powiek u dzieci

O pierwszych godzinach życia noworodka opowiada Małgorzata Maj-Pucek, neonatolog:


2) Sposób układania się dziecka

Zwracajcie uwagę na sposób leżenia pociechy, jak się układa w łóżeczku lub w wózku - czy wygina się nienaturalnie w prawą, czy lewą stronę. Ta asymetria może wynikać z ułożenia dziecka w macicy, lecz jeśliby się utrzymywała przez kilka tygodni po porodzie, należy skonsultować się z neurologiem.

3) Drżenie rąk i nóg

U noworodków można spotkać się z drżącymi rączkami i nóżkami, które mogą stanowić objaw niedojrzałości układu nerwowego i zwykle same po jakimś czasie ustępują. Jednak zawsze powinien obejrzeć je neurolog i zdiagnozować - czy drżenie utrzymuje się w normie rozwojowej, czy jest symptomem chorobowym.

4) Osowiałość, apatyczność

Jeżeli zauważysz, że maluszek jest stale senny, trudno go dobudzić na karmienie, wykazuje się osowiałością albo odwrotnie jest bardzo krzykliwy, rozdrażniony i płaczliwy - wybierz się do lekarza.

5) Brzydki stolec

Na pieluszce dostrzegłaś krew, śluz - może to świadczyć o infekcji, zatruciu pokarmowym. Ostry zapach stolca również winien zwrócić twoją uwagę. Koniecznie idź do pediatry, a do czasu badania często podawaj dziecku pierś, unikniesz w ten sposób odwodnienia.

6) Prężenie się

Maluszek podkurcza i prostuje nóżki, głośno płacze, jego brzuszek jest twardy i napięty, mały człowiek sprawia wrażenie obolałego. Objawy wskazują na kolkę - jeżeli domowe sposoby (noszenie w pozycji na lotnika, czyli brzuszkiem do twego przedramienia, delikatne masowanie brzuszka, przykładanie ciepłej, ogrzanej pieluszki) zawodzą, skontaktuj się z lekarzem. Być może zleci specjalistyczne badania i wykluczy poważniejsze choroby.

7) Wiotkość lub zbyt duże napięcie

Jeśli maluszek nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, a na dotyk reaguje płaczem i protestem lub jest wiotki, jakby przelewa się przez ręce, może to świadczyć o problemach ze wzmożonym lub zbyt słabym napięciem mięśniowym.

8) Główka w jedną stronę

Twoja pociecha zwykle trzyma główkę skierowaną w tę samą stronę, nie przekręca jej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by postawił diagnozę, co dolega twemu dziecku.

9) Ropiejące, łzawiące oczy

Maluszkowi ropieją oczy, powieki są podpuchniete, a po drzemce trudno je dziecku otworzyć z powodu dużej wydzieliny ropnej, idź do okulisty. Podobne objawy wskazują m.in. na zapalenie spojówek, zatkanie kanalików łzowych, co wymagać będzie kolejnych zabiegów okulistycznych.

10) Brak odruchów

Noworodki przychodzą na świat z wrodzonymi odruchami, które po upływie kilku, kilkunastu tygodni zanikają. Podczas badania w szpitalu bezpośrednio po porodzie pediatrzy i neonatolodzy sprawdzają, czy występują one u maluszka. Sama w domu możesz także sprawdzić niektóre interakcje twojego dziecka, m.in. odruchy ssania, szukania, połykania - dziecko pogłaskane po policzku, natychmiast odwróci główkę w tę stronę i otworzy usta w poszukiwaniu jedzenia). Odruch Moro, zwany też odruchem obejmowania, polega na wyciągnięciu ramion i rozwarciu rączek dziecka w odpoiedzi na gwałtowne zmiany położenia ciała dziecka, hałas, ostry dźwięk. Odruch chwytny rąk i stóp - po włożeniu palca w dłoń noworodka zaciśnie on paluszki tak mocno, że można go niemal unieść. Stąpanie lub inaczej chód automatyczny to rodzaj odruchu, w którym maluszek trzymany pod pachy po dotknięciu stopami podłoże wykonuje naprzemienny ruch nogami, jakby próbował chodzić. Brak wymienionych odruchów oraz innych mogą wskazywać na różne problemy neurologiczne, które należy skonsultować z neurologiem, wykonać specjalistyczne badania, np. USG przezciemiączkowe i rozpocząć rehabilitację malucha.

Opublikowano: ;

Oceń:
4.5

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Katarzyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Po co w przedszkolu rytmika? Co daje dziecku rytmika?

 

Plamienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Alicja – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Oskar – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?

 

Zasiłek macierzyński – ile wynosi, wniosek, jak długo można otrzymywać?