Sprytne sposoby na podawanie leków dziecku

Na nic matczyna troska i determinacja, by podać choremu dziecku lekarstwo, kiedy małe usta silnie się zaciskają, rączki zakrywają dostęp do buzi a małe nóżki uciekają byle dalej... W takich sytuacjach przydają się sprytne sposoby na podanie dziecku leku. Oto one!

  • 3.0
  • 2
  • 0

Nawet najzdrowsze dziecko, cieszące się silną odpornością, raz na jakiś czas musi przyjąć lekarstwo. Ale są też maluchy, które zażywają lekarstwa niemalże codziennie. Nie ma jednak reguły, że malec nieuprzedzony do leków (bo rzadko chorujący) chętniej będzie je przyjmował, albo też chorowitek będzie łykał je bez trudu, przyzwyczajony do takiej sytuacji. Raczej jest tak, że mali pacjenci nie chcą zażywać pastylek i syropów, bo leki są po prostu niesmaczne (dany lek wywoływać może u nich odruch wymiotny), obawiają się kropelek do oczu i jak ognia boją się czopków, bo aplikowanie ich jest nieprzyjemne. Zapytaliśmy zaprzyjaźnione mamy, jakie są ich patenty na podawanie dziecku leków. Może wśród nich znajdziesz taki, który zadziała na twoją pociechę!

Przeczytaj, jak podawać leki dziecku? Przede wszystkim – zgodnie z zaleceniami lekarza, jeśli chodzi o dawkę. Jednak już sama technika, to coś innego. Inaczej trzeba „kombinować” w przypadku niemowląt, a inaczej w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Mamy jednak nadzieję, że któryś z naszych sposobów zda egzamin, jeśli chodzi o Twoją pociechę!

Kruszenie tabletek – to działa!

Jednak zanim sama się o tym przekonasz, pamiętaj, że nie wszystkie tabletki można dzielić czy kruszyć. Nie zapomnij więc zapytać lekarza, co jest dozwolone w przypadku leków, które przepisał.

  • Bardzo starannie pokruszoną tabletkę można podać na lizaku. „Pyłek” trzeba przykleić na zwilżonego lizaka w jednym miejscu – wtedy jest szansa, że język dziecka zliże lekarstwo za jednym razem. Słodki smak zneutralizuje gorycz tabletki.
  • Pokruszoną tabletkę można ukryć w środku cukierka typu krówka czy toffi, a następnie uformować cukierka o normalnym kształcie. Tabletkę można też rozrobić w łyżeczce słodkiego gęstego napoju (np. sorbetu owocowego). Można też podać na łyżce z budyniem lub na galaretce owocowej.

Jak podawać dziecku antybiotyk?

Jeśli podajesz strzykawką antybiotyk w zawiesinie, możesz po każdej mini dawce (rzadko które dziecko wypije całą porcję antybiotyku naraz) podawać dziecku do zagryzienia np. słony precelek. Co ważne – pomiędzy dawkami odwracaj uwagę dziecka od kolejnej dawki leku, pokazując np. coś za oknem. Jeśli widzisz, że dawka antybiotyku „wraca się”, odczekaj chwilę z kolejną.

Jak podawać dziecku syrop?

  1. Podając lekarstwo niemowlęciu albo małemu dziecku, zainteresuj je czymś ciekawym – pokaż dynamiczny teledysk, włącz głośniej muzykę i podśpiewując, podawaj lek. Zagaduj, udając, ze podajesz lekarstwo także zabawkom – misiom i lalom.
  2. Najlepsza do podawania leku w zawiesinie jest jak najbardziej płaska łyżeczka, z której łatwiej zlizuje się lek. Czasem łatwiej jest podać syrop strzykawką lub zakraplaczem. Niemowlęciu można podać zawiesinę przez smoczek od butelki.
  3. Smak syropu będzie mniej intensywny, jeśli schłodzisz preparat w lodówce. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, mieszaj syrop ze słodkim napojem, ale wtedy musisz dopilnować, by całość została wypita. Podając syrop strzykawką, kieruj strumień leku na przestrzeń między dziąsłami a wewnętrzną stroną języka, na wewnętrzną stronę policzka albo bezpośrednio na tylną część języka. Na przedniej i środkowej części języka skumulowane są kubki smakowe, więc lepiej nie podawać tam leku.
  4. Po podaniu syropu łyżeczką lub strzykawką od razu daj dziecku taką samą porcję słodkiego picia.

Jak podać dziecku krople do oczu?

Najtrudniej jest wpuścić dziecku krople do oczu. I tak naprawdę nie można tego zrobić sposobem. Poproś, by dziecko położyło się na plecach. Lewą ręką delikatnie obejmij jego głowę i lekko odciągnij dolną powiekę, prawą ręką zaś zakropl płyn do wewnętrznego kącika oka, od nasady nosa. Najszybciej i najsprawniej zaaplikujesz krople w asyście pomocnika, który zapanuje nad ruszającym się dzieckiem. Jeżeli malec wywija rękami, zawiń go w koc, unieruchamiając tym samym jego ręce.

Czy dziecku można podać lek na siłę?

Czasem trzeba podać dziecku lekarstwo na siłę. To ostateczna ostateczność. W takiej sytuacji nie krzycz na dziecko ani się nie złość, lecz łagodny głosem powtarzaj, że musisz podać lekarstwo, że to dla dobra malca. Posadź dziecko zwrócone do ciebie prawym bokiem i włóż jego prawą rękę pod swoją pachę, zaś swoją lewą ręką przytrzymaj lewą rękę dziecka. Przyda ci się do pomocy inna osoba. Po wszystkim na spokojnie wytłumacz całą sytuację – może dzięki temu malec nie będzie się tak opierał następnym razem.

ABC podawania leków dziecku

  1. Przed podaniem leku, przeczytaj dołączoną do niego ulotkę.
  2. Nie podawaj leków, których działanie wzajemnie się wyklucza, np. leków mukolitycznych (rozrzedzających wydzielinę) działających wykrztuśnie i syropu przeciwkaszlowego.
  3. Leków na katar, obkurczających śluzówkę, nie wolno podawać dłużej niż 5-7 dni, bo mogą uszkodzić błonę śluzową nosa i wywołać polekowy nieżyt nosa.
  4. Nie przerywaj kuracji antybiotykowej, bo narazisz dziecko na nawrót choroby i uodpornienie bakterii na lek (przy następnej chorobie ten antybiotyk może okazać się nieskuteczny).
  5. Precyzyjne dawkowanie ułatwiają różnokształtne łyżeczki, specjalne smoczki, dozowniki z tłokiem, strzykawki, kroplomierze, kieliszki (dostępne w aptece).
  6. Najlepsza do popicia jest woda lub schłodzona, słaba herbata.
  7. Tabletek, drażetek i kapsułek nie powinno podawać się dziecku do ok. 5. roku życia (młodsze nie będzie umiało ich połknąć). Zanim zdecydujesz się rozkruszyć tabletkę, zapytaj lekarza, czy można. Jeśli nie ma przeciwwskazań, włóż tabletkę między warstwy kuchennej folii i rozbij tłuczkiem do mięsa.
  8. Staraj się nie podawać leków na pusty żołądek. Przed poranną dawką leku dziecko powinno przynajmniej wypić odrobinę ciepłego picia i dopiero po kilkunastu minutach przyjąć lek. Jeśli preparat trzeba dać po posiłku, dopilnuj, by malec nie zjadł za dużo i odczekaj kilkanaście minut, zanim podasz lek (w przeciwnym razie gorzki preparat może wywołać wymioty).
  9. Lek w kropelkach można podawać niemowlęciu po jednej kropelce na smoczku, zaś starszemu dziecku np. na lizaku.
  10. Zanim podasz dziecku czopek, ogrzej go w dłoniach. Najbardziej komfortową pozycją dla dziecka jest ułożenie na boku z nóżkami podkurczonymi do brzuszka. Okolice odbytu warto posmarować wazeliną.
  11. Jeśli musisz podać dziecku kilka leków, zaczynaj od najmniej smacznych. W ten sposób minimalizujesz ryzyko, że dziecko zwymiotuje wszystkie (także te smaczne) leki. Nawet jeżeli dziecko świetnie współpracuje, nie podawaj wszystkim lekarstw naraz, lecz zachowaj przerwy około 10-minutowe, aby każdy lek się przyjął.
  12. Podczas podawania leku starszemu dziecku możesz poradzić mu, by zamknęło oczy, a ty szybciutko podasz mu w tym czasie lekarstwo i równie szybko coś do popicia.
  13. Przedszkolaka możesz przekonać, opowiadając, co konkretny lek robi w organizmie (np. antybiotyk wypuszcza armię wojowników zwalczających bakterie). Albo powiedz, że biały syrop daje silne mięśnie, zaś różowy poprawia humor (oczywiście oprócz tego, że leczy).

Niezawodnym sposobem jest nagradzanie dziecka, które zażyło lekarstwo. Mogą to być drobne nagrody, tj. naklejki czy wydrukowane kartki z kolorowankami. Równie skutecznie działają zapowiedzi, np. jak wyzdrowieje (w czym pomagają leki dziecku), pójdziecie do kina albo centrum zabaw dla dzieci.

Bibliografia

 
  1. „Anatomia i fizjologia człowieka” Michajlik Aleksander, Ramotowski Witold, wyd. 2013 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.10.2024

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

25. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Probiotyki w ciąży – czy można je brać, a jeśli tak, to które?

 

Transpłciowość u dzieci – skąd się bierze? Czy to choroba?

 

Jasnowidzenie – czym jest, czy istnieje? Najsłynniejsi jasnowidze

 

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy, badania, leczenie

 

Afty w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

 

Więź między matką i dzieckiem

 

Lanugo – co to jest i jaką pełni funkcję?