Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

Przyczyny krwi w moczu u dziecka są liczne. Niekiedy czerwone zabarwienie moczu jest wynikiem spożycia przez dziecko pewnych potraw bądź leków. Czasami jednak przyczyny czerwonego moczu u dziecka są poważniejsze. Krew w moczu u noworodka bądź dziecka starszego, może pojawić się np. w przypadku zakażenia układu moczowego, kłębuszkowych zapaleń nerek, urazu czy nawet nowotworu.

  • 0.0
  • 0
  • 1

Krwiomocz i krwinkomocz u dzieci

Sytuacja, w której okazuje się, że dziecko ma krew w moczu, jest zawsze powodem niepokoju rodziców. Krwiomocz u dziecka może mieć wiele przyczyn, przede wszystkim jednak związany jest z układem nerkowym.

Krwinkomocz, inaczej erytrocyturia, wynika z pojawienia się zbyt dużej ilości krwinek czerwonych (erytrocytów) w moczu. W prawidłowym badaniu moczu ich liczba nie powinna przekraczać 5 w polu widzenia. Krwinkomocz u dziecka nie powoduje zmiany zabarwienia moczu, a wykryć go można jedynie wykonując badanie ogólne moczu. Krwiomocz natomiast, oznacza taką zawartość w moczu erytrocytów, która powoduje zmianę jego zabarwienia; pojawia się wówczas czerwony lub różowy mocz.

Czerwony mocz u dziecka jest objawem niepokojącym i należy niezwłocznie wyjaśnić jego przyczynę.

Przyczyny krwi w moczu u dziecka

Jest bardzo dużo przyczyn, które mogą odpowiadać za obecność krwi w moczu u dziecka. Niektóre związane są z zakażeniami, inne z chorobami autoimmunologicznymi czy urazami. Na szczęście rzadko zdarza się, że powodem są nowotwory. Ze względu na dużą liczbę możliwych przyczyn, wpływ na rozpoznanie konkretnej choroby, ma obecność dodatkowych objawów, jak np. ból, pieczenie czy skrzepy krwi w moczu.

Przyczyny krwi w moczu u dziecka:

  • zapalenie układu moczowego,
  • kamica układu moczowego,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • zaburzenia krzepnięcia (np. hemofilia).
  • urazy,
  • torbiele nerek.

Ślady krwi w moczu mogą wskazywać na obecność ciała obcego, zespół hemolityczno-mocznicowy, zapalenia naczyń, czy toczeń rumieniowaty układowy. W rzadkich przypadkach za czerwone zabarwienie moczu odpowiadają nowotwory (nerki, pęcherza moczowego).

Krew w moczu u dziecka a zapalenie pęcherza

Jedną z przyczyn krwiomoczu lub krwinkomoczu u dziecka może być zapalenie układu moczowego. Zapalenie dróg moczowych oznacza głównie zapalenie pęcherza u dziecka, czasem dodatkowo łącznie z nim występuje też zapalenie cewki moczowej.

Objawy charakterystyczne dla zapalenia dolnego odcinka układu moczoweg to tzw. objawy dyzuryczne. W ich skład wchodzi:

  • ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, najsilniejsze rano;
  • częste oddawanie moczu;
  • bolesne parcie na mocz, ból podbrzusza.

Mocz staje się mętny, zmienia się jego zapach. Może pojawić się krew podczas oddawania moczu, często w postaci podbarwionego krwią wycieku z cewki moczowej. Niekiedy rodzice skarżą się na czerwony mocz lub śladowe ilości krwi w moczu. Zlecany tutaj posiew moczu może ujawnić bakterie w moczu, odpowiedzialne za rozwój zakażenia.

Sprawdź, co mogą oznaczać bakterie w moczu u dziecka.

Co oznacza ślad krwi w moczu i obrzęki u dziecka?

Przyczyną krwinkomoczu u dzieci mogą być również kłębuszkowe zapalenia nerek. Należy tutaj przede wszystkim wymienić ostre gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek, błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek oraz nefropatię IgA.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek u dzieci występuje zdecydowanie częściej niż u dorosłych i dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym. Zdarza się, że jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych. Objawy ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek to obrzęki, przede wszystkim na twarzy (czasem też w okolicy kostek) oraz pojawienie się erytrocytów w moczu.

Czasami występują śladowe ilości krwi w moczu. Dziecko może skarżyć się na zmęczenie, bóle brzucha lub głowy. Dodatkowo może pojawić się nadciśnienie tętnicze. Badanie moczu może ujawnić krwinkomocz, białkomocz (utratę białka wraz z moczem) i/lub obecność wałeczków szklistych w osadzie moczu.

Czytaj również: Ospa party – co to jest? Dlaczego zarażanie ospą jest niebezpieczne?

Świeża krew w moczu przy kolce nerkowej

Kolejną przyczyna pojawienia się krwi w moczu jest kamica nerkowa, choroba charakteryzująca się powstawaniem złogów w układzie moczowym. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest kolka nerkowa. Jest to występujący nagle, bardzo silny ból dolnej części pleców lub brzucha, który promieniuje do pachwiny. Czasami nasilenie bólu na przemian nasila się, oraz maleje.

Przyczyną ataku kolki nerkowej jest przemieszczenie się kamienia z nerki do moczowodu i jego zatkanie oraz podrażnienie. W czasie napadu może być obecna świeża krew w moczu. Czasami występuje również pieczenie podczas oddawania moczu oraz częste parcie na mocz. Kamica nerkowa występuje u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych, dlatego w przypadku rozpoznania tej choroby u dziecka, zawsze konieczne jest ustalenie jej przyczyny.

Co jeszcze wywołuje czerwony mocz u dzieci?

Krew w moczu u dziecka może pojawić się również w wielu innych stanach. Zdarza się, że erytrocyty w moczu występują w przypadku wykonywania intensywnego wysiłku, gorączki, u starszych dziewcząt ich pojawienie może wiązać się z domieszką krwi miesiączkowej.

Warto wiedzieć także, że kiedy mocz dziecka jest czerwony, bywa to wynikiem spożycia pewnych produktów lub leków, zawierających określone barwniki. Do grupy tych produktów należą przede wszystkim buraki ćwikłowe, rabarbar, rydze, a z leków ryfampicyna lub fenoloftaleina.

Również mocz noworodka w pierwszych dniach życia może mieć barwę ceglasto-różową. Związane jest to z dużą ilością w moczu nie krwi, a moczanów. Jest to objaw fizjologiczny i nie powinien budzić niepokoju rodziców. Po kilku dniach zawartość moczanów zmniejsza się, a kolor moczu dziecka wraca do normy.

Bibliografia

 
  1. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria T.2, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, s. 659–661, 665–669.
  2. Interna Szczeklika Podręcznik chorób wewnętrznych 2017, zespół red. P. Gajewski [i in.], Kraków: Medycyna Praktyczna 2017, s. 78–79.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Magdalena Rolek

lekarz

Studentka ostatniego roku Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Działa w kole naukowym przy Katedrze i Klinice Pediatrii ŚUM. Współautorka prac prezentowanych na wielu konferencjach. Szczególnie interesuje się endokrynologią oraz neurologią wieku rozwojowego.

Komentarze i opinie (1)


Ok

Może zainteresuje cię

Zwolnienie z WF-u – kto wystawia, powody, jednorazowe, całoroczne

 

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu – od kiedy czuć ruchy dziecka, jak je pobudzić?

 

Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny, jak podwyższyć, kiedy do szpitala?

 

Błażej – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Odchody połogowe – jak wyglądają, ile trwają, kiedy do lekarza?

 

Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

 

Dzieci indygo, kryształowe i tęczowe – czym się wyróżniają?

 

Wysypka u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie