Roczek dziecka to jakby zwieńczenie okresu przejścia. Nasz maluszek przestaje być niemowlakiem, wchodząc tym samym w okres wczesnego dzieciństwa. Jak zabrać się za przygotowanie imprezy z okazji roczku? Kogo zaprosić? Jakie menu wybrać? Jakie prezenty kupić? Odpowiedzi na te wszystkie pytania szukajcie w poniższym artykule.
1. urodziny dziecka - przyjęcie, prezenty, wróżby, dekoracje, tort
- Roczek dziecka – gdzie zorganizować?
- Roczek dziecka – kogo zaprosić?
- Wróżby na roczek dziecka i ich symbolika
- Jak udekorować dom na roczek dziecka?
- Tort na 1. urodziny dziecka
- Kącik zabaw na 1. urodziny dziecka
- 1. urodziny dziecka – co podać do jedzenia?
- Pomysły na roczek dziecka – co kupić w prezencie?
Roczek dziecka – gdzie zorganizować?
Niektórzy decydują się na wyprawienie pierwszych urodzin w lokalu. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Organizacja roczku w domu jest jednak opcją dużo tańszą. Kameralność wydarzenia i liczba gości, która jest wynikową m.in. przestrzeni, jaką dysponujemy, może wpłynąć pozytywnie na atmosferę. Natomiast ogrom pracy, którą trzeba włożyć w przygotowanie urodzin, warto mądrze porozdzielać.
Pierwszy wybór to liczba zaproszonych osób. Wiadomo, że inaczej podchodzi się do tematu, gdy mieszka się w dużym domu z ogrodem, a inaczej, kiedy dysponuje się jedynie małym mieszkaniem. Gdy ja organizowałam pierwsze urodziny najstarszej córki, mieszkałam w trzydziestometrowej kawalerce i – mimo tak małej powierzchni –udało się wyprawić udane przyjęcie z okazji roczku dla 12 osób.
Impreza z okazji pierwszych urodzin to wyjątkowa okoliczność, ale nie powinna trwać zbyt długo, chyba że mamy możliwość zapewnienia dla naszego maluszka osobnego pokoju, w którym będzie mógł się wyciszyć i zasnąć. Dużo osób w domu, często zupełnie dla dziecka nowych, których nie pamięta, emocje związane z prezentami, hałas, głośne rozmowy, brak mamy, która musi zająć się przyjęciem i gośćmi, to wszystko jest dla jubilata bardzo intensywnym przeżyciem i może skończyć się przebodźcowaniem. Pamiętajmy, że to komfort dziecka powinien być najważniejszy i moment, w którym zauważymy, że nasz maluch zaczyna być nerwowy, płaczliwy i bardziej marudny, to sygnał, iż czas skupić się na nim i jego potrzebach.
Przeczytaj też: Używane ubranka dla dzieci – czy warto je kupować?
Roczek dziecka – kogo zaprosić?
O tym, kto powinien uczestniczyć w urodzinach dziecka, decydują rodzice. Organizując imprezę w domu, z powodu braku miejsca, najczęściej będą to po prostu najbliższe osoby, związane emocjonalnie z dzieckiem i jego rodzicami. Poza rodziną, dziadkami, ciociami i wujkami, mogą to być też rodzice chrzestni czy po prostu przyjaciele rodziny.
Sprawdź też: W co się bawić z rocznym dzieckiem?
Wróżby na roczek dziecka i ich symbolika
Przesądy dotyczące dzieci przekazywane były z pokolenia na pokolenie, zresztą wiele z nich funkcjonuje po po dziś dzień. Przypomnieć można tu chociażby przesąd związany ze zgagą podczas ciąży. Podobno, jeżeli kobieta spodziewająca się dziecka często odczuwa nieprzyjemne skutki zgagi, oznacza to, że dziecko urodzi się z burzą włosów. Socjologowie zajmujący się tematyką zabobonów i przesądów twierdzą, że chociaż świat nieustannie się rozwija, człowiek wciąż boi się sytuacji, na które nie ma wpływu. Żeby poradzić sobie z tą nieprzyjemną sytuacją, posiłkują się wiarą, zaklinianiem rzeczywistości, wróżbami, zabobonami i przesądami. Po co? Wszystkie te rzeczy dają poczucie bezpieczeństwa i pozorną kontrolę nad zjawiskami, których się nie rozumie i na które nie ma się wpływu.
Wielu rodziców i dziadków nie wyobraża sobie organizacji przyjęcia urodzinowego bez przygotowania zabawy z wróżbami. Stara tradycja mówi, że wróżba na pierwsze urodziny pozwala poznać przyszłość dziecka i dowiedzieć się, co z niego wyrośnie. Nasze prababcie kładły przed dzieckiem trzy rzeczy symbolizujące różne zawody i style życia. Dziewczynkom przedkładano różaniec, nitkę oraz ubranko, przed chłopcem natomiast stawiano kieliszek, pieniądze, młotek i karty do gry. Następnie cała rodzina czekała w napięciu, po który z przedmiotów dziecko sięgnie jako pierwszy, wierząc, że to przepowie jego przyszłość.
To też może Cię zainteresować: Kiedy przekłuć uszy dziecku?
Jak przeprowadzić urodzinową zabawę z okazji roczku i jak odczytywać symbolikę poszczególnych przedmiotów?
Dobór postawionych przed dzieckiem obiektów czy narzędzi ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Możemy, zgodnie z tradycją, postawić przed jubilatem jedynie 3 przedmioty, ale to nie wymóg. Także interpretacja tego, czym wobec dokonanego wyboru nasze dziecko zajmie się w przyszłości, może pozostawać zupełnie dowolna.
Wśród przedmiotów używanych do wróżby na roczek spotyka się m.in.:
- wszelkie dewocjonalia – może to być różaniec, książeczka do nabożeństwa, krzyżyk, Pismo Święte, obrazek z wizerunkiem świętego czy Matki Bożej. Wskazanie któregoś z tych przedmiotów przez dziecko może sugerować wybranie w przyszłości drogi zakonnej lub po prostu prowadzenie pobożnego życia;
- butelka po alkoholu lub kieliszek – wybrane przez roczniaka symbolizują rozwiązły styl życia, problemy z nadmiernym spożywaniem i zamiłowaniem do wszelkiego typu używek;
- książka – symbol pracy i mądrości. Nasze babcie wierzyły, że dziecko sięgające po książkę (często zamiast książki kładziono indeks) nie będzie miało kłopotów w nauce, ukończy studia, a może nawet zostanie profesorem wyższej uczelni;
- monety i banknoty – zwiastują bogactwo, przedsiębiorczość oraz życiową zaradność. Dziecko wybierające pieniądze w przyszłości najprawdopodobniej nie zazna niedostatku, wręcz przeciwnie, będzie wspierać finansowo swoich rodziców w jesieni ich życia;
- obrączka – wróżba wczesnej zmiany stanu cywilnego albo po prostu symbol szczęścia rodzinnego i małżeńskiego;
- długopis – może zwiastować przyszłą karierę pisarską albo medialną – dziecko zostanie obdarzone „lekkim piórem” i umiejętnością wysławiania się;
- szminka lub tusz do rzęs – w tradycji odnosi się do nadmiernego dbania o własny wygląd, ale może również sugerować, iż nasze dziecko wyrośnie na piękną kobietą lub przystojnego mężczyznę;
- karty do gry – na równi z wyborem kieliszka symbolizują złe prowadzenie się oraz skłonność do hazardu i trwonienia pieniędzy;
- instrument muzyczny – to po prostu nakierowanie na karierę artysty muzyka i wybitne uzdolnienia w tym kierunku;
Przeczytaj również: Nauka gry na instrumencie – kiedy zacząć?
- komputer przenośny – jego wybór wróży podjęcie w przyszłości pracy jako informatyk czy programista;
- wszelkie przedmioty odnoszące się do konkretnych zawodów (stetoskop – zawód medyczny; młotek lub kombinerki – „złota rączka” i budowlaniec; igła i nici – szycie, projektowanie i produkowanie ubrań, itp.).
Jak udekorować dom na roczek dziecka?
To pierwsze urodziny dziecka, dzień szczególny, dlatego warto pokusić się o wyjątkowe udekorowanie domu. Dom można udekorować:
- balonami,
- serpentynami,
- kolorową zastawę stołową.
Można wybrać motyw przewodni imprezy i w nawiązaniu do niego wybierać dekoracje, tort oraz menu. Takie przemyślane i dopieszczone przyjęcie nie ujdzie uwadze gości i zostanie pozytywie odebrane. Ponieważ jako młodzi rodzice na pewno nie cierpicie na nadmiar energii do własnoręcznego przygotowywania dekoracji, z pomocą przychodzą np. sklepy online, w których można za jednym kliknięciem kupić i zamówić dosłownie wszystko, co może być przydatne podczas organizowania imprezy w domu. Od banerów, girland, balonów napełnianych helem, po świeczki i jednorazowe obrusy oraz zastawy stołowe w różnych kolorach i z motywami popularnymi wśród dzieci.
Zobacz też: Jaki prezent na 1. urodziny dla dziecka?
Tort na 1. urodziny dziecka
O ile macie czas i umiejętności, tort na 1. urodziny dziecka można przygotować samodzielnie, używając do dekoracji personalizowanych opłatków, które można kupić np. na popularnych serwisach internetowych. Własnoręcznie przygotowany tort to dobre rozwiązanie, jeśli wasze dziecko cierpi na nietolerancje pokarmowe, ponieważ wszystkie składniki możecie dobrać w taki sposób, aby i maluch mógł spróbować swojego urodzinowego ciasta.
Dużą popularnością cieszą się ostatnio torty na zamówienie, wykonywane przez polecane w mediach społecznościowych osoby. Takie torty to prawdziwe arcydzieła, bo nie dość, że zazwyczaj smakują wybornie i domowo, to wyglądają przepięknie i nowocześnie. Wierzch tortu pokrywa masa cukrowa, a na górze poukładane są różnorodne jadalne figurki, jak żywo wyjęte z ulubionych bajek. Wystarczy umówić się na konkretną tematykę tortu i otrzymamy indywidualny projekt, pasujący do tematyki, która jest motywem przewodnim organizowanej imprezy.
Kącik zabaw na 1. urodziny dziecka
Jeżeli oprócz naszego jubilata w przyjęciu urodzinowym będą uczestniczyć jeszcze inne dzieci, można pomyśleć o wyodrębnieniu miejsca na specjalny kącik zabaw. Umieścicie w nim ulubione zabawki, przytulanki, klocki czy stoliczek, na którym rozłożone będą kartki, kolorowanki oraz kredki. Miłą i wesołą atmosferę zapewnią zabawy sensoryczne, np. lepienie z ciastoliny, malowanie palcami po streczu rozwiniętym na odwróconym do góry nogami stoliku, puszczanie baniek. Jeżeli organizujecie imprezę w domu i macie na to przestrzeń, a dzieci uczestniczących w urodzinach jest dużo, można pomyśleć o zatrudnieniu animatora, który zadba o to, aby najmłodsi doskonale się bawili.
Przeczytaj też: Jeździk – jaki wybrać?
1. urodziny dziecka – co podać do jedzenia?
Menu na roczku dziecka organizowanym w domu nie powinno być zbyt wyszukane – pracochłonne przygotowania odciągnęłyby uwagę od dziecka, a to jednak ono i czas z nim spędzony są najważniejsze. Jeżeli jest taka możliwość, warto porozdzielać pracę na poszczególne osoby, które zaoferowały swoją pomoc. Babcia może upiec ciasto, część rzeczy można zamówić w postaci cateringu albo zimnych przystawek. Zamiast klasycznego siedzenia przy stole dobrym rozwiązaniem będzie szwedzki stół, na którym postawicie kilka sałatek i proste przekąski w stylu finger food. Mogą to być wytrawne babeczki z farszem, parówki zapiekane w cieście francuskim czy proste kanapeczki udekorowane zieleniną. Jako posiłek na ciepło sprawdzi się zrobiony dzień wcześniej gulasz lub inne jednogarnkowe danie, a także prosta pizza, którą chyba każdy, niezależnie od wieku, lubi.
Pomysły na roczek dziecka – co kupić w prezencie?
Na pewno spotkacie się z pytaniami: co kupić maluszkowi w prezencie urodzinowym? To pytanie bywa krępujące, bo nie wiecie, jaki budżet ma osoba je zadająca. Z drugiej strony, zadawanie takich pytań jest dobre, bo goście będą mieć pewność, że nie kupią zabawki, którą już dziecko posiada.
Oto nasze propozycje na 1. urodziny dziecka
- Jeździk – jeżeli tylko mamy miejsce, na pewno będzie to dobry pomysł, niezależnie od płci dziecka. Jeździki bywają drogie, dlatego warto zasugerować wspólny prezent od kilku osób.
- Voucher na udział w zajęciach – może to być karnet na basen na naukę pływania dla bobasów albo wykupienie warsztatów muzycznych czy artystycznych w typie baby bum bum czy gordonki. Sprawdzi się również bon na określoną kwotę do sklepu z rzeczami dla dzieci.
- Sensoryczne książeczki i zabawki – z pewnością zainteresują maluszka, a z kolei publikacje z serii logopedycznych pomogą wspierać rozwój mowy. Wśród zabawek sensorycznych można wyróżnić te oddziałujące na zmysł dotyku, wzroku i słuchu dziecka. Będą to wszelkiego rodzaju: piłki z wypustkami, wybijanki, nawlekanki, wciskane bąbelki, piasek kinetyczny, ciastolina, klocki i układanki, pętle motoryczne, instrumenty muzyczne. Poprzez zabawę takimi przedmiotami pomagamy maluchowi szybciej i pełniej się rozwijać w sposób zintegrowany.
- Zabawki do kąpieli – roczne dziecko zazwyczaj lubi wodę i wieczorny rytuał kąpieli, dlatego dobrym pomysłem będzie wybranie zabawek służących zabawie w wannie. Mogą to być zwykłe gumowe kaczuszki, albo bardziej zaawansowane statki pirackie czy mechaniczne urządzenia napędzane przelewającą się przez nie wodą.
Prezent na roczek dziecka nie musi być dostosowany do płci. W tym wieku maluch nie ma jeszcze preferencji. Również wybór kolorów odpowiednich dla chłopca czy dziewczynki jest podejmowany tylko ze względów osób obdarowujących, gdyż dla samego dziecka nie ma to znaczenia.
Na imprezie urodzinowej ważny jest czas poświęcony dziecku, poturlanie się z nim po podłodze, ponoszenie na rękach, wspólna zabawa ulubioną zabawką. A prezent, jak to prezent, jest sprawą drugorzędną. Byleby był kolorowy i radosny jak sam jubilat.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)