Okulary przeciwsłoneczne u małych dzieci – czy to dobry pomysł?

Okulary przeciwsłoneczne to „must have” wakacyjnego sezonu. Niestety, nadal widok okularów przeciwsłonecznych u dzieci nie jest tak powszechny jak u dorosłych. Warto jednak wyrabiać nawyk dbania o oczy już od najmłodszych lat. Dobre okulary skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dowiedz się, od kiedy stosować okulary u dzieci, żeby nie wyrządzić im szkody i jak dobrać najlepszą parę.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Skutki promieniowania słonecznego

Na co dzień zapominamy lub nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwy wpływ na nasz wzrok może mieć promieniowanie słoneczne. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą wyjść dopiero po latach (np. pogorszenie wzroku). Promieniowanie UV może powodować:

  • zapalenie rogówki i spojówek;
  • ubytki nabłonka;
  • zaćmę;
  • choroby siatkówki;
  • zwyrodnienie plamki żółtej, które trwale pogarsza wzrok;
  • nowotwory oka;
  • jaskrę.

Bezpośrednie patrzenie na słońce w skrajnych przypadkach może prowadzić do poparzenia oka, co objawia się silnym bólem gałek ocznych.

Czytaj również: Opuchnięte oczy u dziecka – przyczyny obrzęku powiek u dzieci

Okulary przeciwsłoneczne a wiek dziecka – kiedy zacząć je nosić?

Dzieci są szczególnie narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego, ponieważ mają większe źrenice niż dorośli i niedojrzałą soczewkę. Przez to do ich oka łatwiej docierają szkodliwe promienie UV.

Niektórzy uważają, że okulary przeciwsłoneczne ograniczają pole widzenia i wpływają szkodliwie na rozwój oka. Dlatego można spotkać się z opinią, że u dzieci poniżej 4 lat lepiej stosować czapkę z daszkiem niż zakładać okulary. Nie ma jednak badań, które potwierdzają negatywny wpływ okresowego noszenia okularów przeciwsłonecznych na rozwój widzenia dziecka.

Czytaj również: Maluch w okularach

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem słonecznym?

Maluchy do 1. roku życia nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni UV. W upalne dni należy unikać spacerów w godzinach 10:00-16:00, a w innych godzinach starać się przebywać w cieniu.

Zarówno niemowlaki jak i dzieci starsze potrzebują dodatkowej ochrony przed słońcem. Przed każdym wyjściem koniecznie posmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50) oraz zadbaj o nakrycie głowy. Nawet jeśli założysz dziecku okulary przeciwsłoneczne, pamiętaj że te chronią jedynie soczewkę. Skóra wokół oczu oraz na czole i policzkach nadal jest narażona na niebezpieczne działanie promieni UV.

To też może Cię zainteresować: Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Czy okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić?

Nie każde okulary przeciwsłoneczne to dobry wybór. Istnieją bowiem takie, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Mowa o okularach, które można kupić na straganach przy ulicy lub w zwykłym markecie.

Okulary za 15 zł czy 20 zł mają przyciemniane szkła, dlatego dzieci nie mrużą w nich oczu, kiedy przebywają na słońcu. Źrenica pozostaje rozszerzona i dociera do niej w większym stopniu szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Okulary nie mają jednak filtrów UV, więc nie dają żadnej ochrony. To sprawia, że są niebezpieczne. W takiej sytuacji lepiej będzie, jeśli założymy dziecku jedynie coś na głowę.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – skuteczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Promieniowanie słoneczne dociera do oka nie tylko poprzez bezpośrednie patrzenie w słońce. Poziom promieniowania UV zwiększa się poprzez odbijanie się od powierzchni, dlatego nawet małe dziecko siedzące w wózku pod budką jest narażone na jego szkodliwe działanie.

Trawa i gleba zwiększają poziom promieniowania ultrafioletowego o niecałe 10%, ale już piasek odbija 15%, a tafla wody – aż 25% promieniowania UV. W górach na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. ekspozycja na promieniowanie słoneczne wzrasta o 10%. Nawet w pochmurny dzień jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania. Dlatego warto stosować okulary z odpowiednimi filtrami UV, które ochronią oczy Twojego dziecka w każdych warunkach.

Czytaj również: Na wakacje z dzieckiem

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych – na co zwrócić uwagę?

  • Filtry UV

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka przede wszystkim muszą mieć szkła, które blokują promienie UV oraz widzialne światło niebieskie. Powinno być to potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Porządne okulary blokują od 99 do 100% promieni UVA i UVB.

  • Szkła i oprawki odporne na pęknięcia

Dobrym wyborem są szkła z poliwęglanu, ponieważ jest to materiał odporny na uderzenia i zadrapania. Warto również kupić okulary, które mają elastyczne oprawki, odporne na pęknięcia. Jest wiele firm na rynku, które mają takie okulary w swojej ofercie. Dzięki temu masz pewność, że nawet nieco droższe okulary posłużą dziecku aż do momentu zamiany na większe.

  • Odpowiedni rozmiar

Duże znaczenie przy wyborze okularów ma rozmiar. Dopasowane oprawki zapewnią dziecku komfort użytkowania w normalnych warunkach (np. podczas biegania po placu zabaw) oraz zagwarantują ochronę całego oka (przez odpowiednią wielkość szkieł). Warto również wybrać oprawki z gumowymi końcówkami, dzięki czemu nie będą się zsuwać.

Najlepiej gdy dziecko przymierzy okulary i wybierze odpowiednie dla siebie. Jeśli planujesz zakupy online, kieruj się podanymi na stronie producenta wymiarami. W większości przypadków są one szczegółowo oznaczone na rysunkach. Możesz również poprosić konsultanta (poprzez czat na stronie lub telefonicznie) o pomoc w doborze prawidłowego rozmiaru.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wioletta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Błonica – rodzaje, objawy, leczenie, szczepienia

 

Melania – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Macica łukowata – zajście w ciążę, poronienie, rokowania

 

Dziecko chrapie – czy to normalne?

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Dzieci rok po roku – wady i zalety