Rodzice pracujący zawodowo w pewnym momencie stają przed wyzwaniem zapewnienia opieki swoim pociechom. Młodsze spędzają czas w żłobku, nieco starsze w przedszkolu. A co, jeśli do żadnego z wymienionych miejsc Twoje dziecko się nie dostanie? Nie od dziś wiadomo, że nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsc w państwowych placówkach. Klub malucha może być rozwiązaniem tego problemu, ale czym dokładnie jest ta instytucja? Jak funkcjonuje i na czym polega różnica między klubem malucha, a żłobkiem czy przedszkolem? Jakie są zalety posyłania dziecka do takiego miejsca i jak wybrać odpowiedni klub dziecięcy? Podpowiadamy!
Klub malucha – co to jest, jak działa, czym różni się od żłobka?
Charakterystyka klubu dziecięcego
Klub malucha to instytucja prywatna lub państwowa, która zapewnia opiekę i wychowanie dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. Maluchy mogą tam uczęszczać do 3. roku życia, a czasem nawet dłużej (jeżeli w okolicy nie ma możliwości posłania dziecka do przedszkola).
Celem klubów malucha jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, a ich działalność jest regulowana przez przepisy, które określają wymagania dotyczące kadry, pomieszczeń, wyżywienia i programu zajęć.
Placówki te działają na podstawie Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, muszą więc przestrzegać rygorystycznych zasad (z pewnością nie jest to samowolka, a instytucje są kontrolowane tak samo jak żłobki).
Wymagania dotyczące kadry w klubie dziecięcym
W klubie malucha jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a pięciorgiem – jeśli wśród nich jest dziecko niepełnosprawne. Opiekun musi posiadać odpowiednie kwalifikacje – może być to położna, pedagog lub nauczyciel wychowania przedszkolnego czy edukacji wczesnoszkolnej.
Jeżeli osoba ze średnim wykształceniem chciałaby zostać opiekunem, powinna wykazać przynajmniej dwuletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi do lat 3 lub odbyć 280-godzinne szkolenie (z czego 80 godzin to zajęcia praktyczne).
Jeśli chodzi o funkcję kierownika klubu malucha – może nim zostać osoba posiadająca kwalifikacje opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Nowe przepisy, które weszły w 2018 roku, obligują również wszystkie osoby pracujące z najmłodszymi do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności oraz o tym, że ich nazwiska nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Klub malucha – wymagania dotyczące pomieszczeń
Sale zabaw w klubie malucha powinny być przestronne (na 3 do 5 dzieci nie może przypadać mniej niż 16 metrów kwadratowych), dobrze oświetlone i wentylowane. Temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza.
Klub malucha ponadto musi być wyposażony w odpowiednie meble, zabawki i sprzęt dostosowany do wieku i potrzeb dzieci, a podłoga oraz ściany mają być wykonane tak, żeby można było łatwo je wyczyścić. Organizatorzy takich placówek powinni również wyznaczyć oddzielne pomieszczenia do spożywania posiłków, odpoczynku i higieny osobistej.
Wymagania dotyczące wyżywienia
Kluby malucha nie muszą mieć własnej kuchni. W zależności od wewnętrznych regulaminów, za dostarczanie posiłków mogą być odpowiedzialni rodzice bądź firma cateringowa. Menu, zgodnie ze standardem aktualnych norm żywienia, powinno być zróżnicowane oraz przygotowywane z dbałością o higienę. Co interesujące, w odróżnieniu od żłobka klub malucha nie musi zapewniać możliwości karmienia mlekiem matki.
Klub malucha – czym różni się od żłobka?
Klub malucha zasadniczo niewiele różni się od żłobka. Jeszcze przed kilkoma laty żłobki były zobowiązane do zapewniania dzieciom 10-godzinnej opieki, kluby malucha – 5-godzinnej. Zmiany w regulaminach zrównały jednak tę ilość godzin do 10.
Żłobki podlegają jednak bardziej restrykcyjnym przepisom – muszą spełniać określone wymagania dotyczące wyżywienia, pomieszczeń i kadry (np. muszą zapewniać możliwość karmienia mlekiem matki, czyli muszą być zapewnione odpowiednie warunki do jego przechowywania).
Kluby malucha mogą przyjmować dzieci po ukończonym pierwszym roku życia, podczas gdy w żłobkach istnieją oddziały, w których mogą przebywać już sześciomiesięczne maluchy.
Obydwie instytucje mają na celu to samo – zapewnienie dzieciom bezpiecznej i stymulującej opieki. Wybór między nimi zależy więc najczęściej od dostępności w okolicy jednej bądź drugiej opcji, ale także od indywidualnych potrzeb i preferencji rodziców.
Kto może korzystać z klubu malucha?
Do klubu dziecięcego mogą uczęszczać dzieci od skończonych 12 miesięcy do 3. roku życia (wyjątkowo do lat 4). Rekrutacja prowadzona jest cały rok, a nowi wychowankowie mogą dołączać w miarę zwalniania się miejsc.
Aby zapisać swoją pociechę do klubu malucha, rodzice muszą spełnić określone wymagania, takie jak:
- przedstawienie dokumentów potwierdzających wiek dziecka (np. akt urodzenia);
- wypełnienie wniosku o przyjęcie dziecka do klubu;
- okazanie dokumentów potwierdzających zatrudnienie lub naukę (w przypadku rodziców lub opiekunów prawnych dziecka pracujących lub uczących się);
- uiszczenie opłaty wpisowej (jeśli jest wymagana).
Niektóre kluby malucha mogą stosować dodatkowe kryteria rekrutacyjne, takie jak preferencje dla rodzin wielodzietnych, niepełnosprawnych lub o niskich dochodach. O szczegóły warto pytać już w sekretariatach konkretnych placówek.
Przed zapisaniem dziecka do klubu malucha koniecznie sprawdź, czy to konkretne miejsce jest wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
Zalety klubu malucha
Uczęszczanie do klubu malucha niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Korzyści dla dzieci związane z uczęszczaniem do klubu malucha:
- przebywanie w grupie rówieśniczej pozwala maluchom na naukę współpracy czy dzielenia się zabawkami (oczywiście chodzi tu o dzieci w wieku powyżej 2. roku użycia). Dzieci uczą się również radzenia sobie z emocjami, rozwiązywania konfliktów i budowania relacji z innymi;
- kluby malucha oferują różnorodne zajęcia edukacyjne , a dzieci mają możliwość przeżywania nowych doświadczeń;
- nauka samodzielności – opiekunowie pomagają maluchom w czynnościach samoobsługowych, ale maluchy, podpatrując inne dzieci, najczęściej również chcą samodzielnie uczestniczyć w tym procesie. Sprzyja to budowaniu ich poczucia niezależności i pewności siebie;
- uczęszczanie do klubu malucha, tak samo jak do żłobka, wspiera harmonijny rozwój w oparciu o naturalne zdolności i umiejętności dziecka. Zdecydowanie ułatwia to przejście do przedszkola. Dzieci przyzwyczajają się do przebywania w grupie rówieśniczej, przestrzegania zasad i rutyny dnia.
Jak wybrać odpowiedni klub malucha?
Wybierając odpowiednie miejsce dla swojego maluszka, rodzice powinni wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników: opinie o nim, doświadczenie opiekunów, warunki lokalowe, jakość posiłków czy program zajęć.
- Opinie i recenzje – warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące kadry, programu zajęć, wyżywienia i ogólnej atmosfery panującej w klubie.
- Kwalifikacje i doświadczenie opiekunów – ważne jest, aby opiekunowie w klubie malucha posiadali odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Rodzice powinni zapytać o wykształcenie i szkolenia opiekunów.
- Warunki lokalowe i wyposażenie – przed zapisaniem dziecka warto odwiedzić dane miejsce i ocenić warunki lokalowe.
- Menu i jakość posiłków – dobrze wiedzieć, który catering będzie dostarczał posiłki dla maluchów. Warto przejrzeć przykładowe menu i ocenić, czy jest odpowiednio zbilansowane;
- Program zajęć – być może rozważane miejsce ma swoją stronę internetową. Warto sprawdzić aktualne zdjęcia, bo często na ich podstawie można wysnuć wnioski, jak przebiega plan dnia, jak atrakcyjne są zajęcia i czy dzieci się dobrze bawią, itp.
Rodzice powinni odwiedzić klub malucha przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Oczywiście opinie innych rodziców są ważne, ale podczas bezpośredniego spotkania na miejscu można zaobserwować interakcje opiekunów z dziećmi. To przecież jeden z ważniejszych aspektów, który warto wziąć pod uwagę – żeby opiekun był dla dzieci i po prostu lubił swoją pracę.
Bibliografia
- strona internetowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, www.gov.pl, dostęp z dn. 11.06.2024
- Zmiany dotyczące żłobków i klubów dziecięcych, rp.pl, dostęp z dn. 13.06.2024
- 8 fatów o klubach dziecięcych, niebieskiepudelko.pl, dostęp z dn. 11.06.2024
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)