Ukąszenia komarów u dzieci – jak złagodzić świąd i ból? Jak odstraszyć komary?

Komary, które występują w naszym klimacie, nie są niebezpieczne, ponieważ nie przenoszą groźnych chorób. Ukąszenie komara może jednak wywołać swędzenie i inne reakcje alergiczne, które nie należą do przyjemnych. Szczególnie wrażliwe są na to dzieci, które nie potrafią same poradzić sobie z bólem. W jaki sposób możesz pomóc swojemu dziecku w złagodzeniu objawów po ukąszeniu komara? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

  • 5.0
  • 2
  • 0

Ukąszenia komarów – dlaczego komary gryzą?

Choć potocznie mówimy, że ugryzł nas komar, tak naprawdę gryzą nas ich samice, czyli komarzyce. To one wkłuwają się w skórę i wysysają niewielką ilość krwi, która prawdopodobnie jest im potrzebna do złożenia jaj. Komarzyce wabi wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz niektóre substancje wydzielane w pocie. Dlatego bez problemu potrafią nas namierzyć nawet w ciemności.

Swędzenie po ugryzieniu komara – skąd się bierze?

Samo ukąszenie jest bezbolesne. Dopiero po chwili można się zorientować, że ugryzł nas komar, ponieważ pojawia się nieprzyjemne swędzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Komarzyce przy wkłuciu wpuszczają niewielką ilość śliny. Nasz układ odpornościowy reaguje na nią poprzez wytwarzanie histaminy. Pod jej wpływem rozszerzają się naczynia krwionośne, co podrażnia nerwy. To wywołuje uczucie swędzenia. Ślina komara zawiera liczne białka, które wywołują u ludzi reakcje alergiczne. Rzadko jednak dochodzi do poważnych reakcji, jak np. wstrząs anafilaktyczny.

Sprawdź też: Sposoby na zajęcie dziecka w podróży

Ugryzienie komara – objawy

Do najczęstszych objawów, które są natychmiastową reakcją po ukąszeniu owadów, należą:

  • zaczerwienie skóry,
  • swędzenie,
  • bąbel.

Są również reakcje opóźnione, widoczne dopiero po pewnym czasie od ugryzienia. Należą do nich:

  • rozległy rumień,
  • swędząca grudka podskórna, która może pojawić się w ciągu 24 godzin po ukąszeniu,
  • obrzęk.

Po ugryzieniu komara bardzo rzadko występują reakcje uogólnione, takie jak gorączka, dreszcze czy bóle mięśni i stawów. Jak można się ochronić przed ukąszeniami owadów?

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Bolące bąble po ukąszeniach komarów – jak zapobiegać?

Zgodnie z powiedzeniem: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – najlepiej unikać komarów i chronić się przed ugryzieniem. W sklepach jest mnóstwo preparatów, które pomagają odstraszać owady. Jednak większość z nich nie może być stosowana u dzieci poniżej 1. roku życia, a niektóre mogą być niebezpieczne nawet dla starszaków, dlatego lepiej ich unikać. Są jednak inne skuteczne sposoby (np. domowe sposoby), które pomogą Ci chronić dziecko przed komarami.

  • Moskitiery – siatki, które chronią przed wszelkiego rodzaju owadami. Warto je zamontować w oknach, jak i używać w wózku podczas spaceru.
  • Rośliny: mięta, kocimiętka, bazylia, pelargonia, lawenda – wystarczy hodować takie rośliny na balkonie lub postawić je na parapecie czy na kuchennym blacie przy oknie. Komary nie lubią ich zapachu i dzięki temu nie wlatują do domu.
  • Świeczki zapachowe – działają podobnie jak rośliny, ponieważ uwalniają zapach, który odstrasza owady.
  • Naturalne olejki trawy cytrynowej lub eukaliptusa – one również odstraszają komary i nie są szkodliwe dla naszego zdrowia.
  • Repelenty – najlepiej wybierać te na bazie naturalnych składników lub substancji, które nie mają wpływu na zdrowie dzieci. W przypadku środków odstraszających z DEET wybierz te, w których stężenie tej substancji nie przekracza 10%. Lepiej również nie używać ich u dzieci bezpośrednio na skórę, lecz spryskać nimi ubrania, wózek itp.
  • Dieta odstraszająca komary – podobno krwiopijcze owady unikają zapachu czosnku. Przed piknikiem zaserwuj więc dziecku danie z tą aromatyczną przyprawą. Komary prawdopodobnie nie lubią także osób, których skóra pachnie witaminą B1 (tiaminą). Zadbaj więc o to, by codzienny jadłospis malca zawierał produkty bogate w witaminę B1: produkty pełnoziarniste, kasze, otręby, orzechy i mleko.

Swędzenie po ugryzieniu komara u dziecka – jak pomóc ?

Na szczęście w naszym klimacie komary nie przenoszą niebezpiecznych chorób, jak malaria czy wirus Zika, dlatego nie musimy się obawiać o zdrowie naszych pociech. Jednak po ugryzieniu pojawia się nieprzyjemny świąd, który może wywoływać ból.

Swędzenie może bardzo dokuczać i powodować u dzieci rozdrażnienie i płacz. Jeśli chcesz ulżyć swojemu dziecku i złagodzić objawy ukąszenia, zastosuj któryś z poniższych sposobów.

  • Namocz wacik w roztworze soli lub octu i przemyj nim miejsce ukąszenia przez owada.
  • Posmaruj ugryzienie sokiem z cytryny.
  • Jeśli masz w domu aloes w doniczce, urwij liść i przetnij go, a wyciśniętym żelem posmaruj swędzące miejsce. Możesz również zastosować propolis lub olejek z drzewa herbacianego.
  • Podaj dziecku wapno w syropie, które łagodzi objawy alergii.
  • Podaj leki przeciwhistaminowe – posmaruj ugryzienie maścią przeciwhistaminową oraz przeciwobrzękową.
  • W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie maści sterydowych, jednak warto to skonsultować z lekarzem.
  • Użyj pompki ssącej. Pompkę przykłada się do miejsca ugryzienia i zasysa, przez co wytwarza się podciśnienie, które wysysa jad owadów. Usunięcie jadu łagodzi ból. Pompka ssąca jest narzędziem, które bez problemu można dostać w aptece. Można jej używać również w przypadku ugryzienia przez kleszcza.

Pamiętaj, że rany po ukąszeniu nie można rozdrapywać, ponieważ może wdać się zakażenie. Zadbaj o to, aby Twój maluch miał obcięte na krótko paznokcie, żeby mu to uniemożliwić. Jeśli jednak dziecko będzie bardzo narzekać na swędzenie i pieczenie, przez co odruchowo będzie się drapać, przemyj ranę i zaklej ją plastrem.

Opublikowano: ; aktualizacja: 02.05.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Błona dziewicza – jak wygląda? Jak sprawdzić, czy została przerwana?

 

Czy dziecko może jeść parówki?

 

Alergia na sierść (alergia na kota i uczulenia na psa u dziecka) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jędrzej – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Do kiedy dziecko powinno spać w dzień?

 

Wzór na pole koła

 

Pozytywna dyscyplina – co to, dla kogo, jak działa?

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby