Elektrolity dla dzieci – działanie, skuteczność, które najlepsze

Elektrolity (sód, potas, wapń, magnez) są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do ich utraty może dojść z powodu odwodnienia. U dziecka jest ona szczególnie groźne i może pojawić się w przypadku: biegunki, wymiotów czy grypy żołądkowej (potocznie jelitówki). Aby nie dopuścić do objawów odwodnienia, należy stosować elektrolity dla dzieci, których zadaniem jest szybkie i skuteczne nawadnianie organizmu.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Elektrolity – czym są?

Elektrolity to roztwory wodne jonów soli znajdujących się naturalnie w płynach ustrojowych organizmu. Wśród nich można wyróżnić: sód, potas, wapń oraz magnez.

Spełniają one szereg bardzo ważnych funkcji:

  • elektrolity odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz przewodzenie impulsów nerwowych,
  • utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
  • są potrzebne w podstawowych procesach zachodzących w organizmie, takich jak odżywianie i dotlenianie komórek,
  • odpowiadają za prawidłową pracę układu mięśniowego oraz układu nerwowego.

Do niedoboru elektrolitów w organizmie prowadzi odwodnienie.

Sprawdź nasz kalkulator siatek centylowych

Przyczyny odwodnienia – jakie są najczęstsze?

Odwodnienie organizmu powoduje znaczną utratę elektrolitów, co bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Gdy występuje ryzyko odwodnienia, należy zastosować preparaty elektrolitowe.

Do głównych przyczyn odwodnienia należą:

Wśród przyczyn należy wymienić także przegrzanie organizmu oraz zbyt małą ilość przyjmowanych (wypijanych) płynów.

Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

Do odwodnienia w czasie choroby dochodzi bardzo szybko. Bywa ono niebezpieczne dla zdrowia, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe nawadnianie dziecka.

Organizm dziecka znacznie szybciej traci wodę w porównaniu z osobą dorosłą, dlatego biegunka oraz wymioty u małych pacjentów prowadzą niekiedy do dużych niedoborów elektrolitowych. Gdy występuje ryzyko odwodnienia, np. w przypadku grypy żołądkowej u dziecka, należy podać płyny nawadniające zawierające elektrolity.

Objawy odwodnienia u dziecka to:

  • zmniejszona ilość oddawanego moczu,
  • duże pragnienie,
  • omdlenia,
  • bóle, zawroty głowy,
  • drżenie mięśni,
  • osłabienie,
  • senność,
  • zaburzenia rytmu serca.

W przypadku odwodnienia u niemowląt może wystąpić zapadnięte ciemiączko. Występowanie objawów sugerujących odwodnienie organizmu dziecka jest wskazaniem do natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jak uzupełnić niedobór elektrolitów u dziecka?

Jakie płyny na nawadnianie organizmu dla dziecka?

Prawidłowe i skuteczne nawadnianie dziecka (starszego, niemowlaka czy noworodka) w ciągu dnia polega na zapewnieniu mu odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody czy też naparów ziołowych. Nie należy podawać dziecku zbyt często soków lub innych płynów słodzonych. Podczas upałów podaż płynów powinna być zwiększona.

Przeczytaj również: Jak przetrwać upały w ciąży?

W celu zachowania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej ważna jest także dobrze zbilansowanej dieta, bogata w różne składniki odżywcze, takie jak: magnez, wapń, sód oraz potas.

Ważne jest także dbanie o właściwą temperaturę w pokoju oraz odpowiedni ubiór dziecka (dostosowany do pogody), co zapobiegnie przegrzaniu dziecka. Warto także wietrzyć i nawilżać powietrze w mieszkaniu. Natomiast w przypadku, gdy występują wymioty i ostra biegunka u dziecka, stosowane są gotowe płyny nawadniające.

Biegunka i wymioty u niemowlaka są szczególnie niepokojące i w takim przypadku należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Nawadnianie niemowlaka w wieku poniżej 6. miesiąca powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Elektrolity dla dzieci – które są najlepsze?

Doustne, gotowe płyny nawadniające zawierające elektrolity bez recepty mogą być przeznaczone dla dzieci lub dorosłych. Preparaty z elektrolitami w saszetkach bez recepty występują głownie w formie proszku do sporządzenia roztworu czy w postaci tabletek musujących. Inne postacie leku z elektrolitami to gotowe, przygotowane już doustne płyny nawadniające od 3. roku życia.

Preparaty nawadniające zawierają najczęściej: cytrynian sodu, chlorek sodu, chlorek potasu oraz glukozę. Niektóre elektrolity z apteki przeznaczone są dla alergików.

Elektrolity dla dzieci, ale także dorosłych, dostępne są w różnych smakach, takich jak: bananowy, truskawkowy, cytrynowy, malinowy, pomarańczowy czy jagodowy.

Roztwór z elektrolitami należy sporządzić zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. Zwykle przygotowanie roztworu polega na rozpuszczeniu zawartości saszetki w 200 ml przegotowanej wody. Do saszetek z elektrolitami może być także dołączona specjalna miarka do odmierzenia wody.

Jak uzupełnić elektrolity? Dawkowanie płynów nawadniających w pierwszych 4 godzinach to zwykle od 50 do 100 ml płynu na kilogram masy ciała, a uzupełniająco – od 5 do 10 ml na kilogram masy ciała po każdym luźnym stolcu lub wymiotowaniu. W kolejnych godzinach nawadniania, w fazie podtrzymującej, zalecane jest stosowanie od 5 do 10 ml płynu na kilogram masy ciała po biegunkowym wypróżnieniu lub wymiotowaniu.

Gdy występują wymioty u dziecka, gotowe płyny nawadniające należy zastosować kilkanaście minut po wymiotowaniu, a roztwór z elektrolitami powinien być podawany powoli, w małych porcjach. Podanie dużych ilości płynu jednorazowo może sprowokować kolejne wymioty.

Opublikowano: ; aktualizacja: 30.06.2023

Oceń:
0.0

Anna Romańczuk

Farmaceuta

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywa podczas codziennej pracy z pacjentami w aptece, a także uczestnicząc w szkoleniach farmaceutycznych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wulwodynia i vestibulodynia – przyczyny, objawy i leczenie

 

Czasownik – na jakie pytania odpowiada, przez co się odmienia, rodzaje, przykłady, formy

 

Cytologia w ciąży – jak przebiega badanie? Nieprawidłowy wynik cytologii w ciąży

 

Szkoła alternatywna – czyli czym jest pedagogika waldorfska?

 

Oskar – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

 

Poparzenie pokrzywą u dziecka – co robić?

 

Zenon – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie