Zyrtec dla dzieci – jak działa ten lek? Czy jest bezpieczny?

Alergia to problem natury medycznej, uważany za epidemię XXI wieku, który w Polsce dotyczy aż 25-30% dorosłych i ponad 50% dzieci. Liczba osób mających alergie wzrasta z roku na rok. Główną praktyką postępowania przy alergii jest zapobieganie występowaniu objawów alergicznych oraz ich powikłań, m.in. poprzez podawanie leków antyhistaminowych. Jednym z nich, odpowiednim także dla dzieci, jest lek Zyrtec. Jakie dawki leku mogą przyjmować dzieci? W artykule omówiono również działanie leku Zyrtec oraz bezpieczeństwo jego stosowania u dzieci.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym jest alergia?

Alergia to choroba o okresowym lub przewlekłym przebiegu, która wynika z błędnej reakcji układu odpornościowego na nieszkodliwe substancje, np. pyłki roślin, sierść zwierząt domowych czy roztocza kurzu.

Nadwrażliwy układ immunologiczny rozpoznaje je jako cząsteczki szkodliwe, które trzeba koniecznie zwalczyć. Z tego względu „ogłasza” on w organizmie alarm, skutkujący rozwojem stanu zapalnego.

Alergie dzieli się w zależności od uczulającego alergenu na: wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz alergie na leki.

Do najczęściej występujących schorzeń alergicznych należą:

Dlaczego trzeba leczyć alergię?

Jak wspomniano we wstępie, alergia jest chorobą, która dotyczy znacznej części społeczeństwa, w tym ponad połowy dzieci w Polsce. Może ona przybierać różne formy i stopnie nasilenia. Nieleczona alergia może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet życia. Dotyczą one zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Bagatelizowana i nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju groźnej, przewlekłej choroby układu oddechowego – astmy oskrzelowej.

Nie wolno zapominać o obniżeniu jakości życia osób z nieleczoną alergią. Uporczywe objawy alergiczne utrudniają, a nieraz nawet uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, naturalnych dla zdrowych osób. Kłopoty z koncentracją, napady duszności, przewlekły katar – to tylko przykłady uciążliwych objawów alergii, które mogą przekładać się także na kontakty z otoczeniem.

Niezdiagnozowana alergia może być przyczyną niepotrzebnej antybiotykoterapii u dzieci, która – jak wiadomo – nie dość, że wyklucza je ze szkolnego życia, to jeszcze osłabia organizm. Częste opuszczanie lekcji może prowadzić do pogorszenia wyników w nauce, a to z kolei do zaniżenia samooceny dziecka. Spadek poczucia własnej wartości przekłada się negatywnie na kontakty z rówieśnikami, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Czym jest i co zawiera Zyrtec?

Zyrtec to lek przeciwalergiczny, którego substancją czynną jest dichlorowodorek cetyryzyny (Cetirizini dihydrochloridum). W zależności od dawki oraz formy leku (tabletki powlekane i krople doustne), może być stosowany u dzieci i dorosłych.

Formy leku Zyrtec

Lek Zyrtec występuje na rynku farmaceutycznym w formach:

  • tabletek powlekanych 10 mg sprzedawanych bez recepty, o nazwie: Zyrtec, tabletki powlekane, 10 mg;
  • tabletek powlekanych 10 mg, sprzedawanych na receptę, o nazwie: Zyrtec UCB, tabletki powlekane, 10 mg;
  • roztworu doustnego w wersji 1 mg/ml, o nazwie: Zyrtec, roztwór doustny, 1 mg/ml;
  • kropli doustnych 10 mg/ml, o nazwie: Zyrtec, roztwór doustny, 10 mg/ml.

Składniki leku Zyrtec

Każda forma leku Zyrtec zawiera tę samą substancję czynną, czyli dichlorowodorek cetyryzyny. Poszczególne formy leku różnią się między sobą składem substancji pomocniczych, których szczegółowy wykaz znajduje się na ulotkach leków.

Przykładowo, w leku Zyrtec w tabletkach znajdują się:

  • substancja czynna, w postaci dichlorowodorku cetyryzyny;
  • substancje pomocnicze, takie jak: krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, makrogol, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna i hypromeloza.

Natomiast lek Zyrtec w formie roztworu 1 mg/ml zawiera:

  • substancję aktywną — dichlorowodorek cetyryzyny;
  • składniki dodatkowe, takie jak: glicerol, sorbitol, sacharynę sodową, glikol propylenowy, sorbitol, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, aromat bananowy, octan sodu, kwas octowy lodowaty oraz woda oczyszczona.

Mechanizm działania leku Zyrtec

Substancja czynna leku Zyrtec, czyli cetyryzyna to silnie i wybiórczo działający antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1. Oznacza to, że omawiany składnik aktywny leku czasowo łączy się z tymi receptorami i blokuje objawy reakcji alergicznych.

We wskazaniach z ulotki mamy informację, że lek Zyrtec jest stosowany w:

  • w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa,
  • łagodzeniu objawów pokrzywki.

Na jakie objawy alergii działa lek Zyrtec?

Zyrtec jest skuteczny w łagodzeniu różnego rodzaju objawów alergicznych, dotyczących nosa i oczu oraz skóry, takich jak:

  • wodnisty katar,
  • świąd nosa,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • obrzęk oczu,
  • zmiany skórne w przebiegu pokrzywki.

Dla kogo przeznaczony jest lek Zyrtec?

Zyrtec to lek przeznaczony do przyjmowania zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Przy czym u dzieci od 2. roku życia można stosować jedynie roztwory doustne, a u dzieci od 6. roku życia dozwolone są także tabletki Zyrtec.

Przeciwwskazania do stosowania leku Zyrtec

Lek Zyrtec w większości form jest wydawany na receptę, co ogranicza prawdopodobieństwo przyjmowania go przez osoby, które nie powinny go zażywać. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą schyłkowa niewydolność nerek oraz uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

Ciąża, inne schorzenia i problemy zdrowotne mogą być przeciwwskazaniami względnymi, jednakże ostateczną decyzję, co do zasadności przyjmowania leku Zyrtec w danym przypadku, zawsze podejmuje lekarz.

Działania niepożądane leku Zyrtec

Jak każdy lek, Zyrtec również może powodować działania niepożądane. Do często występujących działań niepożądanych (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów), należą: senność, zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, zapalenie błony śluzowej nosa (uczucie zatkania, wydzielina z nosa), zapalenie gardła, uczucie zatkania, biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy zapytać lekarza, czy można dalej przyjmować lek.

Kiedy należy przerwać stosowanie leku Zyrtec? Jeśli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która powoduje obrzęk naczynioruchowy twarzy i gardła.

Po zastosowaniu leku Zyrtec nie należy wykonywać tekstów alergicznych, chyba że lekarz wskaże inaczej.

Bezpieczeństwo leku Zyrtec przy stosowaniu u dzieci

Lek Zyrtec jest dopuszczony do stosowania u dzieci, pod warunkiem przestrzegania zaleceń, zawartych w ulotce danej formy leku oraz pozostawania pod kontrolą lekarza.

Dzieci od 2. do 6. roku życia mogą przyjmować Zyrtec w postaci roztworu doustnego 1 mg/ml. To przezroczysty płyn o słodkim smaku i zapachu bananowym. Zalecana dawka w tym przedziale wiekowym to 2,5 ml dwa razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować 5 ml płynu raz na dobę. Natomiast młodzież powyżej 12. roku życia i dorośli mogą przyjmować jednorazową dawkę 10 ml płynu na dobę.

Roztwór doustny Zyrtec 10 mg/ml w formie kropli także może być stosowany u dzieci od 2. r.ż. W przedziale od 2 do 6 lat należy stosować po 5 kropli dwa razy na dobę. Dzieci od 6 do 12 lat – po 10 kropli dwa razy na dobę. Natomiast młodzież powyżej 12. roku życia oraz dorośli powinni przyjmować jednorazową dawkę 20 kropli na dobę.

Tabletki Zyrtec UCB na receptę oraz tabletki Zyrtec mogą być przyjmowane przez dzieci w wieku od 6 do 12 lat w dziennej dawce 10 mg, rozłożonej na dwa razy po 5 mg. Dzieci powyżej 12. roku życia mogą przyjmować jednorazowo 1 tabletkę 10 mg na dobę.

Bibliografia

 
  1. A. Rey, M. Chełmińska, „Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego”, Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 4, Via Medica 2019, s. 171-175
  2. M. Gajewska, T. Lewandowska-Kidoń, A. Witek, „Dziecko przewlekle chore. Dostosowanie warunków edukacyjnych dla dziecka z alergią”, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2015, s. 10-20
  3. M. Podkalicki, „Połowa dzieci w Polsce cierpi na chorobę alergiczną”, dostęp online dnia 09.07.2024 r.
  4. Charakterystyka produktu leczniczego, „Zyrtec, 10 mg/ml, krople doustne, roztwór”, ”, dostęp online dnia 09.07.2024 r.: https://www.ucb.pl/produkty/lista-lekow/zyrtec
  5. Ulotka dołączona do opakowania, „ Informacja dla pacjenta Zyrtec UCB, 10 mg, tabletki powlekane”, dostęp online dnia 09.07.2024 r.: https://www.ucb.pl/produkty/lista-lekow/zyrtec

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

6. miesiąc życia dziecka

 

Co to jest przedszkole leśne? Zalety i wady takiego miejsca

 

Gotowe produkty dla niemowląt

 

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – co robić?

 

Kryzys małżeński – czym jest, sposoby pokonania kryzysu

 

Anielskie liczby – czym są, co oznaczają?

 

Leki na anginę – antybiotyk i leki bez recepty w leczeniu dzieci i dorosłych

 

Patostreamy – czym są i jak mogą wpłynąć na dziecko patotreści?