Załupek u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Załupek to bolesny obrzęk żołędzi i napletka, który najczęściej występuje u małych chłopców, choć może wystąpić również u dorosłych mężczyzn, zwłaszcza w podeszłym wieku. Często bywa powikłaniem stulejki. Choć wydawać się może błahym problemem, jeżeli w porę nie podejmiemy działań leczniczych, może dojść do niedokrwienia żołędzi i napletka, a skrajnych przypadkach nawet do martwicy tkanek. Skąd wiadomo, że mamy do czynienia właśnie z załupkiem? Jakie są przyczyny jego powstawania i jak przebiega leczenie?

  • 5.0
  • 1
  • 0

Czym jest załupek?

Męskie prącie zbudowane jest z trzonu, w którego skład wchodzą dwa podłużne ciała jamiste oraz żołędzi, będącej z kolei ciałem gąbczastym, na której znajduje się ujście cewki moczowej. Żołądź wyglądem przypomina stożek znajdujący się na końcu członka. Pokryta jest napletkiem, czyli fałdem skórnym pokrywającym członek. U małych chłopców jest on stosunkowo ciasny co uniemożliwia całkowite odsłonięcie żołędzi, jednak z czasem staje się on na tyle luźny by swobodnie zsuwać i nasuwać go na żołądź. Jest to ważne z punktu widzenia higieny, gdyż pod nim gromadzi się wydzielina składająca się między innymi ze złuszczonych komórek nabłonka, śluzu, resztek moczu oraz bakterii.

Załupek to stan, który ma miejsce gdy zbyt ciasny dziecięcy napletek zostanie zsunięty poza żołądź prącia i niemożliwe jest jego ponowne nasunięcie do pierwotnego stanu.

Czytaj również: Bakterie w moczu u dziecka – jakie są przyczyny i objawy bakteriomoczu u dziecka?

Załupek - przyczyny powstawania

Wydawać by się mogło, że odprowadzenie napletka nie jest niczym trudnym i w momencie gdy zsunie się on poza żołądź powinien bez problemu wrócić na swoje miejsce. Niestety, zdarzają się sytuacje, w który nie jest to możliwe, wtedy właśnie powstaje załupek. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, jednak u dzieci najczęściej związane jest to z próbami zsunięcia napletka na siłę przez rodziców lub lekarza. Z tego względu uznaje się, że załupek może być częstym powikłaniem stulejki, w przypadku której najczęściej dochodzi do tego typu zabiegów. Do takiego zjawiska może dojść również w trakcie badania lekarskiego lub zabawy z penisem, który jest często obiektem zainteresowania dzieci poznających własne ciało. Znacznie rzadziej u dzieci przyczyną załupka jest stan zapalny napletka i żołędzi. Zdecydowanie częściej występuje on bowiem u osób starszych z chorobami układowymi tj. cukrzycą. Czy to oznacza, że u dorosłych również może pojawić się załupek? Tak, choć najczęściej wtedy przyczyną jest aktywność seksualna, kiedy to napletek nie zostaje z powrotem nasunięty na żołądź po stosunku.

Przeczytaj też: Powikłania po COVID-19 u dzieci

Stulejka a załupek

Jeżeli chodzi o załupek u dzieci, jedną z najczęstszych przyczyn jego powstawania jest stulejka. Mówi się o niej wówczas, gdy nie jest możliwe zdjęcie w całości napletka z żołędzi penisa lub gdy w trakcie erekcji powoduje on ból i uczucie ucisku. Choć różni się ona od załupka, często ich występowanie jest ze sobą ściśle powiązane. Może się bowiem zdarzyć, że napletek zsunięty do rowka zażołędnego utknie tam i nie będzie możliwe nasunięcie go z powrotem na żołądź. W obu przypadkach jednak problem wynika z nadmiaru napletka, który na swoim końcu ulega silnemu zwężeniu.

Czytaj również: Stulejka u dziecka – co to jest, jak wygląda, jakie ma objawy i jak leczyć?

Jakie są objawy załupka?

Czym objawia się załupek? To przede wszystkim uczucie pieczenia i ból w obrębie członka, a także zaczerwienienie skóry wokół niego, które odczuwane są przez cały czas, a nasilają się w trakcie oddawania moczu. Niekiedy w trakcie mikcji może również pojawić się krwawienie, które jest wynikiem ucisku na cewkę moczową. Z czasem dochodzi również do obrzęku, który stopniowo narasta w wyniku stanu zapalnego w otaczających tkankach. Jeżeli w porę nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może dojść do zasinienia, a następnie zaczernienia i martwicy żołędzi na skutek jej niedokrwienia. Może ono także powodować ból jąder oraz całego krocza. Ze względu na fakt, iż w przypadku załupka utrzymanie prawidłowej higieny nie jest proste, może również dojść do infekcji na tle bakteryjnym.

Charakterystycznym objawem dla załupka jest również pozapalny pierścień wokół napletka z widocznymi zbliznowaceniami i jego balonowe rozdęcie.

Czytaj również: Nietypowy kolor moczu u dziecka – jaka barwa moczu oznacza chorobę?

Jak wygląda leczenie załupka u dziecka?

Jeżeli chodzi o załupek, leczenie w dużej mierze zależy od tego na jakim etapie dokonamy jego rozpoznania. Wczesne wykrycie problemu, zanim jeszcze dojdzie do silnego obrzęku i zasinienia pozwala na samodzielne próby jego rozwiązania. Wystarczy delikatnie spróbować nasunąć napletek z powrotem na żołądź. Jak to przeprowadzić? Chcąc samodzielnie zlikwidować załupek u dziecka należy:

  1. Umyć i zdezynfekować ręce i prącie przez zabiegiem;
  2. Nawilżyć napletek i żołądź np. oliwką, co pozwoli zwiększyć poślizg;
  3. Ostrożnie nasuwać napletek na żołądź prącia, tak by nie doszło do oderwania napletka.

Dopiero jeżeli próby te się nie powiodą lub widoczne jest u dziecka zasinienie prącia, konieczna jest konsultacja lekarska.

Jakich działań można spodziewać się ze strony lekarza by doprowadzić do naciągnięcia napletka z powrotem na żołądź? To między innymi:

  • chłodne okłady pozwalające na zmniejszenie obrzęku;
  • okłady ze specjalnego płynu redukującego opuchliznę;
  • uciskanie i masowanie skóry napletka i żołędzi;
  • zastosowanie znieczulenia miejscowego na skórę napletka w formie kremu lub żelu;
  • nakłucie napletka w celu usunięcia zgromadzonego wokół prącia płynu;
  • ręczne naciągnięcie napletka z powrotem na żołądź gdy obrzęk ustąpi.

Zobacz również: Co na ukąszenia przez komary?

Dodatkowo niejednokrotnie zlecane jest przyjmowanie również leków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które pozwalają uniknąć infekcji.

A co w sytuacji gdy napletek jest na tyle ciasny, że nie jest możliwe jego powtórne naciągnięcie? Wtedy konieczne jest chirurgiczne nacięcie napletka w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza jeżeli załupek występuje u naszego dziecka od dłuższego czasu. U chłopców ze skłonnością do występowania załupka zaleca się, by dokonano u nich profilaktycznego obrzezania , które w całości redukuje ten problem.

Bibliografia

 
  1. dr Robert Drabczyk, Załupek, Medycyna Praktyczna
  2. Kowalczyk K., Baka-Ostrowska M., Wady i choroby napletka u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2020, nr 1, s. 25-31.
  3. Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kleszyk M. i in., Postępowanie ze stulejką u chłopców, „Pediatria Polska” 2014, nr 89, s. 361-365.
Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Powiększone węzły chłonne u dziecka – jakie są przyczyny?

 

Czy warto wybaczać w związku

 

Ból pleców w ciąży – w I, II i III trymestrze. Co oznacza i jak go złagodzić?

 

Halina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ukąszenia komarów u dzieci – jak złagodzić świąd i ból? Jak odstraszyć komary?

 

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny i leczenie kolki nerkowej

 

Bostonka (choroba bostońska) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zespół Ashermana – przyczyny, objawy, leczenie