Upławy u dziewczynki – przyczyny upławów u małych dzieci

Upławy, czyli nadmierna produkcja wydzieliny z pochwy u dziewczynek, jest najczęściej objawem infekcji intymnej. U dzieci często jest to wynik nieprawidłowej higieny, ale też choroby przenoszonej drogą płciową. Wydzielona z dróg rodnych u niemowlaka jest zwykle fizjologiczna i nie powinna budzić niepokoju.

  • 4.5
  • 6
  • 0

Upławy – nieprawidłowa wydzielina z pochwy

Obecność prawidłowej wydzieliny z dróg rodnych nie jest objawem niepokojącym, jest ona wręcz pożądana. Produkowany śluz wraz z obniżonym pH pochwy i mikroflorą miejsc intymnych stanowi ochronę przed zakażeniami. Podobnie jak w układzie pokarmowym, w dolnych narządach płciowych bytują „dobre bakterie”, których rolą jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Na produkcję śluzu szyjkowego wpływają hormony.

Z prawidłową wydzieliną z pochwy często mylone są upławy. U dziecka mogą one pojawić się podobnie jak u kobiet dorosłych. Jako upławy należy rozumieć wydzielinę pochwową nieprawidłową pod względem jakości i ilości. Zwykle jest to oznaka infekcji, która toczy się w drogach rodnych.

Upławy u dziecka – przyczyny

Wydzielina z dróg rodnych u dziecka może być fizjologiczna. Często po porodzie pojawia się białawy, ciągnący się śluz z pochwy u niemowlaka. Jest to spowodowane wpływem estrogenów matki. Tak jak podczas cyklu menstruacyjnego u dorosłej kobiety, tak i u dziecka pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać. Zdarza się, że wydzielina podbarwiona jest krwią. Stan ten nie powinien wzbudzać niepokoju, pojawia się u większości małych dziewczynek i mija samoistnie.

Większości osób słowo „upławy” kojarzy się z infekcją intymną, często przenoszoną drogą płciową – dotyczy dziewcząt, które rozpoczęły współżycie seksualne. Upławy u dziewczynki są objawem prawie każdego rodzaju infekcji, od bakteryjnej po grzybiczą. Niemniej wystąpienie upławów nie jest jedynym objawem zakażenia. Poza plamami na bieliźnie, pojawiają się również pieczenie, zaczerwienienie pochwy, uporczywy świąd w okolicy intymnej. Może dojść do powiększenia warg sromowych.

Infekcja intymna u dziecka może mieć związek nieprawidłową pielęgnacją bądź niewłaściwym korzystaniem z publicznych toalet. Również podczas antybiotykoterapii zmienia się flora pochwy, dlatego u dziewczynek często występują upławy po antybiotyku.

Jakie są objawy infekcji intymnych u dziewczynek?

Upławy u dziewczynki – białe, żółte, zielone

Upławy u małych dziewczynek mogą mieć różny kolor i konsystencję, zależnie od patogenu odpowiedzialnego za zakażenie.

Żółte, czasem żółto-zielone upławy u dziewczynki , szczególnie jeśli dodatkowo są obfite, wodniste i pieniste, wskazują na zapalenie pochwy spowodowane rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vagilnalis). Wydzielina często ma mdły zapach. W okresie infekcji odczuwalne są silne dolegliwości bólowe, spowodowane obrzękiem warg sromowych i pochwy. Rzęsistkowicę leczy się antybiotykiem – metronidazolem podawanym doustnie.

Grzybica pochwy u dziecka objawia się białymi, serowatymi upławami oraz świądem i bólem w okolicy pochwy i sromu. Ponadto dzieci z grzybicą narządów płciowych odczuwają ból podczas oddawania moczu. Grzybicze zakażenie sromu często towarzyszy zakażeniu pochwy tym samym czynnikiem etiologicznym. Obserwuje się biały nalot na wargach sromowych u dziewczynki. Najczęściej spowodowane jest to grzybem Candida albicans, który swobodnie rozwija się u osoby z osłabionym układem odpornościowym. Niekiedy jest to związane ze stosowaną antybiotykoterapią. Grzybicze zakażenie leczy się środkami stosowanymi miejscowo, takimi jak kremy czy globulki dopochwowe. Wspomagająco stosuje się kapsułki z pałeczką kwasu mlekowego.

Zielone upławy u dziewczynek mogą być objawem zapalenia szyjki macicy. Wydzielina z pochwy jest śluzowo-ropna. Najczęstszymi patogenami powodującymi zapalenie szyjki są bakterie Chlamydia trachomatis i Neisserria gonorrhoeae. Leczenie polega na zastosowaniu kilku antybiotyków jednocześnie.

Co jeszcze oznaczają upławy u małej dziewczynki?

Dzieci są ciekawe świata. Ciekawość ta dotyczy także własnego ciała. Czasem pojawiające się upławy z dróg rodnych mogą świadczyć o obecności ciała obcego w pochwie. Jeśli dojdzie do zakażenia, mogą przybierać formę zielonkawej lub krwistej wydzieliny z pochwy, jeżeli dojdzie do uszkodzenia śluzówki.

Brązowe bądź krwiste upławy nie zawsze wskazują na zapalenie pochwy. Czasem przed wystąpieniem pierwszej w życiu miesiączki (menarche) pojawiają się brązowa bądź lekko krwista wydzielina z pochwy. Oznacza to, że układ rozrodczy jest już prawie gotowy do wystąpienia pierwszego krwawienia miesięcznego.

Krwiście zabarwiona wydzielina z pochwy u nastolatki może być oznaką ciąży i świadczyć o implantacji zarodka. Jest to tzw. plamienie implantacyjne.

Niestety, oprócz wymienionych przyczyn upławy z krwią bywają spowodowane nadżerką szyjki macicy bądź chorobą nowotworową. Każde wystąpienie nieprawidłowej wydzieliny, nieprzyjemnego zapachu z pochwy u dziewczynki należy skonsultować z lekarzem, gdyż przyczyny mogą być dość poważne.

Jak zapobiegać upławom z pochwy u dziewczynek?

Najważniejszym sposobem zapobiegania infekcjom intymnym u dziewczynek jest prawidłowa higiena. Pochwa u dziecka, szczególnie u niemowlęcia, jest narażona na infekcje intymne bardziej, niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Związane jest to z brakiem owłosienia łonowego i niewykształconymi mechanizmami ochronnymi w postaci poduszeczek tłuszczowych warg sromowych. Nie bez znaczenia jest oczywiście budowa anatomiczna narządów rodnych, a także sąsiedztwo układu moczowego i odbytu. Dlatego niezwykle ważne jest częste zmienianie pieluszki wraz z odpowiednim myciem okolicy pochwy, najlepiej po każdym oddaniu moczu i stolca.

Należy pamiętać, aby skórę w partiach intymnych czyścić we właściwym kierunku, zawsze od wzgórka łonowego do odbytu. Starsze dziewczynki należy odpowiednio edukować, aby nie siadały na deskach w publicznych toaletach.

Dziewczęta przed okresem dojrzewania mają wyższe pH pochwy, często obojętne bądź zasadowe, dlatego stosowanie płynów do higieny intymnej przeznaczonych dla dorosłych mija się z celem. Warto sięgnąć po delikatne kosmetyki przeznaczone dla dzieci, które nie będą działały drażniąco. Tradycyjne preparaty do higieny intymnej można stosować już od wystąpienia pierwszej miesiączki. Codzienna toaleta, podczas menstruacji dwukrotnie w ciągu dnia, jest wystarczającą profilaktyką zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych.

Jeżeli jednak działania profilaktyczne okażą się niewystarczające i zauważymy, że córka ma upławy, niezależnie od tego czy jest to dziewczynka 3-, 5- czy 13-letnia, należy zgłosić się do pediatry/ginekologa/ginekologa dziecięcego. W zależności od stwierdzonej przyczyny infekcji, wdroży on odpowiednie leczenie.

Bibliografia

 
  1. Bręborowicz, G., „Położnictwo i ginekologia. Repetytorium”, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN: 978-83-200-3678-7
  2. Jabłońska, S., „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową”, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN: 978-83-200-4154-5
  3. https://podyplomie.pl/ginekologia/17011,czeste-choroby-sromu-u-dziewczat
  4. https://mamaginekolog.pl/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/
Opublikowano: ; aktualizacja: 29.06.2023

Oceń:
4.5

Agnieszka Foryś

lekarz

Tworzy teksty dotyczące kwestii zdrowia i pielęgnacji dziecka. Jej opracowania są przystępne i pomagają młodej mamie uporać się z codziennymi trudami macierzyństwa. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Moczenie nocne u dziecka – przyczyny, jak pomóc domowymi sposobami i lekami

 

4. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Ból w klatce piersiowej u dziecka – jakie są przyczyny bólu w mostku?

 

Bakterie w moczu u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ból kości ogonowej w ciąży

 

Syrop na kaszel w ciąży – bezpieczny syrop hamujący, wykrztuśny i na receptę

 

Żelazo w ciążowej diecie

 

Ból owulacyjny – co to jest, ile trwa, czy to normalny objaw?