Szkarlatyna u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania płonicy

Źródłem zakażenia szkarlatyną jest paciorkowiec, którego nosicielem jest człowiek chorujący np. na anginę paciorkowcową. Jaki jest przebieg choroby? Zarówno u dzieci, jak i dorosłych występuje zapalenie gardła, wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka. Co więcej, w przebiegu choroby na skórze pach, pachwin i brzucha pojawiają się różowo-czerwone drobne plamki, nieco wypukłe nad powierzchnię skóry. W okolicy stawów i fałdów skórnych obserwujemy podłużne, zaróżowione wypryski. Ponadto dziecko chore na szkarlatynę ma czerwone policzki i blady obszar skóry między ustami a nosem. Leczenie płonicy wymaga wdrożenia antybiotyku. Choroba jest zaraźliwa.

  • 3.8
  • 5
  • 1

Przyczyny szkarlatyny – skąd bierze się płonica?

Szkarlatyna to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Nazwa choroby wywodzi się od koloru szkarłatnego, czyli odcienia czerwieni, który uzyskuje skóra policzków chorego dziecka. Przyczyną szkarlatyny, określanej także jako płonica, jest zakażenie bakteriami paciorkowca, zdolnymi do produkcji toksyny erytrogennej.

Ta choroba najczęściej występuje u dzieci w wieku od 5 do 15 lat, choć może wystąpić też u młodszych maluchów (szkarlatyna u niemowlaka objawia się w taki sam sposób, jak u starszych dzieci).

Jak można zarazić się szkarlatyną? Zakażenie płonicą następuje drogą kropelkową (kaszel, kichanie) lub przez zanieczyszczenie wydzieliną z dróg oddechowych zranionej skóry u dziecka (rozwija się wtedy płonica przyranna).

Co jest charakterystyczne w przebiegu szkarlatyny? Choroba ujawnia się po 2–7 dniach od zakażenia i nieleczona ustępuje po kolejnych 7 dniach. Nie poleca się jednak takiego wyczekiwania z uwagi na uciążliwe dla dziecka objawy. Szkarlatyna wiąże się także z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań.

Na szkarlatynę można zachorować kilka razy w życiu, więc mimo przechorowania jej przez dziecko, należy zachować czujność.

Szkarlatyna u dzieci – objawy. Jak wygląda szkarlatyna?

Objawy szkarlatyny u dziecka pojawiają się nagle i są niespecyficzne, podobne do symptomów innych chorób zakaźnych. Na początku maluch zgłasza złe samopoczucie, bóle głowy, brzucha i może wymiotować. Jednocześnie obserwujemy u dziecka gorączkę (39–40 stopni Celsjusza), której często towarzyszą dreszcze.

Razem ze wzrostem temperatury lub zaraz po nim maluch zgłasza silny ból gardła (ból migdałków), a my zauważamy czerwone plamy na ciele dziecka. Mogą się również pojawić powiększone węzły chłonne. Zarumieniają się policzki dziecka – z pozostawieniem bladej skóry między górną wargą a nosem (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Jeżeli w tym momencie zajrzymy dziecku do buzi, zauważymy najprawdopodobniej powiększone migdałki, zaczerwienione gardło i biały nalot na języku (tzw. język obłożony). Z czasem trwania choroby na brzegach języka pojawia się czerwona obwódka, która poszerza się, aż w końcu język jest całkowicie czerwony. Malinowy język to charakterystyczny objaw płonicy, w znacznej mierze ułatwiający rozpoznanie szkarlatyny.

---

Czerwone plamy na ciele ujawniają się zwykle jednocześnie z zapaleniem gardła, choć mogą wystąpić do 3 dni od początku choroby. Zauważamy wysypkę u dziecka w postaci drobnych plamek – od bladoróżowych po czerwone. Plamki te są nieco uniesione nad powierzchnię skóry. Największe ich zagęszczenie występuje w tych rejonach ciała, w których jest najwyższa temperatura, czyli w pachach i pachwinach, na brzuchu itp. W miejscach, gdzie skóra naturalnie załamuje się (w fałdach skórnych, w okolicy stawów) można zauważyć podłużne wypryski zwane liniami Pastii.

Po kilku dniach choroby skóra dziecka staje się sucha i szorstka, a podczas kolejnych tygodni zauważamy jej złuszczanie.

Szkarlatyna – leczenie. Jakie leki i domowe sposoby?

Niestety, nie ma szczepionki na szkarlatynę, dlatego jeśli dojdzie do choroby, trzeba zadziałać doraźnie. Kiedy dziecko ma szkarlatynę, należy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować do jego wskazówek. Leczenie szkarlatyny opiera się na prawidłowo dobranym antybiotyku i leczeniu objawowym. Jak wygląda leczenie szkarlatyny?

  • Dziecku podaje się antybiotyk – penicylinę lub amoksycylinę, a u dzieci uczulonych na penicyliny – np. erytromycynę. Lekarz może zdecydować o konieczności podawania leku dożylnie i z tego powodu zalecić hospitalizację. Podczas antybiotykoterapii należy pamiętać o probiotyku.
  • Objawy szkarlatyny pomogą złagodzić leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, mające też często działanie przeciwzapalne.
  • Podczas choroby należy pamiętać o ryzyku odwodnienia. Dziecko z gorączką szybciej traci wodę (parowanie), a z powodu zmniejszenia apetytu, nudności i bólu gardła, może niechętnie pić. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie wmusić w nie jedzenia, dopilnujmy, by wypijało wodę, którą możemy wzbogacić o elektrolity (saszetki dostępne w aptekach), łyżeczkę cukru, kilka łyżek soku. Jeżeli jednak zauważalne są objawy odwodnienia, pilnie skontaktujmy się z lekarzem.
  • Skóra dziecka podczas szkarlatyny wymaga delikatnej pielęgnacji, np. płynami dla alergików. Po ustąpieniu wysypki, kiedy skóra stanie się sucha, można ją nawilżać oliwką dla niemowląt lub kremem hipoalergicznym.

Powikłania po szkarlatynie

Możliwymi powikłaniami po szkarlatynie są:

  • paciorkowcowe ostre kłębuszkowe zapalenie nerek (zwykle 3 tygodnie po szkarlatynie);
  • zapalenie stawów;
  • zapalenie zatok;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • ropne zakażenie skóry;
  • ropne zapalenie węzłów chłonnych na szyi;
  • gorączka reumatyczna;
  • zapalenie węzłów chłonnych.

Należy pamiętać, że przebycie płonicy nie uodparnia. Może dojść do ponownego zakażenia dziecka. Zachorować na szkarlatynę może również dorosły.

Bibliografia

 
  • Interna Szczeklika 2020, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna;
  • Szenborn L., Płonica, „Pediatria po Dyplomie", nr 06, 2012;
  • Wiercińska M., „Szkarlatyna (płonica) - objawy i leczenie”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74624,szkarlatyna-plonica, 30.11.2021.
Opublikowano: ; aktualizacja: 05.07.2023

Oceń:
3.8

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (1)


Uważam, że dobrze opisane. Na piątkę.

Może zainteresuje cię

9. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Joga w ciąży – czy to dobry pomysł?

 

Badanie beta hCG – co to jest, wyniki, normy

 

Miesiączka a karmienie piersią

 

Błona dziewicza – jak wygląda? Jak sprawdzić, czy została przerwana?

 

Naleśniki – przepisy na pyszne naleśniki dla dzieci

 

Wysypka na twarzy u dziecka – plamki, krostki, pokrzywka na buzi

 

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdzone sposoby na hemoroidy w ciąży