Płukanie zatok u dziecka – jak i czym płukać nos u dziecka w domu?

Chorym zatokom u dziecka towarzyszy najczęściej katar i ból głowy w okolicy czołowej. O zapaleniu świadczy ropna lub zielono-żółta wydzielina. Dobrym sposobem wspomagającym leczenie jest płukanie zatok u dziecka. W celu irygacji można samodzielnie przyrządzić roztwór soli fizjologicznej w domu. W leczeniu zapalenia zatok można skorzystać także z gotowych zestawów dostępnych w aptekach. Jak i czym płukać nos u dziecka?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Dlaczego leczenie zapalenia zatok u dzieci jest ważne?

Rola zatok to przede wszystkim oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza. W momencie infekcji zalegająca w nich wydzielina utrudnia oddychanie, a jej nagromadzenie powoduje ból twarzy w okolicy czołowej. Zapaleniu zatok u małych dzieci towarzyszy najczęściej przeziębienie lub inne infekcje, tj.: zapalenie uszu, migdałków albo katar alergiczny.

Zapalenie zatok u dziecka ciężko rozpoznać, ponieważ maluchy nie zawsze są w stanie poskarżyć się na dolegliwości.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok u dziecka to:

  • zapchany nos,
  • niepokój w przypadku bólu u niemowląt, rozdrażnienie,
  • wyciek z nosa – wydzielina ropna lub zielono-żółta (zapalenie zatok przynosowych upośledzenie węchu),
  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • ból ucha, ból twarzy (zapalenie zatok szczękowych).

Ogólnie rzecz biorąc, są to typowe objawy przeziębienia u dziecka przebiegającego z katarem. Jednakże jest to też proces zapalenia błony śluzowej nosa, która łączy się z błoną śluzową zatok. W przypadku dzieci można ten stan określić jako zapalenie zatok.

Nieleczone zapalenie zatok u dziecka może skutkować ostrym, lub przewlekłym zapaleniem, dlatego koniecznie powinniśmy odwiedzić lekarza. Oceni on rodzaj infekcji lub wykona płukanie zatok.

Płukanie zatok u dziecka – w domu czy u lekarza?

Zapalenie zatok wymaga wizyty u lekarza. Nieleczone może skutkować powikłaniami i wywołać przewlekłe ich zapalenie, a także: stan zapalny oczodołu, nerwu wzrokowego albo opon mózgowo-rdzeniowych. Może do tego dojść, jeśli objawy nie ustępują i utrzymują się więcej, niż 12 tygodni.

Zatkany nos u dziecka powoduje problemy z oddychaniem, co może być zagrożeniem dla jego zdrowia. Dlatego, gdy u małego pacjenta występuje katar i objawy przeziębienia, powinniśmy rozpocząć oczyszczanie nosa za pomocą gruszki lub aspiratora – dostępne w aptece. Zabieg ten możemy przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa dziecka.

Gdy aspirator i gruszka zawiodą, można wykonać płukanie zatok u dziecka w domu. Jest to tzw. irygacja. Jest ona skuteczna, ponieważ szybko oczyszcza nos z nadmiaru zalegającej wydzieliny. Płukanie zatok w domu można wykonywać u małych pacjentów powyżej 4. roku życia.

Płukanie nosa u niemowląt powinien wykonywać natomiast lekarz pediatra. Do leczenia zapalenia zatok u dzieci wykorzystuje się również: inhalacje, sole morskie oczyszczające nos, tabletki na bazie ziół o działaniu sekretolitycznym, preparaty do nosa na katar na receptę.

Płukanie nosa u dzieci – jak i czym leczyć zatoki w domu?

Jak wyleczyć zatoki u dziecka? Bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem jest irygacja. Podczas płukania nosa ważne jest ułożenie dziecka. Jeśli pozwala na to jego wiek, głowę małego pacjenta należy pochylić nad naczyniem lub umywalką bądź ułożyć ją na bok tak, aby łatwiej było opróżnić nos.

Roztwór do płukania zatok możemy zrobić sami. Najczęściej jest to roztwór soli i wody (1 łyżka soli na litr wody). Sól skutecznie oczyści zainfekowaną śluzówkę i będzie działać nawilżająco.

Płukanie zatok solą fizjologiczną (porady, jak oczyścić zatoki, znajdziemy np. na forum) polega na sporządzeniu roztworu do irygacji, lub też na zakropleniu kilka kropli gotowego roztworu do jam noska.

Zioła i inhalacje na zatoki dla dziecka

Domowym sposobem leczenia zatok u dziecka są także inhalacje. Najpopularniejsze to te ze wspomnianej soli fizjologicznej (przy użyciu inhalatora).

Można wykorzystać też zioła na zatoki, np. szałwię i rumianek o działaniu antyseptycznym i kojącym. Stworzymy z nich napar doskonały do inhalacji.

Jeśli nie wiemy, czym płukać zatoki u dziecka, spytajmy o poradę farmaceutę w aptece. Dostępne są też gotowe zestawy do oczyszczania nosa.

Zestaw do płukania zatok dla dziecka – czy to bezpieczne?

W aptekach można kupić gotowy zestaw do płukania zatok, w skład którego wchodzi buteleczka (irygator) i saszetki do przyrządzenia roztworu chlorku sodu (hiper- lub izotonicznego) – bezpiecznego dla dzieci.

Pod opieką dorosłych płukanie nosa za pomocą gotowego zestawu mogą przeprowadzać maluchy powyżej 4. roku życia.

Roztwór izotoniczny ma za zadanie pielęgnację i nawilżanie chorych zatok u dziecka. Ponadto usuwa z nich: bakterie, wirusy, drobnoustroje oraz alergeny. Polecany jest w przypadku ostrego, jak i przewlekłego zapalenia w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa.

Roztwór hipertoniczny natomiast działa nieco silniej i przeciwdziała obrzękowi śluzówki nosa dzięki działaniu osmotycznemu, dlatego sprawdzi się nie tylko w sytuacji zapalenia zatok, ale również w przebiegu kataru infekcyjnego czy alergicznego u dziecka.

Irygacja zatok u dziecka – czym jeszcze można płukać nos?

Jednym z tańszych preparatów do płukania zatok jest woda utleniona. Płukanie zatok wodą utlenioną możemy przeprowadzić w domu. Do ampułki soli fizjologicznej dodajemy 34 krople wody utlenionej i tak przygotowany roztwór wkraplamy do nosa.

Woda utleniona na zatoki to domowy sposób na katar i zalegającą wydzielinę w nosie. Inne preparaty, które można stosować u dziecka zostały opisane poniżej.

  • Sole morskie – gotowe roztwory hipertoniczne lub izotoniczne, różniące się między sobą stężeniem chlorku sodu. W aptekach spotkamy sole morskie, przeznaczone specjalnie dla dzieci. Ich stężenie jest mniejsze, tak samo jak natężenie wpuszczanego strumienia. Należy o tym pamiętać, ponieważ śluzówka nosa u dziecka jest bardziej wrażliwa.
  • Tabletki na zatoki dla dzieci, krople, syrop – tabletki, krople i syrop na bazie ziół o działaniu sekretolitycznym. Działanie to polega na rozrzedzeniu zalegającej w nosie wydzieliny, dzięki czemu łatwiej opróżnić zatkany nos. Mówi się, że te preparaty to najlepszy lek na zatoki. Nie podaje się ich dzieciom poniżej 3. roku życia.
  • Tabletki z pseudoefedryną – można je stosować o dzieci powyżej 12. roku życia.
  • Krople do nosa na zatoki z xylometazoliną – należy pamiętać, że nie pozsotają one bez wpływu na śluzówkę nosa. Można je podawać tylko przez 4 dni.
  • Krople do nosa z glikokortykosteroidami – dostępne na receptę. Przepisuje się je głównie dzieciom z alergią.

W wyborze odpowiednich preparatów na zatoki pomoże specjalista – podpowie, jak udrożnić zatoki i co na zatoki dla dziecka będzie najlepsze.

Oczyszczanie zatok u dziecka – co oprócz płukania nosa?

Przewlekłe i ropne zapalenie zatok wymaga bezwzględnej wizyty u lekarza. Być może konieczna będzie antybiotykoterapia, aby zlikwidować objawy, takie jak np. ból głowy od zatok u dziecka. Czasem konieczne jest także ich nakłucie lub badanie tomografem komputerowym (w stanach ostrzejszych).

Aby ulżyć choremu dziecku, można podawać także środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, jeśli jest taka potrzeba.

Chore zatoki u dziecka to wyzwanie dla rodzica. Ciężko je zdiagnozować zwłaszcza gdy malec jest zbyt mały. Na rynku medycznym dostępnych jest wiele środków na zatoki. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jednego z nich, sięgnijmy po poradę specjalisty.

Zobacz, jak płukać zatoki u dziecka:

Bibliografia

 
  1. Natura i Ty – Wydanie 3-4/2015. Autor: Joanna Podsiadła. Wywiad z Jerzym Ziębą - "Skuteczny zestaw pierwszej pomocy".
  2. Alicja Cieślar. Zapalenie zatok u dzieci i dorosłych: leki, suplementy i metody niefarmakologiczne.
  3. Dr. hab. med. Bożena Skotnicka. Klinika Otolaryngologii Dziecięcej UM w Białymstoku - Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci.
  4. www.nazatoki.pl (Płukanie zatok).
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Ewa Żuchowska

Farmaceuta

W roku 2003 ukończyła Prywatną Policealną Szkołę Farmaceutyczną w Warszawie na kierunku technik farmacji. Przez wiele lat pracowała w aptekach otwartych. Obecnie pracuje w domu, analizując informacje dla firmy marketingowej.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka

 

Płukanie zatok i nosa w ciąży – sposoby na objawy chorych zatok

 

Łysienie plackowate u dzieci – przyczyny, objawy, leki, leczenie naturalne i domowe

 

Inhalacje u dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

 

Upławy u dziewczynki – przyczyny upławów u małych dzieci

 

Czarny, żółty i biały nalot na języku u dziecka – co oznacza obłożony język u dziecka?

 

Powiększona śledziona u dziecka – co to znaczy i jakie są objawy powiększonej śledziony u dziecka?

 

Inhalacje w ciąży – czy są bezpieczne oraz kiedy i jak je stosować?