Pierwsza miesiączka u dziewczynki

Pierwsza miesiączka pojawia zazwyczaj niespodziewanie, chociaż organizm już kilka lat wcześniej wysyła sygnały, że zaczyna się zmieniać i przygotowywać do podjęcia biologicznej możliwości posiadania potomstwa. To trudny moment dla całej rodziny, zarówno matki, jak i dorastającej córki, ale można się do niego przygotować, aby pierwsze krwawienie tak nie przerażało. Wystarczy opowiedzieć nastolatce o swoich doświadczeniach w tej materii. Przed przystąpieniem do takiej rozmowy przypomnij sobie swoją pierwszą miesiączkę, swoje obawy, skąd czerpałaś wiedzę i czy była ona wystarczająca? Przygotuj córkę najlepiej jak tylko potrafisz, tak jak byś chciała sama być przygotowana, mając te wiedzę, którą posiadasz dzisiaj.

  • 4.5
  • 2
  • 0

Kiedy może się pojawić pierwsza miesiączka u dziewczynek?

Okres dojrzewania to czas, kiedy mała dziewczynka powoli przeobraża się w kobietę. Natura tak to ułożyła w czasie, aby miękko i delikatnie przechodzić przez kolejne etapy. I tak, na około dwóch lat przed pojawieniem się pierwszego krwawienia, u Twojej córki zaczyna się rozwój piersi – gruczoły się powiększają i zarysowują swój kształt. Około rok przed menstruacją możecie obie zauważyć nagły i skokowy wzrost – w jedną chwilę, jakby przez noc, dziewczynka wyrasta z ulubionych jeansów. Pierwszą miesiączkę uprzedza również okres występowania białych upławów z dróg rodnych. Warto uprzedzić odpowiednio wcześnie nastolatkę, że coś podobnego się wydarzy i jest to czymś naturalnym. Inaczej może czuć się mocno skrępowana. Na upławy wystarczą odpowiednie środki higieniczne w postaci wkładek.

Moment, w którym pojawia się pierwsza miesiączka zależy od indywidualnych uwarunkowań, m.in. od czynników genetycznych, ale także środowiskowych i ogólnych, takich jak chociażby sposób odżywiania czy stan zdrowia. Pierwszy cykl menstruacyjny (najczęściej niewielkie plamienie) u dziewczynek pojawia się najczęściej, kiedy osiągnęły one 12-13 lub 14 rok życia, jednak na regularne cykle przyjdzie jeszcze trochę poczekać, zanim organizm się wyreguluje. Normalne jest także wystąpienie pierwszego krwawienia u młodszych oraz u starszych nastolatek. Natomiast, jeżeli miesiączka pojawi się przed 9 rokiem życia dziecka lub dopiero po skończeniu lat 15, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub innym specjalistą.

To też może Cię zainteresować: Jakie kosmetyki dla dziewczynek?

Jak wygląda i ile trwa pierwsza miesiączka?

Pojawienie się pierwszej miesiączki to jeden z ważniejszych dni w życiu dorastającej dziewczynki. Dobrze, gdyby nie był on dla niej zaskoczeniem. Jeżeli nie jest pierwszą osobą w klasie u której wystąpiła pierwsza menstruacja, na pewno wie już co nieco z rozmów z koleżankami. Jednak to nie może być jej jedyne źródło wiedzy, głównie dlatego, że tyle ile kobiet, tyle obrazów miesiączki. O pierwszych cyklach można powiedzieć tyle, że są nieprzewidywalne i mogą być niepowtarzalne. Na to jak wygląda pierwsza miesiączka nie ma żadnej reguły. Pierwszy okres może trwać tylko jeden dzień i wystąpić w postaci niewielkiego plamienia (z reguły dlatego, że cykl był bezowulacyjny), może również być mocno obfity i trwać aż siedem dni. To, co w miarę pewne to to, że pierwszej miesiączce nie towarzyszy ból brzucha, który w późniejszym czasie będzie niestety często występował wraz z początkiem krwawienia i znikał wraz z jego ustaniem.

Statystycznie przyjęło się uważać, że od momentu pierwszej miesiączki organizm nastolatki ma sześć lat na wyregulowanie cykli. O ile w tym czasie miesiączki będą mocno nieregularne, mogą być między kolejnymi nawet kilkumiesięczne przerwy, to po uregulowaniu się gospodarki hormonalnej cykle się unormują i będą trwać mniej więcej 28 dni (jedynie z niewielkimi odstępstwami u zdrowych kobiet).

Co jest ważne zaznaczenia – nieregularność cykli miesiączkowych i fakt występowania, szczególnie na samym początku, cykli bezowulacyjnych, absolutnie nie oznacza, że nie jest możliwe zajście w ciążę.

Czytaj również: Bóle wzrostowe – co to są bóle wzrostowe, czy bóle wzrostowe są groźne?

Objawy pierwszej miesiączki

U wielu kobiet przed każdą kolejną miesiączką pojawiają typowe jej objawy, zwiastujące rychłe wystąpienie krwawienia. Nazywane są w skrócie PMS (ang. premenstrual syndrome) czyli inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego. Na szczęście pierwszej miesiączce u nastolatki nie będzie towarzyszyło pełne spektrum typowych objawów PMS, jednak jest to cecha mocno indywidualna i u pewnej grupy młodych dziewcząt można zauważyć charakterystyczne symptomy na kilka dni przed pierwszym pełnym cyklem miesiączkowym.

Pierwszą miesiączkę mogą zwiastować:

  • niewielkie plamienia (czasem pozostawiające ślad na bieliźnie, czasem jedynie w postaci strzępek krwi na papierze toaletowym);
  • upławy z dróg rodnych w postaci białej wydzieliny;
  • tkliwość piersi;
  • masa ciała potrafi chwilowo wzrosnąć z powodu nagromadzenia się większej ilości wody w organizmie;
  • ogólne rozbicie i gorsze samopoczucie;
  • rozdrażnienie i mocne wahania nastroju;
  • bóle głowy;
  • ból podbrzusza.

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?

Nie będzie w tym nic odkrywczego – nie ma nic ważniejszego od szczerej rozmowy z córką. I to nie jeden raz, w pośpiechu. Okres dojrzewania jest wystarczająco trudny. Ciągłe wahania nastroju, zwiększony apetyt, wzrost masy ciała, pojawiające się owłosienie łonowe, niepewność. Od wzajemnej relacji matka-córka i zbudowaniu zaufania zależeć będzie jak będzie przebiegał cały proces. Im lepsze doświadczenia w tej materii wypracujecie wcześniej, tym bardziej zaowocuje to w przyszłości.

Czy nastolatka będzie się czuła wystarczająco pewnie, żeby sama przychodzić do mamy z pytaniami? To sytuacja wymarzona, ale każda taka rozmowa na pewno będzie krępująca, dla każdej ze stron. Zachęć nastolatkę do wypowiedzenia swoich obaw związanych z okresem dojrzewania, z tym jak zmienia się jej ciało. Co innego lekcja biologii, a co innego dobry i szczery dialog. Nie będzie złym pomysłem udanie się z dziewczynką do ginekologa, który będzie najbardziej kompetentnym źródłem informacji.

Więź łącząca matkę z córką jest niezwykła i, szczególnie w takim momencie, warto ją wykorzystać i bez zbędnego skrępowania wprowadzić nastolatkę w kobiecy świat.

Czytaj również: Polucje u chłopców – co to jest? Od jakiego wieku występują u chłopców?

Bibliografia

 
  • W. Umławska, M. Krzyżanowska, Ocena poziomu rozwoju fizycznego dziewcząt w okresie powitania na przykładzie uczennic z Końskich, Wiadomości Lekarskie 2008, LXI, 1–336192.
Opublikowano: ;

Oceń:
4.5

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

1. miesiąc życia dziecka

 

Niespokojny sen u niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?

 

Malwina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wzór na ciśnienie hydrostatyczne – jak obliczyć?

 

Syrop z chrzanu – właściwości, przepis, kiedy warto go stosować?

 

Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

 

Załamanie nerwowe – co to jest, ile trwa, jak z niego wyjść?

 

Arkadiusz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie