Ortokorekcja wad wzroku u dzieci – na czym polega, ile kosztuje, czy jest bezpieczna?

Wiele dzieci posiada różne wady wzroku, najczęściej w postaci krótkowzroczności. Istnieje wiele metod korekcji wady wzroku takich jak noszenie okularów, operacje z użyciem lasera czy stosowanie soczewek kontaktowych. Niestety nie wszystkie metody są wygodne i powstrzymują pogłębiającą się wadę. Jedną z nowych metod leczenia jest ortokorekcja wzroku polegająca na stosowaniu specjalnych soczewek na noc. W artykule opowiemy więcej na czym dokładnie polega ta metoda, jakie są jej koszty oraz czy jest bezpieczna.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Ortokorekcja wzroku – co to jest?

Ortokorekcja jest metodą niechirurgiczną, skuteczną w niwelowaniu krótkowzroczności oraz wyhamowaniu jej postępowi. Może być zastosowana u dzieci i dorosłych, zwłaszcza u osób, u które nie przepadają za noszeniem okularów czy soczewek kontaktowych. Ortokorekcja jest ciekawą alternatywą dla operacyjnych metod korekcji wady wzroku.

Jakie są główne wady wzroku u dzieci?

U młodszych pacjentów dominującą wadą wzroku jest krótkowzroczność. Taka wada wzroku powstaje, gdy gałka oczna, rogówka lub soczewka mają nieprawidłowy kształt. U zdrowej osoby światło wpadające do oka ogniskuje się dokładnie na siatkówce przez co widzimy ostry obraz. W przypadku wad wzroku zogniskowanie obrazu odbywa się albo przed (krótkowzroczność) albo za siatkówką (dalekowzroczność). Krótkowzroczność nasila się szczególnie w okresie dojrzewania.

Na czym polega ortokorekcja krótkowzroczności?

Aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się krótkowzroczności przeprowadza się zabieg laserowej korekcji wzroku albo można zastosować ortokorekcję, czyli poprawę ostrości wzroku poprzez stosowanie specjalnej soczewki ortokorekcyjnej. Wiele osób boi się ingerencji w struktury oka przy pomocy lasera i dla tej grupy ludzi ortokorekcja może okazać się optymalną opcją.

Soczewki ortokorekcyjne działają inaczej niż soczewki kontaktowe i są stosowane na noc, a ortokorekcja przebiega podczas naszego snu. Dla każdego pacjenta soczewki ortokorekcyjne są specjalnie dostosowywane do każdego oka.

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Zasada działania soczewek ortokorekcyjnych polega na zmianie kształtu rogówki. Film łzowy znajdujący się bezpośrednio pod soczewką powoduje, że komórki nabłonka rogówki przesuwają się wypłaszczając rogówkę. Taka metoda jest w pełni odwracalna.

Skuteczność ortokorekcji

Dużą zaletą stosowania ortokorekcji jest bardzo wczesny, zauważalny efekt działania odpowiednio dobranej soczewki. Już po pierwszej przespanej nocy widać częściową poprawę ostrości wzroku. Dla pełnego efektu trzeba stosować soczewki co najmniej miesiąc. Niezwykle istotne jest aby w tym okresie stosować się do zaleceń lekarskich oraz pamiętać o wizytach kontrolnych.

Sen trwający co najmniej 6 godzin pozwala na utrzymanie się korekcji krótkowzroczności na czas nawet do 18 godzin podczas pierwszych dni stosowania ortokorekcji. Podczas regularnego stosowania efekt utrzymuje się co raz dłużej przez co soczewki ortokeratologiczne można zakładać rzadziej na przykład co drugą lub trzecią noc.

U każdej osoby podatność rogówki na ortokorekcję jest indywidualna, przez co efekt i szybkość poprawy wzroku jest różna.

Kto się kwalifikuje do ortokorekcji wady wzroku?

W zależności od ośrodka istnieją wahania wady wzroku, która podlega korekcji. Można założyć jednak, że ortokorekcyjnie koryguje się krótkowzroczność do -5 D oraz astygmatyzm do 1 D. Wiek pacjenta, u którego można zastosować ortokorekcję, to minimum 6-7 lat.

Badanie kwalifikacyjne musi być wykonane u każdego pacjenta, nawet jeśli wydaje się, że spełnia on wszystkie warunki do stosowania tej metody. Po zakwalifikowaniu pacjenta zamawia się indywidualnie zrobione soczewki.

Warto pamiętać, że przed udaniem się na badanie kwalifikacyjne należy przez kilka dni poprzedzających wizytę nie stosować soczewek kontaktowych aby nie zaburzyć specjalistycznych pomiarów niezbędnych do określenia jakich soczewek potrzeba.

Przeciwwskazania do ortokorekcji

Do przeciwwskazań do korekcji krótkowzroczności za pomocą soczewek ortokorekcyjnych należą:

  • choroby narządu wzroku jakie jak stożek rogówki, zaćma, jaskra, nieodpowiedni kształt rogówki oka;
  • stany zapalne powiek;
  • zmiany zwyrodnieniowe rogówki;
  • zakażenia rogówki – wirusowe, grzybicze i bakteryjne;
  • uszkodzenie nabłonka rogówki;
  • niektóre choroby przewlekłe takie jak na przykład cukrzyca.

Na jak długo starczają soczewki?

Najczęściej czas trwałości i działania soczewek to najczęściej 12 do 24 miesięcy. Brak konieczności częstej wymiany soczewek ortokorekcyjnych w stosunku do szkieł kontaktowych jest niewątpliwie dużym atutem tej metody.

Czas oczekiwania na soczewki zależą od ośrodka, w którym podejmiemy się badania i zmówienia, jednak najczęściej nie jest dłuższy niż cztery tygodnie.

Ile kosztuje ortokorekcja?

Koszt pary soczewek ortokorekcyjnych waha się między 2000-2500zł w zależności od ośrodka. Biorąc pod uwagę okres na jaki wystarczają soczewki, ortokorekcja jest ciekawą alternatywą dla zabiegu laserowej korekcji wzroku czy stosowania soczewek kontaktowych. Z tej metody szczególnie będą się cieszyć osoby, u których proces progresji krótkowzroczności jest intensywny, nastawione na aktywny tryb życia czy pracujących w trudnych warunkach. Sama metoda charakteryzuje się dużym profilem bezpieczeństwa.

Bibliografia

 
  • A. Grzybowski, Okulistyka, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2021.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nietrzymanie moczu u dzieci – rodzaje, przyczyny, leczenie

 

Jak przebiega rehabilitacja wcześniaków?

 

Lęk przed pierwszym dniem w szkole – jak pomóc dziecku opanować lęk?

 

Trzecia faza porodu

 

Wszystkie adresy Świętego Mikołaja

 

Anielskie liczby – czym są, co oznaczają?

 

Rodzina patchworkowa – co to znaczy, wady i zalety

 

Gęś Pipa – o co chodzi, skąd się wzięła, gdzie kupić, cena, ostrzeżenie UOKiK