Krople do nosa dla dzieci – na zatkany nos, zatoki, katar alergiczny

Krople do nosa dla dzieci to skuteczny sposób na leczenie kataru zatokowego czy alergicznego. Na zatkany nos krople, odpowiednio dobrane przez lekarza, można stosować już u niemowlaka. Stosowanie kropli można wspomóc domowymi sposobami. Pomoże woda morska, plasterki naklejane na piżamę, sól fizjologiczna czy maść majerankowa.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Krople do nosa – na zatoki, na alergię, katar alergiczny

Katar u dziecka i zapchany nos u dziecka może wynikać z wielu przyczyn, wśród których do najczęstszych zalicza się:

  • sezonowe infekcje górnych dróg oddechowych, zwane potocznie przeziębieniem,
  • bakteryjne zapalenie jamy nosowej (gęsty, ropny katar),
  • zapalenie zatok związane ze ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz ropnym, żółtym lub zielonym katarem,
  • alergie wziewne i pokarmowe, którym towarzyszy wodnista, rzadka wydzielina z nosa, często połączona ze świądem,
  • anatomiczne nieprawidłowości w budowie nosa i górnych dróg oddechowych – na przykład silne skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałka gardłowego.

Skuteczny lek na katar (krople, aerozol, spray), to taki, który bierze pod uwagę jego główną przyczynę (infekcyjna, alergiczna, laryngologiczna) oraz jego charakter (wodnisty, ropny czy gęsty).

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Krople do nosa dla dzieci i niemowląt – od kiedy?

Domowy sposób na katar to przede wszystkim krople do nosa, bez recepty dostępne w aptece. Stężenie substancji czynnej w nich zawartej dopasowane jest ściśle do wieku dziecka, stąd możliwe jest zastosowanie kropli już u najmłodszych.

Krople do nosa dla niemowląt mogą być bezpiecznie stosowane od trzeciego miesiąca życia, a po konsultacji z lekarzem nawet wcześniej, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Krople na katar zazwyczaj podawane są doraźnie w postaci aerozolu do nosa, kilka razy na dobę, zwłaszcza przed położeniem do łóżeczka – to właśnie wtedy przynoszą największą ulgę. Przed podaniem kropli warto zadbać o oczyszczenie nosa – dziecko powinno go wydmuchać w chusteczkę, a jeśli tego nie potrafi rodzice mogą użyć aspiratora.

Jak wybrać krople na zatkany nos dla dziecka?

Krople na zatkany nos zawierają ksylometazolinę lub oksymetazolinę – składniki te działające obkurczająco na naczynia błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają jej obrzęk, przekrwienie oraz wysięk treści płynnej odpowiedzialnej za wodnisty katar. Największe efekty zastosowania kropli odczują dzieci ze stałym uczuciem zatkania nosa, które bywa szczególnie dokuczliwe w godzinach nocnych.

Gęsty, ropny katar wymaga raczej ewakuacji (pozbycia się) wydzieliny z jam nosowych, poprzez zastosowanie preparatów rozluźniających wydzielinę (inhalacje z soli fizjologicznej, leki mukolityczne), a jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie oczyszczać nosa, również aspiratora do nosa.

Jak długo podawać dziecku krople na katar?

Krople do nosa dla dzieci nie powinny być stosowane dłużej niż 3–5 dni. Jest to związane z działaniami niepożądanymi substancji w nich zawartymi – długotrwałe obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa prowadzi nieuchronnie do jej miejscowego niedokrwienia, a w rezultacie zaników lub ubytków.

Na skutek przewlekłego stosowania kropli donosowych może dojść do trudno gojących się owrzodzeń jamy nosowej, które wymagają długiego leczenia laryngologicznego. Zanik błony śluzowej nosa prowadzi również do uczucia stale zapchanego nosa u dziecka, co nasila zużycie kropli, stwarzając błędne koło uzależnienia od nich.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Jeśli długotrwałe używanie kropli z lekiem jest niewskazane, co na katar u dziecka można stosować przewlekle? Na zatkany nos u dziecka można próbować również innych sposobów. Podstawą jest prawidłowe oczyszczenie nosa – u noworodków i niemowląt konieczne jest zastosowanie aspiratorów, czyli urządzeń, dzięki którym można odciągnąć śluz i wodnistą wydzielinę. Aspiratorem może być zwykła gruszka do nosa, aspiratory ustne (rodzic odsysa wydzielinę, nie mając z nią jednak kontaktu, dzięki zastosowaniu specjalnych wymienialnych filtrów) bądź aspiratory wykorzystujące siłę ssącą odkurzacza (po wcześniej redukcji jego mocy).

Woda morska do nosa to bezpieczny preparat dostępny również bez recepty. Pediatrzy zalecają stosowanie wody morskiej już od pierwszych dni życia, jeśli jest taka potrzeba. Produkty te świetnie oczyszczają jamę nosową, umożliwiają wydmuchanie lub odessanie zalegającej wydzieliny, a w katarze alergicznym mogą ułatwić pozbywanie się alergenów wziewnych z jamy nosowej, co zmniejsza nasilenie reakcji alergicznej.

Spray do nosa dla dzieci ma jednak określoną siłę rozpylania, stąd warto zwrócić uwagę, które preparaty wody morskiej przeznaczone są dla noworodków, a które dla starszych dzieci i odpowiednio dopasować typ preparatu. Roztwory hipertoniczne wody morskiej działają dodatkowo upłynniająco i rozluźniająco na gęsty katar i trudną do ewakuacji wydzielinę śluzową.

Sól fizjologiczna i maść majerankowa na zapchany nos

Sól fizjologiczna do nosa stosowana najczęściej w postaci inhalacji także jest bezpieczna już od pierwszych dni życia, a jej działanie nawilżające na śluzówkę nosa, może zmniejszyć objawy zatkania i ułatwić oddychanie.

Innym preparatem na katar dla dziecka ułatwiającym oddychanie jest znana od wielu lat maść majerankowa, którą smaruje się okolice noska. Dzięki uwalnianemu zapachowi maść pomaga w odetkaniu nosa oraz zmniejsza podrażnienie skóry tej okolicy. Maść może być stosowana już na katar u niemowląt.

Wykorzystanie olejków aromaterapeutycznych i zapachów w odtykaniu nosa to także działanie plasterków naklejanych na piżamkę lub pościel. O ile dziecko nie jest alergikiem i nie cierpi z powodu poważnych schorzeń układu oddechowego (na przykład astma czy mukowiscydoza), mogą one być stosowane również u niemowląt.

Bibliografia

 
  1. Roberts G., Xatzipsalti M., Borrego L.M., et al.: Paediatric rhinitis: position paper of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology. Allergy, 2013; 68: 1102–1116
  2. Turner P.J., Kemp A.S.: Allergic rhinitis in children. J. Paediatr. Child Health, 2012; 48: 302–310
  3. https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania [data dostępu 23.11.2017 r.]
Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Sylwia Ziółkowska

Lekarz

Absolwentka kierunku lekarskiego i farmacji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Doktorantka Katedry Patofizjologii CM UMK. Od 3 lat związana zawodowo z Kliniką Geriatrii w Bydgoszczy, pracuje również jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W medycynie najbardziej interesują ją leki i to, jak wpływają na ludzki organizm Po godzinach uwielbia czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, a także wychowywać syna, kota i męża :)

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Poradnik zakupowy – jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka?

 

Malwina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Meningokoki – szczepienie. Kiedy i czy warto zaszczepić dziecko?

 

Urlop macierzyński – jak długo trwa i komu przysługuje?

 

Pierwsza pomoc u dziecka – jak reanimować?

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

 

Toksyczny związek – czyli dlaczego kobiety kochają za bardzo? Jak uwolnić się z toksycznej relacji?

 

Żelazo w ciąży – w czym jest? Jaka dieta zapobiegnie anemii?