Zapalenia pęcherza u dziecka może nie dawać wyraźnych objawów, a jedynym sygnałem zakażenia dróg moczowych jest częste oddawanie moczu. Częstomocz u dzieci wymaga badania na obecność bakterii w moczu. Kiedy dziecko często sika konieczne może być leczenie antybiotykiem.
Częste oddawanie moczu u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie częstomoczu u dziecka
Dlaczego dziecko często sika?
W zależności od wieku pacjenta i czasu trwania objawu, częstomocz u dziecka może sugerować różne choroby. Zupełnie innych przyczyn zbyt częstego siusiania będziemy poszukiwać u malucha prezentującego zaburzenia od strony układu moczowego od urodzenia lub jeszcze w okresie niemowlęctwa, a innych u pacjentów na dalszym etapie rozwoju. Zdarza się np. częste oddawanie moczu u dziecka na tle nerwowym.
W przypadku częstego oddawania moczu u dzieci w wieku przedszkolnym lub starszych spodziewamy się raczej przyczyny infekcyjnej. Zwłaszcza, iż do zakażenia dróg moczowych u dziecka dochodzi stosunkowo często. Duże znaczenie ma tutaj fakt nabywania odporności i kompetencji wobec patogenów przez układ immunologiczny w toku rozwoju. Na potwierdzenie choroby pozwala stwierdzenie obecności bakterii w moczu u dziecka.
Jeśli natomiast dziecko często sika od urodzenia, poza poszukiwaniem bakterii w moczu i innych wykładników zapalenia dróg moczowych u dziecka, należy poszukiwać przyczyn wrodzonych, związanych z wadami budowy lub funkcji układu moczowego. Na szczęście wady anatomiczne zdarzają się o wiele rzadziej niż niepowikłane zapalenia pęcherza u dzieci.
Przeczytaj też: Jak podawać dziecku witaminę D?
Zapalenie pęcherza – przyczyna częstomoczu u dzieci
Układ immunologiczny u najmłodszych pacjentów nie działa jeszcze tak sprawnie, jak u osób dorosłych. Z tego względu niektóre schorzenia mogą przebiegać bez typowych objawów. Z drugiej strony natomiast patogeny mogą mieć łatwiejszą drogę do kolonizacji gospodarza i wywoływania infekcji. W przypadku częstomoczu u dzieci, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o zakażeniu dróg moczowych.
Poza częstym sikaniem, do objawów przeziębionego pęcherza u dziecka należy podwyższona temperatura ciała i niepokój. Dziecko jest płaczliwe bez wyraźnej przyczyny. Typowym symptomem jest także ból w podbrzuszu u dziecka oraz nieprzyjemny zapach moczu. Uwagę powinien zwrócić także jego zmieniony kolor. Krew w moczu u dziecka nadaje mu barwę brunatną. U małego pacjenta może wystąpić także pieczenie podczas oddawania moczu.
Ostatecznie dla potwierdzenia rozpoznania zakażenia dróg moczowych u dziecka przeważnie konieczne jest potwierdzenie bakterii w moczu. Zwłaszcza, jeśli zapalenie pęcherza u dziecka przebiega bez charakterystycznych dla tego schorzenia objawów.
Przeczytaj też: Powikłania po COVID-19 u dzieci
Częstomocz u dziecka – co robić, kiedy dziecko często siusia?
W przypadkach, kiedy objawy są bardzo charakterystyczne dla zakażenia pęcherza moczowego, u starszych dzieci można rozpocząć leczenie objawowe, zwłaszcza jeśli dolegliwości są bardzo intensywne. W przypadku bólu pęcherza, krwiomoczu i wysokiej gorączki u dziecka, warto jest podać antybiotyk przed otrzymaniem wyników z badania moczu. Jeśli leczenie okaże się skuteczne, a zapalenie pęcherza moczowego u dziecka nie będzie wykazywało tendencji do nawracania, przeważnie przeprowadzanie poszerzonej diagnostyki nie będzie konieczne.
Innego postępowania może wymagać bardzo częste oddawanie moczu u małych dzieci. Szczególnie jeśli powiązane jest z powtarzającymi się zakażeniami układu moczowego, albo gdy występuje częste oddawanie moczu u dzieci bez bólu i innych wykładników zapalenia. Może to oznaczać zupełnie inną, pozabakteryjną przyczynę problemu, np. zmiany anatomiczne lub czynnościowe układu moczowego, choroby nerek, a także zaburzenia gospodarki hormonów odpowiedzialnych za filtrację nerek, a nawet układu nerwowego kontrolującego mikcję.
Jak leczyć częste oddawanie moczu u dzieci?
W sytuacji, gdy nadmierne oddawanie moczu u dziecka współwystępuje z innymi uciążliwymi dolegliwościami, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jeśli lekarz będzie podejrzewał zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez bakterie w moczu u dziecka, najprawdopodobniej zaordynuję kurację antybiotykową. Antybiotyk na zapalenie pęcherza zazwyczaj stosuje się ją przed 3 do 7 dni. Działanie leku przeciwbakteryjnego można wspomagać. Domowe sposoby na częste oddawanie moczu u dzieci polega na:
- obniżaniu pH w pęcherzu poprzez spożywanie płynów i produktów spożywczych o kwaśnym odczynie;
- stosowaniu preparatów ziołowych, skuteczne są zwłaszcza wyciągi substancji aktywnych z żurawiny, które wykazują działanie obniżające pH moczu oraz zawierają dodatkowe produkty utrudniające kolonizację cewki moczowej oraz pęcherza przez bakterie;
- spożywaniu dużej ilości płynów pozwalającej uzupełnić niedobory traconej wody w trakcie mikcji, a także nie powstrzymywaniu dziecka przed częstym oddawaniem moczu – częste sikanie ułatwia wypłukiwanie patogenów z cewki moczowej;
- właściwej higienie okolic intymnych;
- dbaniu o to, aby bielizna dziecka była czysta i słucha.
W razie bardzo nasilonego bólu pęcherza u dziecka, można łagodzić dolegliwości poprzez stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jak na przykład ibuprofen. Nie pomaga on pozbyć się bakterii z moczu u dzieci, ale pomaga zmniejszać intensywność objawów zakażenia dróg moczowych do czasu eliminacji patogenu przez antybiotyki.
Anna Kołodziejska
Lekarz
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z zamiłowaniem rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności, szkoląc się do pracy w zawodzie chirurga. Pasjonatka sportu z ogromnym bagażem wiedzy i doświadczenia odnośnie treningu fizycznego, dietetyki, żywienia w sporcie. Multimedalistka takich dyscyplin jak taekwon-do, boks i kickboxing (wielokrotnie powoływana do składu Reprezentacji Kraju, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Full Contactu). Hobbystycznie podróżniczka, okazjonalnie podejmująca się pracy w modelingu, autorka książki reportażowej o dwutygodniowej rowerowej wyprawie po Gruzji pt. Gruzja welocypedem.
Komentarze i opinie (0)