Ból zęba u dziecka często spędza rodzicom sen z oczu. Przyczyną dolegliwości jest m.in. próchnica, w tym głębokie ubytki prowadzące do zapalenia miazgi. Aby do nich nie dopuścić, nie należy bagatelizować bólu zębów mlecznych u dziecka. Co podać dziecku na ból zęba? Domowe sposoby – czy są skuteczne w przypadku bólu zębów stałych u dzieci?
Ból zęba u dziecka – co oznacza, jak leczyć, czy są domowe sposoby?
Ból zęba u dziecka – ząbkowanie i próchnica
Pierwszym rodzajem bólu odczuwanego przez dziecko w jamie ustnej jest ten związany z wyrzynaniem się zębów mlecznych (ból przy ząbkowaniu). Występuje on już u niemowląt od 6. miesiąca życia (w warunkach fizjologicznych) i pojawiać się może do 30. miesiąca życia (2,5 lat).
Po wyrżnięciu zębów mlecznych i przy braku lub nieprawidłowej higienie jamy ustnej dochodzi do próchnicy zębów u dzieci, która objawia się kłującym lub rozpierającym bólem. Dolegliwość ta występuje podczas gryzienia, nasila się, gdy dziecko spożywa słodkie lub kwaśne pokarmy, które wchodzą w ubytki próchnicowe i „drażnią” miazgę.
Jeżeli próchnica zębów u dziecka nie zostanie zatrzymana na etapie „pobolewań”, może dojść do silnych, rozpierających, pulsujących bólów. Prawdopodobnie doszło już do nieodwracalnego zapalenia miazgi i konieczne będzie leczenie kanałowe.
Ból mleczaka u dziecka zawsze należy skonsultować z lekarzem dentystą, aby w porę uniknąć cierpienia swojej pociechy.
Ból zęba u małego dziecka, które jeszcze nie potrafi mówić, na pewno będzie objawiać się: niepokojem, płaczem, rozdrażnieniem, a także podwyższoną temperaturą ciała.
Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?
Ból zęba mlecznego u dziecka – leczenie
Ból dziąseł czy całej jamy ustnej podczas wyrzynania zębów mlecznych należy łagodzić specjalnymi żelami, które przypisze lekarz pediatra lub stomatolog. Masaż dziąseł specjalną nakładką bądź gryzakiem zmniejsza ból zęba u dziecka. Domowe sposoby na uśmierzenie bólu obejmują smarowanie dziąseł naparem z rumianku.
Ból zęba u małego dziecka związany z próchnicą, a także z nieodwracalnym zapaleniem miazgi, leczy się poprzez usunięcie zmienionych próchnicowo/martwiczo tkanek oraz wypełnienie opracowanego ubytku specjalnymi lekami lub materiałami. Może być to leczenie jedno- lub wielowizytowe.
Mitem jest, że próchnicy zębów mlecznych się nie leczy, zatem wizyta u lekarza dentysty jest nieodzowna, ale co podać dziecku na ból zęba w oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc? W domowej apteczce nie powinno wówczas zabraknąć ibuprofenu (w syropie lub czopku), który można stosować już od 3. miesiąca życia. Przed użyciem koniecznie należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, która poinformuje rodzica o sposobie dawkowania.
Przeczytaj też: Gryzaki – jaki wybrać?
Ból zęba u dziecka – co oznacza ból zęba stałego u dziecka?
Ból zęba u dziecka 6-letniego może dotyczyć już zęba stałego – szóstki lub dolnych jedynek, natomiast ból zęba u 7-latka może oprócz wymienionych obejmować także górne jedynki i dolne dwójki. Objawy mogą być nieco inne niż w przypadku, gdy dziecko boli ząb mleczak.
Ból zębów stałych u dziecka może mieć charakter nadwrażliwości, czyli krótkotrwałego przeszywającego doznania, które jest spowodowane kwaśnym, słonym, zimnym, czy ciepłym pokarmem, napojami, a nawet zimnym powietrzem, czy nagryzaniem. Jest spowodowany działaniem bodźca na obnażoną szyjkę zębową, zbyt wysokie lub nieszczelne wypełnienie.
Skargi dziecka na ból zęba mogą być też spowodowane nieprawidłowym wyrzynaniem, uciskiem na zęby sąsiadujące, albo podczas użytkowania aparatu ortodontycznego.
Próchnica zębów stałych u dziecka może rozwijać się bezobjawowo, ale może towarzyszyć jej ból podczas „zaciągania powietrza” lub wchodzenia cząstek pokarmowych do ubytku. Ból jest najsilniejszy w momencie nagryzania i z czasem ulega złagodzeniu.
Pulsujący, bądź ciągły, silny, ostry ból występujący zwłaszcza w nocy świadczyć będzie o głębokiej próchnicy zębów, która doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi.
Ból zęba u dziecka – domowe sposoby
Gdy dziecko boli ząb w sposób ciągły, przeszywający, to w pierwszej kolejności rodzice powinni udać się z nim do lekarza stomatologa. Nie ma bowiem lepszej metody leczenia bólu niż ta zastosowana przez dentystę. Jeśli jednak dziecko silny ból obudzi dziecko w nocy, należy zastosować domowe sposoby na ból zęba. Należy polecić płukanie jamy ustnej zimną wodą (jeśli ta przynosi ulgę w cierpieniu), bądź zastosować zimne okłady na twarz w rzucie źródła bólu. Naproxenum to lek na ból zęba u dziecka od 12. roku życia. Jednak należy przeczytać dokładnie ulotkę, zwłaszcza rozdział o prawidłowym dawkowaniu.
Pociechom przed 12. rokiem życia należy podawać ibuprofen. Aby spotęgować działanie przeciwbólowe w miejsce bolącego zęba można włożyć wacik nasączony olejkiem goździkowym.
Należy pamiętać, że pacjenci z bólem przyjmowani są poza kolejnością zaraz po zgłoszeniu się do gabinetu. Nieleczona próchnica zębów u dziecka może stanowić źródło zakażenia zatok obocznych nosa, ale także innych narządów – w tym mózgu i serca.
Adam Bęben
Lekarz dentysta
Lekarz dentysta. Tworzy teksty dotyczące kwestii zdrowia i higieny jamy ustnej dziecka oraz mamy. Jego opracowania są przystępne i pomagają zrozumieć trudne kwestie związane ze stomatologią.
Komentarze i opinie (0)