Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka to częsty powód wizyt u pediatry. Przyczyna jest zwykle niegroźna i ma związek z niestrawnością. Zdarza się jednak, że ból przy pępku to objaw poważnej choroby. Jeśli lokalizuje się nad pępkiem może świadczyć np. o zapaleniu wyrostka, pod pępkiem – o zapaleniu dróg moczowych, na wysokości pępka po prawej stronie – o chorobie pęcherzyka żółciowego. Konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – możliwe przyczyny
Przewlekły i ostry ból w okolicy pępka – przyczyny i groźne objawy
Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka stanowi jeden z częściej zgłaszanych objawów. Dokładną lokalizację bólu i jego charakter podają zazwyczaj dopiero nastolatki, ból przy pępku u niemowląt i młodszych dzieci trudniej rozpoznać.
Ból brzucha zwyczajowo dzieli się na ostry i przewlekły. Przyczyną ostrego bólu brzucha mogą być zarówno choroby narządów jamy brzusznej, narządów spoza jamy brzusznej, jak i zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne oraz zatrucia.
Przewlekły ból brzucha dzieli się na dwie kategorie: czynnościowy i organiczny, czyli związany między innymi z problemami zapalnymi, zakaźnymi lub nawet nowotworowymi. Są objawy wymagające wnikliwej diagnostyki, których nigdy nie wolno lekceważyć, zwłaszcza u dzieci. Do tzw. czerwonych flag zalicza się:
- ból brzucha wybudzający dziecko w nocy,
- zaparcia,
- biegunki z domieszką krwi lub ropy,
- ból zlokalizowany daleko od pępka (zwłaszcza, gdy ma charakter ostry i promieniuje do pleców lub kończyn dolnych),
- ból, któremu towarzyszy zmniejszenie masy ciała dziecka, lub zahamowanie dalszego zwiększania masy ciała i wzrostu,
- ból brzucha i gorączka lub stany podgorączkowe,
- osłabienie,
- bóle stawowe.
Kiedy dziecko boli brzuch w okolicy pępka lub innej lokalizacji, a w rodzinie występowały przypadki nieswoistych zapaleń jelit lub innych przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, także należy zgłosić się do lekarza.
Sprawdź, w którym dniu cyklu miesiączkowego jesteś
Ostry ból brzucha nad pępkiem i w okolicy – co to znaczy?
Nagły, silny, nieustępujący ból brzucha dookoła pępka, któremu towarzyszą nudności, wymioty, gorączka, zatrzymanie stolca, bardzo szybko pogarszający się stan dziecka są wskazaniem do niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza. Przyczyną tzw. ostrego brzucha są stany zapalne, urazy, krwawienia oraz niedrożności przewodu pokarmowego.
Najczęstszą przyczyną ostrych stanów jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Początkowo objawia się ono słabo zlokalizowanym, ale silnym bólem brzucha nad pępkiem oraz okolic pępka. Następnie może przenieść się w okolice prawego dołu biodrowego. Ból ma charakter kolkowy, może nasilać się podczas ruchów czy kaszlu. Często towarzyszy mu narastająca gorączka, nudności lub wymioty.
Przy niedrożności obserwuje się bóle brzucha, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, wzdęcie brzucha. W zależności od mechanizmu niedrożności ból może być opisywany jako silny i stały, a jego lokalizacja może odpowiadać umiejscowieniu przyczyny, lub nasila się i słabnie falowo.
U niemowląt dość częstą przyczyną ostrego bólu brzucha koło pępka może być wgłobienie, czyli sytuacja, gdy część jednego odcinka jelita wsuwa się do drugiego, zwykle Z początku ból jest silny, kolkowy i towarzyszą mu wymioty, stan dziecka może się szybko pogarszać, zdarza się, że oddaje ono niewielkie ilości stolca z domieszką krwi.
Wszystkie powyższe stany wymagają interwencji chirurgicznej, dlatego po zaobserwowaniu niepokojących objawów nie wolno zwlekać z udaniem do lekarza.
Należy pamiętać, że ból brzucha przy pępku u dziecka może także towarzyszyć między innymi początkowym okresom chorób zakaźnych, anginie, zapaleniu płuc, zakażeniom układu moczowego, kamicy nerkowej, czyli być objawem infekcji nie związanej z układem pokarmowym.
Przewlekły ból brzucha w okolicy pępka u dziecka
Przewlekłe bóle brzucha należą do najczęstszych przyczyn poszukiwania pomocy u pediatrów. Dotyczą one blisko co 3 dziecka. Nie są bólami ostrymi, bardzo silnymi, ale ze względu na swoją nawrotowość i przewlekły charakter mogą znacząco wpływać na upośledzenie normalnego funkcjonowania dziecka i pogarszać jakość jego życia.
Ponad połowa dolegliwości ma charakter czynnościowy, czyli wykonywane badania dodatkowe wykluczają problemy anatomiczne lub zakaźne. Za grupą zaburzeń czynnościowych kryje się dyspepsja, zespół jelita drażliwego oraz migrena brzuszna. Należy pamiętać, że stan psychiczny oraz niepokój związany z odczuwanych dolegliwości mają istotny wpływ na odczuwanie bólu i mogą go znacznie nasilać.
Tylko u 1/3 dzieci bóle brzucha poniżej lub powyżej pępka mają podłoże organiczne. Najczęściej jest to wówczas ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, celiakia, nietolerancja laktozy, zakażenia pasożytnicze (lamblioza, jersinioza) oraz nieswoiste zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
Za bólem żołądka u dziecka, a raczej okolic nadbrzusza może kryć się zakażenie Helcobacer pylori. Odpowiada ono za ponad połowę wrzodów dwunastnicy i wrzodów żołądka. Głównym objawem jest ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, występujący 1–3 h po posiłku, ustępujący po spożyciu pokarmu. Często występuję w nocy lub wcześnie rano.
Czytaj również: Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?
Ból brzucha pod pępkiem lub na wysokości pępka
Ból brzucha pod pępkiem u dziecka może natomiast wskazywać na problemy z przewlekłymi zaparciami, których przyczyny należy przede wszystkim upatrywać w nieodpowiedniej diecie i złym stylu życia. Prócz zaparć ból tej okolicy może być związany ze stanem zapalnym dróg moczowych. Wówczas bólowi towarzyszą trudności z oddawaniem moczu oraz uczucie pieczenia.
Czasami dzieci skarżą się na ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka, wówczas diagnostykę należy skierować na choroby pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych oraz choroby wątroby. Ból w tych jednostkach chorobowych może promieniować, aż do pleców. Nigdy nie wolno jednak zapominać, że zapalenie wyrostka robaczkowego bywa podstępne i może dawać bóle o nietypowych charakterze, nawet w górnym prawym kwadrancie brzucha. Każdą wątpliwość warto skonsultować ze specjalistą, by prawidłowo zdiagnozować dolegliwości i włączyć odpowiednie leczenie.
Bibliografia
- Stany nagłe. Pediatria, Marcin Tkaczyk, Medical Tribune Polska, wyd.1, Warszawa 2015.
- INTERNA SZCZEKLIKA 2017/2018 MAŁY PODRĘCZNIK, rok wydania: 2017 r., wydawca: Medycyna Praktyczna.
- Pediatria, Poradnik kliniczny, Stephan Illing, Stephanie Spranger, wyd. pol. Piotr
Dagmara Zagrodny
Lekarz
Autorka treści poradnikowych dotyczących najróżniejszych aspektów macierzyństwa i rozwoju dziecka. Twórca inspirujących artykułów skierowanych zarówno do przyszłych, jak i obecnych mam.
Komentarze i opinie (0)