Aspiryna oraz inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy to popularne środki do zwalczania objawów przeziębienia i grypy. Zaleca się przyjmować je też pacjentom zmagającym się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, na przykład tym, którzy przeszli zawał. Okazuje się jednak, że stosowanie aspiryny u dzieci wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem nabycia choroby nawet zagrażającej życiu.
Aspiryna dla dzieci – dlaczego jest szkodliwa?
Czy podawać dziecku aspirynę?
Aspiryna należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest pochodną kwasu salicylowego. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Zdaniem lekarzy, jest lekiem stosunkowo bezpiecznym dla osób dorosłych, chociaż w przypadku jej przedawkowania może dojść do problemów z nerkami oraz przewodem pokarmowym.
Preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych z kwasem acetylosalicylowym nie podaje się kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 12. roku życia. Wielu specjalistów uważa, że nie powinny ich stosować nawet nastolatki. Można się jednak spotkać z opinią lekarzy, którzy twierdzą, że w ostateczności można podać aspirynę dziecku, jeżeli jest to bezwzględnie konieczne. Wtedy należy rozważyć ryzyko (potencjalne skutki uboczne) oraz korzyści i w miarę możliwości wybrać inną metodę leczenia.
A co ryzykujemy, podając dziecku aspirynę? Co może spowodować u dzieci kwas acetylosalicylowy?
Aspiryna a zespół Reye'a
Zespół Rey'a to choroba spowodowana podawaniem kwasu acetylosalicylowego dzieciom. Najczęściej dotyka pacjentów między 4. a 12. rokiem życia. Co prawda, specjaliści nie są do końca pewni tego, jaki związek z jej wystąpieniem ma aspiryna, ale u każdego chorego objawy zespołu Reye'a pojawiały się po okresie od 1 do 14 dni po podaniu aspiryny mającej pomóc w walce z infekcją wirusową.
Zespół Reye'a atakuje i niszczy wątrobę. Aż 20% przypadków choroby kończy się śmiercią, więc choroba jest niezwykle groźna.
Jak się objawia zespół Reye'a i jak go leczyć?
Niepokojące objawy, które powinny skłonić rodziców do kontaktu z lekarzem, to nudności, wymioty, gorączka, senność, problemy z oddychaniem, wzrokiem i słuchem, a nawet utrata przytomności w okresie kilku lub kilkunastu dni od podania aspiryny. W przypadku ich wystąpienia dziecko powinno natychmiast znaleźć się w szpitalu. Jako że nie istnieje metoda leczenia specjalnie opracowana dla tej choroby, należy przede wszystkim ratować wątrobę malucha.
Czy w każdym przypadku podania kwasu acetylosalicylowego występuje zespół Reye'a? Oczywiście że nie, na przykład raczej nie odnotowuje się zachorowań wśród niemowląt, co znaczy, że dla nich aspiryna oraz inne tożsame leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe są bezpieczne. Lekarze są zdania, że prawdopodobnie aby wystąpiły objawy syndromu, pacjent musi się charakteryzować określonymi predyspozycjami. Najlepiej jednak nie ryzykować i infekcje wirusowe u dzieci leczyć bezpiecznymi metodami.
Jakie są bezpieczne sposoby na leczenie przeziębienia u dzieci?
Podawanie jakiegokolwiek leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, jeżeli nie mamy w tym względzie pewnej wiedzy oraz doświadczenia, należy skonsultować z lekarzem. Na niesteroidowe leki przeciwzapalne przyjdzie jeszcze czas, a póki co na pewno maluchowi nie zaszkodzą domowe sposoby.
Sok z malin dodany do ciepłej herbaty działa napotnie, a także pomaga odblokować zatkany nos i złagodzić ból gardła. Słynny syrop z cebuli warto zaś podać w przypadku uporczywego kaszlu. Cebula ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, podobnie jak czosnek. Wiele dzieci nie znosi smaku syropów z tych aromatycznych warzyw. W takim wypadku dobrze jest położyć niewielki kawałek cebuli lub czosnku na przykład na kanapkę. Zarówno u niemowląt, jak i małych dzieci, można zastosować maści rozgrzewające, które ułatwiają oddychanie. Także maść majerankowa jest bezpieczna i można ją stosować już u noworodków, smarując pod noskiem. Wiele mam pochlebnie wypowiada się też na temat inhalacji z soli fizjologicznej, które szybko przynoszą dzieciom ulgę.
W zasadzie środki farmakologiczne należy rozpatrywać jako ostatnią formę pomocy, kiedy infekcja jest wyjątkowo gwałtowna i nie ma czasu by czekać, aż domowe środki zadziałają. Wtedy to również wybieramy tylko i wyłącznie środki przeznaczone dla dzieci w określonym wieku, na przykład w wygodnej formie syropu. W wyborze może pomóc zaufany farmaceuta. Skutecznie i szybko działają także czopki, szczególnie jeżeli infekcji towarzyszy dość wysoka gorączka.
Bibliografia
- P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Komentarze i opinie (0)