Angina to wirusowe lub bakteryjne ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła. Angina ropna, często określana jest jako angina paciorkowcowa, z uwagi na typ bakterii wywołującej objawy. Obecność paciorkowca w gardle wiąże się z silną jego bolesnością, zwłaszcza przy przełykaniu. Typowy jest biały nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne i wysoka gorączka. Antybiotyk na anginę jest w takiej sytuacji konieczny, choć leczenie bolącego gardła można wspierać domowymi sposobami.
Angina ropna u dzieci – objawy, leczenie w domu, antybiotyk

Angina ropna u dzieci – bakteryjne zapalenie gardła i migdałków
Angina u dzieci występuje najczęściej między 4. a 12. rokiem życia. U dzieci poniżej 4. roku życia angina jest rzadka i wynika najczęściej z uogólnionej infekcji wirusowej. Angina u niemowlaka zdarza się sporadycznie, ponieważ infekcje zazwyczaj mają charakter uogólniony.
Jakie są przyczyny anginy? Angina, czyli ostre zapalenie migdałków, najczęściej powodowana jest przez wirusy i wymaga jedynie leczenia objawowego. Natomiast angina bakteryjna może być spowodowana przez paciorkowce oraz inne bakterie, takie jak Haemophilus influenzae czy pałeczkę błonicy. Z uwagi na charakter towarzyszących objawów, określana jest jako angina ropna.
Angina paciorkowcowa zawsze wymaga leczenia odpowiednimi antybiotykami ze względu na poważne powikłania obejmujące uszkodzenie nerek, stawów a nawet serca.
Ropa w gardle, powiększone migdałki – objawy anginy u dziecka
Ostre zapalenie gardła i migdałków objawia się najczęściej wysoką gorączką z dreszczami. Dziecko skarży się na:
- ból gardła i ból przy połykaniu,
- ból ucha,
- bóle brzucha, nudności.
Dziecko nie chce jeść, jest marudne i płaczliwe
Ma wyraźnie powiększone węzły chłonne szyi, gardło jest czerwone, a migdałki obrzęknięte. Później pojawia się biały nalot na migdałach lub czopy ropne w kryptach migdałków. Angina ropna u dzieci młodszych wywołana przez zakażenie bakteryjne rzadko ograniczone jest do zapalenia gardła, a reakcja zapalna jest uogólniona.
Bardzo rzadko u pacjentów poniżej 3. roku życia stwierdza się typowe naloty na migdałach. U małych dzieci objawy choroby to powiększone węzły chłonne w różnych miejscach ciała, gorączka i ropa w gardle, która może prowokować wymioty. Angina bez gorączki lub przebiegająca z niewysoką temperaturą ciała może to świadczyć o wirusowym zapaleniu gardła. Należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem pediatrą, który na podstawie dokładnego badania oraz wsparcia skalą Centora, ustali odpowiednie rozpoznanie.
Leczenie anginy ropnej u dziecka – antybiotyk na anginę
Jeżeli zaobserwujemy objawy anginy u dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą. Dokładne badanie lekarskie zazwyczaj pozwala na rozpoznanie, czy to angina bakteryjna czy wirusowa. Czasem potrzebne jest wykonanie badania morfologii krwi z rozmazem lub szybkiego testu wykrywającego paciorkowca w gardle. Testy takie dostępne są w większości aptek oraz przychodniach lekarskich. Są niedrogie i szybko pozwalają na postawienie rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Antybiotyki na anginę należą do grupy penicylin i są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. W przypadku dzieci uczulonych lekiem z wyboru są cefalosporyny lub makrolidy. Można stosować leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne w celu złagodzenia objawów. W przypadku trudności z oddychaniem może być konieczne stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów. Antybiotyki na anginę można podawać dziecku w domu, jednak szczególnie w przypadku małych dzieci często występuje potrzeba leczenia szpitalnego.
Domowe sposoby na anginę paciorkowcową u dziecka
Podstawą leczenia ropnych migdałów i białego nalotu na gardle u dziecka jest antybiotykoterapia. Jednak co robić, kiedy dziecko ma silny ból gardła? Jak go złagodzić?
Ulgę przy suchym, podrażnionym, bolącym gardle przynoszą ciepłe okłady na okolice szyi i uszu. Ważne jest nawilżenie śluzówki, u starszych dzieci można podawać tabletki do ssania, młodszym należy często podawać płyny. Sposobem na ból gardła u dziecka powyżej drugiego roku życia jest ssanie miodu, który nawilża gardło i działa przeciwbakteryjnie. Małe dzieci można poić herbatką z malin.
W aptekach dostępne są preparaty miejscowo znieczulające aerozole oraz tabletki do ssania na ból gardła dla dzieci, które można stosować u starszych maluchów. Na anginę ropną pomogą także probiotyki, zarówno dojelitowe jak i stosowane w jamie ustnej w postaci tabletek i sprayu.
Kiedy dziecko ma anginę ropną, skuteczne może okazać się także płukanie gardła naparami z ziół, takimi jak rumianek, szałwia, tymianek. Z dzieckiem, które jest chore na anginę i gorączkuje, nie należy wychodzić na spacery. Angina jest chorobą zakaźną i w zależności od etiologii zakaźność trwa nawet do 3 tygodni. W przypadku anginy paciorkowcowej u dziecka zakaźność trwa jedynie 24 h od rozpoczęcia prawidłowej antybiotykoterapii.
Z dzieckiem można wychodzić na spacery, kiedy przestanie gorączkować i ustąpią objawy. Należy pamiętać, że angina nie wiąże się z zakazem kąpieli i mycia dziecka, a prawidłowa higiena sprzyja leczeniu.
Ropień okołomigdałkowy – powikłanie anginy paciorkowcowej
Angina paciorkowcowa, a właściwie każdy typ bakteryjny, może prowadzić do poważnego powikłania, jakim jest powstanie ropnia okołomigdałkowego. Powstanie ropnia objawia się nawrotem wysokiej gorączki u dziecka, silnym bólem gardła i problemami z połykaniem. W gardle widoczne jest jednostronne uwypuklenia, niekiedy na szczycie prześwitujące na żółto.
Ropień okołomigdałkowy wymaga intensywnej antybiotykoterapii oraz nacięcia w celu ewakuacji treści ropnej.
Angina paciorkowcowa jest niebezpieczna, ponieważ nieleczona może dawać powikłania ogólnoustrojowe o charakterze reumatycznym, obejmujące uszkodzenie nerek, stawów i serca.

Weronika Węgrzynowska
Lekarz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.
Komentarze i opinie (0)