Spanie w skarpetkach – czy jest zdrowe? Zalety i wady spania w skarpetkach

Spanie w skarpetkach to nawyk mający rzeszę nie tylko fanów, ale też przeciwników. Dla jednych osób skarpetki są kluczowe w osiągnięciu błogiego snu, inni natomiast nie wyobrażają sobie zasypiać inaczej, niż tylko z gołymi stopami! Fani medycyny naturalnej dostrzegają wpływ skarpetek nie tylko na sen, ale też na walkę z przeziębieniem czy grypą. Czy spanie w skarpetkach rzeczywiście wpływa na nasze zdrowie?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia?

Dobra jakość snu odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Zapewnia on zachowanie optymalnego działania układu odpornościowego i nerwowego. Wpływa także na odpowiedni przebieg procesów wzrostowych oraz codzienną regenerację ciała.

Badania naukowe wskazują, że zachowanie higieny snu poprawia koncentrację oraz wpływa na zdolności poznawcze. Dodatkowo, poprawia kreatywność, co przekłada się na jakość pracy i nauki.

Jak dbać o higienę snu?

Przygotowania do snu powinny rozpocząć się od zrezygnowania z narażenia na światło niebieskie. Jego emisja zmniejsza produkcję melatoniny, przez co zasypianie może okazać się bardzo problematyczne.

Dla osób ceniących relaks, gorąca kąpiel lub ciepły prysznic są kluczowymi elementami warunkującymi szybsze zaśnięcie i zdrowy sen. Ciepła woda wpływa nie tylko na poprawę krążenia, ale też zmniejsza napięcie nerwowe.

Warto zadbać o to, by temperatura otoczenia była optymalna. W tym celu można zmniejszyć temperaturę grzejników w sypialni lub zdecydować się na chwilowe otwarcie okna.

Jeśli lubisz spać w harmonii otoczenia, zadbaj, by sypialnia była posprzątana. Bałagan sprawia, że twoja uwaga skupia się na rozrzuconych lub leżących nie na swoim miejscu rzeczach. W efekcie trudno o odprężenie przed zaśnięciem.

Spanie w skarpetkach – lekarstwo na bezsenność i poprawę jakości snu?

Dla wielu osób spanie w skarpetkach to lekarstwo na problemy z zasypianiem i płytkim snem. Zwolennicy tej metody wskazują, że nawyk ten wpływa nie tylko na poprawę jakości, ale też wydłużenie czasu snu. U niektórych powoduje także szybsze zasypianie – badania naukowe wskazują, że obecność skarpetek skraca zasypianie nawet o 15 minut!

Zalety spania w skarpetkach

Poza poprawą jakości snu oraz wpływem na bezsenność, spanie w skarpetkach niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Świetnie sprawdza się jako metoda walki z przeziębieniem. Dodatkowo może stanowić przydatny element pielęgnacyjny – jeśli stopy pokryjesz warstwą natłuszczającego kremu, po czym zdecydujesz się spać w osłonie skarpetek, obudzisz się z wyjątkowo gładką i przyjemną w dotyku skórą!

Wpływ na temperaturę ciała

Ogromną zaletą spania w skarpetkach jest wpływ na utrzymanie temperatury ciała. Należy pamiętać, że zależy to przede wszystkim od jakości garderoby – skarpetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Sprawią one, że temperatura ciała zostanie wyregulowana.

Zimne stopy mogą powodować częstsze wybudzanie w ciągu nocy, co zmniejsza szansę na efektowny wypoczynek. Jeśli nasze ciało ma zapewnioną odpowiednią ciepłotę, sen będzie znacznie bardziej jakościowy. Przekłada się to nie tylko na nasz nastrój i samopoczucie, ale też codzienne funkcjonowanie.

Wpływ na naczynia krwionośne

Bez wątpienia, spanie w skarpetkach poprawia krążenie krwi w stopach. Rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem temperatury nie tylko reguluję ciepłotę ciała, ale oddziałuje na inny ważny element życia – seks. Badania naukowe wskazują, że noszenie skarpetek podczas stosunku seksualnego zwiększa szansę na zakończenie go orgazmem!

Wady spania w skarpetkach

Ciepłe skarpetki mogą powodować także wady. Prowadzą między innymi do przegrzania stóp, co z kolei może wpływać na ich zwiększoną potliwość. W efekcie między skórą a tkaniną tworzy się wilgotne środowisko, przyczyniające się do rozwoju chorób o charakterze grzybiczym.

Wiele osób zwraca także uwagę na nieprzyjemny zapach, jaki może wiązać się ze stałym zakryciem stóp. Dotyczy on głównie przypadków, w których skarpetki wykonane są z syntetycznych materiałów. Zwiększenie częstotliwości mycia stóp oraz kupno dobrej jakości skarpet powinno być wystarczające dla rozwiązania przykrego kłopotu.

Spanie w skarpetkach nie jest wskazane u osób, których krążenie krwi nie przebiega prawidłowo. Mogą dodatkowo wzmagać problem i prowadzić do niedotlenienia tkanek.

Spanie w skarpetkach a zimne stopy

Spanie w skarpetkach uznawane jest za złoty środek na zimne stopy. Należy jednak zwrócić uwagę na przyczynę problemu, a nie samo zapobieganie.

Zimne stopy mogą stanowić objaw chorób, takich jak anemia czy niedoczynność tarczycy. Dodatkowo, mogą zwiastować problem, jakim są zaburzenia krążenia.

Oczywiście, w przypadku „wiecznie zimnych stóp” warto spać w skarpetkach. Należy jednak pamiętać, że kluczowe jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, która wykluczy obecność poważnych schorzeń.

Czy dzieci powinny spać w skarpetkach?

Wielu rodziców zastanawia się, czy zakładanie skarpetek do snu jest zdrowe. W większości przypadków jest ono zbędne. Zimne stópki malucha, które są najczęściej przyczyną takiego pomysłu, stanowią zupełną normę. Układ krwionośny jest w trakcie kształtowania, przez co w nocy pompowana krew trafia przede wszystkim do najważniejszych narządów organizmu. W efekcie sprawia to, że temperatura stóp lub dłoni może wydawać się niższa.

Warto pamiętać, że nie jest to miarodajną oceną ciepłoty ciała dziecka. Aby sprawdzić, czy maluchowi nie jest zbyt zimno, należy kierować się oceną ciepła w okolicy karku. W większości przypadków spanie pod przykryciem kołdry jest optymalne i poza piżamą – nie wymaga zakładania dodatkowych części garderoby.

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019,
  1. European Journal of Pediatrics, 2014; 173: 977–982 w tłumaczeniu dr n. med. Dariusz Stencel.
Opublikowano: ; aktualizacja: 27.10.2023

Oceń:
0.0

Dominika Adamczyk-Grabias

Dominika Adamczyk-Grabias

Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonatka medycyny, stomatologii oraz medycyny estetycznej. W codziennej praktyce lekarskiej szczególną uwagę poświęca zabiegom z zakresu chirurgii oraz pedodoncji. Prywatnie szczęśliwa żona, pasjonatka gotowania i ogrodnictwa.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Bliźniaki – jak sobie radzić z bliźniętami?

 

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega, wskazania, czy boli, skutki uboczne

 

Czego nie wolno kobiecie w ciąży?

 

Dreszcze u dziecka– co oznaczają i co robić, kiedy dziecko ma dreszcze?

 

Cholestaza ciążowa – jak rozpoznać po skórze, dieta, badania, leczenie

 

Co to jest lapbook? Jak go zrobić?

 

Afty – co na afty u dziecka?

 

Przekąski w czasie podróży, żywienie dziecka w czasie wakacji