Ból owulacyjny to jeden z powszechnie występujących u kobiet objawów owulacji. Pojawia się około 14. dnia cyklu miesiączkowego. Oprócz bólu owulacyjnego jajeczkowanie może objawiać się plamieniem, zmianą konsystencji śluzu, a także obniżeniem nastroju. Warto dokładnie obserwować swój organizm, aby wiedzieć, kiedy przypada owulacja, a także jak złagodzić ból owulacyjny.
Ból owulacyjny – co to jest, ile trwa, czy to normalny objaw?
Objawy owulacji
Jak rozpoznać ból owulacyjny? To ból występujący w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. Jest to moment w połowie cyklu menstruacyjnego, w którym dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa i wędruje przez jajowód w kierunku macicy. Jeżeli po drodze dojdzie do zapłodnienia, wówczas zarodek zagnieżdża się w macicy i zaczyna się okres ciąży.
Istnieje wiele objawów owulacji, które mogą zwiastować rozpoczęcie jajeczkowania. W dużej mierze jego przebieg zależy od organizmu kobiety. Niektóre nie są nawet w stanie określić momentu owulacji, inne z kolei dokładnie wiedzą, kiedy się ono rozpoczyna z powodu dokuczliwego bólu owulacyjnego oraz innych objawów.
Sprawdź: Kalkulator dni płodnych i owulacji
Do najpopularniejszych objawów owulacji zaliczamy:
- ból owulacyjny,
- plamienie,
- obniżenie nastroju,
- dolegliwości układu pokarmowego,
- zmianę konsystencji śluzu,
- obrzęk oraz tkliwość piersi,
- zabarwioną krwią wydzielinę z pochwy,
- podwyższoną temperaturę ciała.
- ból podbrzusza,
- ból jajników.
Kobiety planujące ciążę powinny prowadzić regularną obserwację cyklów i w momencie, kiedy podejrzewają rozpoczęcie owulacji, mogą wykonać dodatkowo test owulacyjny, który potwierdzi, czy jest to odpowiedni moment na współżycie.
Najpopularniejsze objawy — ból podczas owulacji
Bolesne jajeczkowanie to dolegliwość wielu kobiet. Ból owulacyjny to jeden z najpowszechniej występujących objawów owulacji. Z czego on wynika? Owulacja jest to proces polegający na uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Dojrzała komórka przemieszcza się do jajowodu, gdzie po napotkaniu plemnika dochodzi do zapłodnienia.
Jakie są przyczyny bólu owulacyjnego? Podczas całego cyklu miesiączkowego kobiety w jej organizmie zachodzą cykliczne zmiany hormonalne, które to właśnie odpowiedzią za wyrzut najważniejszych hormonów – progesteronu i estrogenu, co z kolei jest niezbędne dla rozwoju komórki jajowej. Komórki jajowe dojrzewają naprzemiennie raz w lewym, raz w prawym jajniku. Nasilona aktywność danego jajnika w momencie jajeczkowania i uwalniania komórki jajowej powoduje charakterystyczny kłujący ból o raczej średnim natężeniu. Niektóre kobiety odczuwają dodatkowo ból promieniujący w kierunku miednicy oraz krzyża.
Jak złagodzić silny ból owulacyjny?
U niektórych kobiet ból owulacyjny jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, powodując duży dyskomfort. Na szczęście są sposoby, aby go minimalizować. W jaki sposób można złagodzić bóle jajników? Przede wszystkim w czasie owulacji warto ograniczyć wysiłek fizyczny i zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie, gdyż często w okresie jajeczkowania dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie.
Kiedy ból jest bardzo silny, można zastosować rozgrzewające okłady lub kąpiele, które pozwolą go uśmierzyć. Napar z nagietka lub krwawnika również działa rozkurczająco i jego picie w czasie jajeczkowania może pomóc ukoić ból brzucha. Jeżeli ból owulacyjny jest bardzo dotkliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie, można sięgnąć po leki rozkurczowe, a ostatecznie – leki przeciwbólowe, zawierające ibuprofen lub paracetamol.
Pamiętajmy jednak, że ból jajnika oraz wszelkie dolegliwości związane z jajeczkowaniem to naturalna reakcja organizmu na silne zmiany hormonalne. Aby załagodzić bóle jajników, warto w tym czasie dbać o siebie, nie przemęczać się, pozwolić sobie na odpoczynek i regenerację. Jeżeli uczucie bólu jest bardzo silne i towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak wysoka gorączka czy silne krwawienie, wówczas należy udać się do specjalisty. Może być on bowiem związany z innymi dolegliwościami, takimi jak ciąża pozamaciczna lub zapalenie wyrostka.
Ile trwa ból owulacyjny? Najczęściej do kilku godzin.
Bóle owulacyjne a ciąża
Dla kobiet planujących ciążę owulacja to bardzo ważny moment. Jest to bowiem najbardziej płodny czas w cyklu miesiączkowym. To idealny moment na współżycie. Aby idealnie trafić, można dodatkowo wykonać test owulacyjny, który jeszcze dokładniej wskaże, kiedy będą największe szanse na zapłodnienie. Nie ma powodów do obaw, jakoby ból owulacyjny był przeciwwskazaniem do współżycia. Jest to naturalny objaw i jeżeli dla kobiety dolegliwości bólowe nie są na tyle dokuczliwe, że powodują niechęć do zbliżenia, to nie jest on w żaden sposób niebezpieczny.
Bibliografia
- T. Brzozowski, Fizjologia człowieka. Konturek, Edra Urban & Partner 2019.
Komentarze i opinie (0)