Jak przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę – sposoby

Miesiączka przypadająca w dzień ślubu, ważnego wyjazdu, urlopu czy uroczystości rodzinnej to dla kobiety duży dyskomfort. Już od wieków medycyna ludowa wskazywała na zioła, które mogły przyspieszyć lub opóźnić okres. Sposobów na przyspieszenie okresu było kilka. Współcześnie można to zrobić za pomocą różnych leków. Czy przyspieszenie menstruacji jest bezpieczne? Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w celu zmiany terminu okresu nie odbije się na zdrowi? Jakie są inne metody na zmianę terminu miesiączki?

  • 3.0
  • 2
  • 0

Miesiączka – podstawowe informacje

Regularne cykle miesiączkowe u kobiet trwają średnio 28 dni (+/-7 dni). Rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki, a kończy ostatnim dniem przed kolejnym krwawieniem. Samo krwawienie trwa od 2 do 6 dni, a kobieta traci od około 20 do 60 ml krwi.

Cykl miesiączkowy dotyczy jajników, macicy i szyjki macicy, a regulowany jest hormonalnie przez przysadkę, podwzgórze i jajniki.

W cyklu jajnikowym wyróżnia się fazę folikularną i lutealną. W cyklu macicznym można zauważyć fazę krwawienia, fazę proliferacyjną, owulacyjną i wydzielniczą (sekrecyjną). W szyjce macicy na przestrzeni cyklu miesięcznego zmienia się charakter śluzu szyjkowego, który kobieta może obserwować, np. stosując naturalne metody planowania rodziny.

Pierwszy dzień cyklu oznacza pierwszy dzień krwawienia z macicy. Macica składa się z warstwy doczesnej i czynnościowej. Jeśli nie doszło do zapłodnienia i implantacji zarodka – warstwa doczesna złuszcza się, powodując krwawienie miesiączkowe.

Przeczytaj również: Czy w ciąży można pić napoje energetyczne?

Kolejna faza cyklu – proliferacyjna (7.-13. dzień cyklu) – polega na wzrastaniu doczesnej macicy, aby przygotować ciało kobiety do przyjęcia zarodka. W fazie owulacyjnej (14. dzień cyklu) endometrium ciągle zwiększa swoją grubość. Faza wydzielnicza trwa od 15. do 28. dnia cyklu miesięcznego i jest to czas, kiedy doczesna macicy jest zbudowana tak, że zapewnia najlepsze warunki do implantacji i wzrastania zarodka. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia – endometrium na około dwa dni przed miesiączką jest przygotowywane do złuszczenia się.

Faza folikularna w jajniku rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i polega na dojrzewaniu pęcherzyka jajnikowego. Cały proces rekrutacji pęcherzyka rozpoczyna się już na około 85 dni przez danym cyklem miesięcznym. Pierwotny pęcherzyk jajnikowy za sprawą FSH (folitropina) staje się pęcherzykiem preantralnym, a wraz z trwaniem cyklu – pęcherzykiem antralnym. Wydzielany przez najbardziej dominujący pęcherzyk antralny estradiol powoduje zahamowanie rozwoju pozostałych pęcherzyków. Kolejnym stadium rozwoju jest pęcherzyk przedowulacyjny, który produkuje duże ilości estrogenu. Wydzielanie estrogenu powoduje pik LH (lutropina). Zaczyna wydzielać się progesteron, co w konsekwencji prowadzi do owulacji, czyli uwolnienia się komórki jajowej w 14. dniu cyklu miesięcznego.

Sprawdź też: Trudności szkolne w wieku wczesnoszkolnym – kiedy do poradni?

Komórka jajowa przez 24 godziny ma zdolność do zapłodnienia, po tym czasie obumiera, a w jajniku wytwarza się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Gdy powstanie zarodek, ciałko żółte wspomaga jego zagnieżdżenie oraz wpływa istotnie na utrzymanie ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika.

Szyjka macicy wydziela śluz, który w zależności od momentu cyklu, ma za zadanie ułatwić lub utrudnić zapłodnienie. W pierwszej fazie cyklu, gdy wydziela się estrogen, stopniowo zwiększa się produkcja śluzu, który w momencie owulacji jest przejrzysty i wodnisty, aby ułatwić plemnikom przejście przez szyjkę i jamę macicy w poszukiwaniu komórki jajowej (tzw. dni płodne). W fazie lutealnej za sprawą progesteronu śluz staje się mętny i gęstszy – plemniki nie są w stanie przejść przez taką barierę (tzw. dni niepłodne).

Należy dodać, że zaburzenia hormonalne, alkohol, nieodpowiednia dieta, choroba czy stres samoistnie mogą spowodować przyspieszenie bądź opóźnienie okresu.

Jakie wyróżniamy sposoby na przyspieszenie okresu?

To też może Cię zainteresować: COVID-19, jak chorują dzieci?

Czy można – i w jakim celu – wywołać okres?

Wywołanie okresu czy jego opóźnienie jest możliwe. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy pojawienie się krwawienia miesięcznego jest bardzo kłopotliwe, dlatego kobiety czasem chcą decydować, kiedy okres ma się pojawić. Wyjazd na urlop czy ważna uroczystość rodzinna to momenty, kiedy miesiączka staje się problemem, szczególnie dla kobiet, których okres jest obfity i bardzo bolesny.

Warto jednak pamiętać, że wywołanie okresu poprzez zażywanie tabletek antykoncepcyjnych lub tabletek z luteiną jest ingerencją w układ hormonalny kobiety, co powinno być zawsze konsultowane z lekarzem ginekologiem. Jeśli przyspieszenie miesiączki to sytuacja jednorazowa, zwykle nie niesie za sobą większych konsekwencji zdrowotnych.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami? Do najpopularniejszych metod na wywołanie okresu czy jego przyspieszenie należą gorące kąpiele, wysiłek fizyczny czy seks, poprawiające m.in. krążenie krwi. Takie działania faktycznie mogą spowodować krwawienie, pod warunkiem że miesiączka ma się fizjologicznie pojawić za dzień lub dwa. Podwyższenie ciśnienia krwi, lepsze ukrwienie macicy, zmniejszenie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) powodują, że warstwa doczesna endometrium może szybciej się złuszczyć.

Bardziej inwazyjną metodą na wywołanie krwawienia miesięcznego jest stosowanie środków hormonalnych.

Sprawdź też: Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

Tabletki antykoncepcyjne na przesunięcie terminu miesiączki

Tabletki, które mogą przyspieszyć okres, to głównie tabletki antykoncepcyjne. Tabletki dwuskładnikowe (DTA) to preparaty, które zawierają 21 tabletek z aktywnie działającymi hormonami i 7 tabletek placebo, bez aktywnego składnika. Jeśli kobieta chce przyspieszyć miesiączkę, powinna zażyć mniej niż 21 tabletek. Po odstawieniu hormonów w ciągu około dwóch dni powinna pojawić się miesiączka (krwawienie z odstawienia). Po siedmiu dniach, licząc od pierwszego dnia krwawienia, kobieta znowu powinna zacząć zażywać tabletki z hormonami, jeśli chce utrzymać efekt antykoncepcyjny.

Gdy kobieta chce opóźnić termin miesiączki lub zupełnie pominąć miesiączkę, powinna przyjmować tabletki z pominięciem tabletek placebo, czyli najpierw zażywać 21 tabletek z pierwszego blistra, a następnie w dzień przypadający na krwawienie, zacząć kolejny blister. Pominięcie tabletek placebo spowoduje brak miesiączki, a działanie hormonów uniemożliwi złuszczenie się endometrium macicy.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej to najbardziej skuteczna metoda przesunięcia terminu miesiączki.

Sprawdź: Kalkulator miesiączkowy

Czy No-Spa na przyspieszenie okresu to dobry pomysł?

No-Spa to lek, którego główny składnik, drotaweryna, działa na mięśnie gładkie i jest szeroko stosowany w przypadku bolesnego miesiączkowania. Rozkurczające działanie leku jest dobrze znane, ale drotaweryna dodatkowo powoduje też, że naczynia krwionośne się rozszerzają. Jeśli kobieta jest tuż przed miesiączką, można przypuszczać, że No-Spa nieco przyspieszy krwawienie.

Warto pamiętać o tym, że zarówno stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jak i leków rozkurczowych w celu wywołania okresu zawsze powinno być konsultowane z lekarzem ginekologiem.

Przeczytaj: Czy bliźnięta dwujajowe mogą mieć dwóch różnych ojców?

Witamina C na przyspieszenie okresu?

Do tej pory takie założenie nie było przedmiotem badań naukowych. Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, ma wiele istotnych funkcji w organizmie. Potwierdzono jej korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, jest stosowana w terapii nowotworów, działa przeciwcukrzycowo, przeciwdziała wolnym rodnikom, dobrze wpływa na skórę. Powoduje uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych.

Czy aspiryną można przesunąć termin miesiączki?

Aspiryna to lek, który jest wskazywany przez kobiety (fraza „przyspieszenie okresu aspiryna” dość często znajduje się w wynikach wyszukiwania w internecie) jako preparat, dzięki któremu można wywołać miesiączkę. Działa przeciwkrzepliwie, co może być powodem przyspieszenia menstruacji.

Luteina na przyspieszenie okresu

Luteina, czyli lek z progesteronem wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń miesiączkowania, przy niewydolności ciałka żółtego i jako środek podtrzymujący ciążę, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Progesteron to hormon wydzielany w organizmie kobiety głównie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – fazie lutealnej. Jest wydzielany przez ciałko żółte w jajniku. Przyjmując tabletki z luteiną przez około 5-7 dni, a następnie je odstawiając, można uzyskać bardzo podobny efekt, jak w trakcie naturalnego cyklu miesięcznego. Po zaprzestaniu zażywania luteiny w ciągu dwóch dni można spodziewać się krwawienia miesięcznego.

Progesteron zawarty w luteinie to bardzo silny hormon i nie należy go zażywać bez porozumienia z lekarzem. Dodatkowo luteina nie może być stosowana u wszystkich kobiet, np. jeśli występują krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

To też może Cię zainteresować: Kto i kiedy może założyć Niebieską Kartę?

Zioła na przyspieszenie miesiączki

Co zrobić, żeby przyspieszyć okres? Można rozważyć stosowanie naparów z ziół leczniczych. Jednym ze znanych w medycynie ludowej ziół, pobudzającym krwawienia miesięczne, jest krwawnik. Dodatkowo jest on zalecany kobietom, które mają nieregularny okres, a także tym, których miesiączki są skąpe i bolesne.

Podobnie działa przywrotnik pospolity, malwa, rumianek i dziurawiec. Zioła te pozytywnie wpływają na ukrwienie macicy i są stosowane do regulacji cyklów miesiączkowych. Imbir to kłącze, które używane w formie naparów zwiększa przepływ krwi w organizmie, dlatego również można spróbować zastosować je jako sposób na przyspieszenie miesiączki.

Stosowanie ziół nie jest pewnym sposobem na przesunięcie okresu, jednak picie herbat ziołowych rzadko niesie za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Czy zmienianie terminu miesiączki jest bezpieczne?

Jednorazowa zmiana terminu miesiączki nie powinna nieść ze sobą większych konsekwencji zdrowotnych, jednak trzeba pamiętać, że stosowanie, szczególnie preparatów hormonalnych, musi być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Wprowadzanie syntetycznych hormonów do organizmu może oprócz przyspieszenia krwawienia wywołać niepożądane skutki, jak np. obrzęki czy pokrzywkę.

Przyjmowanie preparatów, które są znane jako przeciwzakrzepowe (aspiryna), czy działają rozkurczowo (No-Spa), również nie powinno być samowolne. Zażycie zbyt dużej dawki drotaweryny może spowodować zaparcia czy nudności, a aspiryny – podrażnienie śluzówki żołądka, uszkodzenie wątroby czy krwawienia lub wylewy.

Bibliografia

 
  1. Bręborowicz G., „Położnictwo. Fizjologia ciąży”, t. 1., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012, str. 1-13.
  2. Słomko Z., „Ginekologia”, t. 1., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008, str. 470-475, 612-608.
  3. Rajtar-Cynke G., „Farmakologia”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2015, str. 73-74, 206-207, 219-220.
  4. Kałwa K., Wilczyński K., „Kwas askorbinowy – budowa, właściwości i funkcje w organizmie człowieka”, Inżynieria Przetwórstwa Społecznego, Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Inżynierii i Techniki Przetwórstwa Spożywczego „SPOMASZ", 4 (4), 2017, str. 8-13.
  5. Zawada K., „Znaczenie witaminy C dla organizmu człowieka”, Herbalism, 1(2), 2016, str. 22-34.
  6. Miętkiewska K. i in., „Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris L.)– związki czynne, aktywność biologiczna oraz zastosowanie lecznicze”, Postępy Fitoterapii, 3/2018, str.176-182.
  7. Lamer-Zalawska E., „Fitoterapia i leki roślinne”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2012, str. 263, 396-398.
Opublikowano: ; aktualizacja: 07.10.2022

Oceń:
3.0

Jolanta Rusin

Jolanta Rusin

Położna

Jestem magistrem położnictwa, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z porodem, połogiem i laktacją – problemy laktacyjne i porody domowe były tematami moich prac dyplomowych. Z zamiłowania jestem copywriterką, prywatnie żoną i mamą trzech córek. Fachową wiedzę i doświadczenie z bycia mamą wykorzystuję, pisząc artykuły o macierzyństwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Cykl miesiączkowy – co to jest i ile trwa? Długość, fazy, dni płodne, zaburzenia

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?

 

12 zasad diety w I trymestrze ciąży

 

Dzień Kropki – kiedy się go obchodzi i skąd się wziął?

 

10 wstydliwych pytań o seks po porodzie

 

Hemoglobina w ciąży – anemia a wyniki badań krwi

 

Plecaki Vans do szkoły – przegląd najlepszych modeli

 

Dieta w endometriozie – produkty wskazane, przeciwskazane, przykładowy jadłospis