Skąpe miesiączki, tak jak i obfite miesiączki, nie muszą świadczyć o chorobie. Przyczyną skąpego okresu bywa np. nadmierne odchudzanie. Zaburzenia miesiączkowania mogą jednak wynikać z wahań hormonalnych. Jeśli pojawia się plamienie zamiast okresu, cykl jest nieregularny a miesiączkowanie bolesne, należy zgłosić się do lekarza.
Skąpe miesiączki – przyczyny, objawy, leczenie skąpych miesiączek
Skąpa miesiączka – czy to normalne?
Skąpe miesiączkowanie niekoniecznie musi być sygnałem o toczącej się w układzie rozrodczym lub organizmie kobiety patologii. Prawidłowo, objętość krwi miesięcznej może mieścić się między 10 a 80 ml. Niektóre kobiety (z dolnej granicy normy) mogą uważać, że ich okres jest skąpy, co jednak będzie całkowicie fizjologiczne.
Jeśli więc miesiączki od zawsze były skąpe, a podczas kontroli u ginekologa nie wykazano żadnej nieprawidłowości, nie powinno się uznawać tego za zaburzenia miesiączkowania.
Mało obfity okres jest również normalny u młodych, zdrowych dziewczyn. Zwłaszcza tych o szczupłej budowie ciała. Przypadłość jest częsta również u kobiet uprawiających sport wyczynowy. Narażony na intensywny wysiłek fizyczny organizm może bronić się w ten sposób przed utratą krwi.
Podsumowując, skąpe krwawienie miesiączkowe jest normalne u kobiet:
- o drobnej budowie ciała;
- z niskim procentowym udziałem tkanki tłuszczowej w budowie organizmu;
- uprawiających wyczynowy sport;
- narażonych na duży wysiłek fizyczny lub intensywny stres;
- w okresie okołomenopauzalnym.
Warto pamiętać, że plamienie zamiast okresu może wystąpić także przy stosowaniu progesteronowej terapii hormonalnej.
Jakie są przyczyny skąpych miesiączek?
Za regulację cyklu miesiączkowego odpowiedzialne są odpowiednie hormony organizmu kobiety. Wydzielane są one przez jajniki pod wpływem sygnałów wysyłanych z przysadki. Wszelkie nieprawidłowości na drodze przysadka – jajnik albo w jeszcze wyższym ośrodku nadzorczym, na osi podwzgórze – przysadka mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania.
Uszkodzenia lub inne choroby prowadzące do spadku produkowanych hormonów żeńskich są powodem skąpych okresów albo nawet całkowitego zaniku miesiączki. Aby narządy wydzielania wewnętrznego mogły funkcjonować prawidłowo, istotny jest właściwy stan zdrowia całego organizmu. Niewłaściwe odżywianie, nieprawidłowa dieta prowadząca do niedoborów pokarmowych, znaczny spadek masy ciała w krótkim czasie lub niski udział tkanki tłuszczowej w budowie organizmu, mogą skutkować zaburzeniami miesiączkowania, skąpym okresem, rzadkim miesiączkowaniem lub brakiem okresu.
Ma to duże znaczenie u nastoletnich dziewcząt u których organizm dopiero „uczy się” właściwie nadzorować czynność hormonalną jajników i regulację błony śluzowej macicy. Nieregularne miesiączki w tym okresie uznaje się za fizjologiczne. Nadmierne odchudzanie młodych dziewczyn może dodatkowo utrudniać ten proces i skutkować brakiem okresu. Przyjmuje się, że do zatrzymania miesiączki dochodzi po utracie tkanki tłuszczowej i osiągnięcia jej udziału w budowie ciała na poziomie 14 proc., ale już wcześniej okresy mogą zacząć być zbyt skąpe.
Co jeszcze, oprócz zaburzeń odżywiania, może być przyczyną skąpych miesiączek? Udział w regulacji cyklu miesiączkowego mają nie tylko hormony płciowe. Duże znaczenie ma również właściwa czynność endokrynologiczna innych gruczołów wydzielniczo czynnych, jak np. tarczycy. Zaburzenia hormonalne, zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy mogą prowadzić do nieregularnych miesiączek i zatrzymania okresu.
Sprawdź: Kalkulator miesiączkowy
Mało obfita miesiączka – co powinno niepokoić?
Powodem do niepokoju powinien być całkowity brak okresu u nastolatki po 16. roku życia, albo zanik miesiączek u kobiety, która wcześniej miała prawidłowy cykl. Zmartwić powinny również nagle pojawiające się zaburzenia miesiączkowania u kobiety z uprzednio regularnym cyklem. Podobnie nagła zmiana okresu na skąpy albo bolesne miesiączki. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza ginekologa celem diagnostyki przyczyny problemu.
Krew miesięczna stanowiąca objaw złuszczania się błony śluzowej macicy nie powinna krzepnąć. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości plazminy, a skrzepy podczas okresu mogą być objawem toczącej się w organizmie choroby.
Jak leczyć plamienie zamiast okresu?
Leczenie skąpego okresu nie zawsze jest konieczne. Zwłaszcza jeśli stanowi fizjologiczną właściwość kobiety i wykluczono obecność patologii. W przypadku pierwszorazowych, niepokojących zaburzeń miesiączkowania konieczna jest wizyta u ginekologa, który pomoże podjąć decyzję odnośnie diagnostyki i właściwego leczenia.
Czasami wystarczające w leczeniu nieregularnych miesiączek może być stosowanie zdrowej, pełnowartościowej diety, a u pacjentek bardzo szczupłych i odchudzających się w ostatnim czasie – zwiększenie kaloryczności posiłków lub spożycia tłuszczów. Skrzepy podczas miesiączki i bardzo bolesne miesiączki mogą być sygnałem poważnej choroby wymagającej poszerzenia diagnostyki. Mogą być również obecne w endometriozie.
Bibliografia
- G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Anna Kołodziejska
Lekarz
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z zamiłowaniem rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności, szkoląc się do pracy w zawodzie chirurga. Pasjonatka sportu z ogromnym bagażem wiedzy i doświadczenia odnośnie treningu fizycznego, dietetyki, żywienia w sporcie. Multimedalistka takich dyscyplin jak taekwon-do, boks i kickboxing (wielokrotnie powoływana do składu Reprezentacji Kraju, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Full Contactu). Hobbystycznie podróżniczka, okazjonalnie podejmująca się pracy w modelingu, autorka książki reportażowej o dwutygodniowej rowerowej wyprawie po Gruzji pt. Gruzja welocypedem.
Komentarze i opinie (0)