Otyłość jest groźną chorobą przewlekłą, objawiającą się m.in. nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Należy podkreślić, że istoty choroby nie stanowi problem estetyczny i nie należy tego spłaszczać jedynie do kwestii wyglądu. Choroba otyłościowa zwiększa bowiem ryzyko rozwoju ponad 200 powikłań zdrowotnych, w tym depresji, zaburzeń lękowych, schorzeń układu krążenia i nowotworów. U jej podłoża leży wiele przyczyn. Może być spowodowana np. nieprawidłowym sposobem odżywiania, siedzącym trybem życia i przewlekłym stresem. U niektórych osób otyłość wynika z nieskutecznie leczonych chorób endokrynologicznych, takich jak: niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, hiperkortyzolemia czy hipogonadyzm, a u innych z predyspozycji genetycznych. Sprawdź, czy istnieje gen otyłości i jak go wykryć!
Otyłość jako choroba całej rodziny
Otyłość – jak ją rozpoznać?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała? Oblicz wskaźnik BMI, czyli z języka angielskiego Body Mass Index – współczynnik oceniający proporcję masy ciała w stosunku do wzrostu! W tym celu możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora lub użyć wzoru:
Przykład: Jeśli masz 170 cm wzrostu i ważysz 92 kg, podstawiasz te wartości następująco (170 cm = 1,7 m):
Wynik z zakresu 18,5–24,9 kg/m² wskazuje na prawidłową masę ciała. Wskaźnik BMI 25–29,9 kg/m² świadczy o nadwadze, a jeśli wynosi przynajmniej 30 kg/m², sygnalizuje otyłość.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nadwagi i otyłości? Odwiedź stronę: https://ootylosci.pl/.
Gen otyłości FTO – kiedy warto wykonać badanie?
FTO jest jednym z najlepiej przebadanych genów otyłości. Został odkryty w 2007 roku przez brytyjskich naukowców, którzy dowiedli, że jego mutacja przyczynia się do nadmiernej masy ciała. Osoby z niekorzystnym wariantem genu FTO ciągle odczuwają głód, co przyczynia się do spożywania zbyt dużej liczby kalorii. Dodatkowo są one narażone na: stłuszczenie wątroby, cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny i choroby układu krążenia.
Badanie genetyczne FTO jest wykonywane metodą PCR, która polega na wielokrotnym powielaniu specyficznego fragmentu DNA. Aby wykonać test, należy pobrać próbkę krwi od pacjenta. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, a wynik otrzymuje się w ciągu 3 tygodni. Warto go wykonać, gdy:
- zmagasz się z nadwagą lub otyłością, a dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły zamierzonych efektów;
- doświadczasz napadów „wilczego głodu”;
- cierpisz na chorobę dietozależną, np. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę typu 2;
- w Twojej rodzinie występowały przypadki otyłości;
- chcesz dostosować dietę do indywidualnych potrzeb.
Należy zaznaczyć, że nawet wykrycie niekorzystnego wariantu genu FTO, nie oznacza, że musisz chorować na otyłość. W takiej sytuacji warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zwiększyć poziom aktywności fizycznej, który będzie dostosowany do Twoich możliwości. W razie potrzeby skonsultuj się z dietetykiem i trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Pamiętaj też o regularnym oznaczaniu poziomu glukozy*, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi.
Rodzinna otyłość – czy można jej zapobiec?
Wyróżniamy trzy typy otyłości uwarunkowanej genetycznie:
- monogenowa – mutacja występuje w jednym genie;
- wielogenowa (poligenowa) – zachodzi w obrębie kilku genów;
- zespół monogenowy.
Zespoły genetyczne, które wiążą się z otyłością u dzieci, są rzadkie, dlatego diagnostykę genetyczną warto rozważyć, jeśli dziecko z otyłością ma również inne objawy, takie jak:
- powolne tempo wzrastania,
- charakterystyczne cechy wyglądu,
- problemy ze wzrokiem lub słuchem,
- opóźnienie w rozwoju psychoruchowym,
- różne stopnie upośledzenia umysłowego.
Jeśli rodzice cierpią na otyłość, istnieje ryzyko, że ich dzieci również będą zmagały się z nadmierną masą ciała. Zazwyczaj wynika to z nieprzestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych, złego sposobu odżywiania stosowanego w rodzinie. W takiej sytuacji warto wprowadzić właściwie zbilansowaną dietę i aktywnie spędzać czas wolny.
*stężenie glukozy we krwi
Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości. PL24OB00283
artykuł zewnętrzny
Bibliografia
- A. Chmurzyńska, Nutrigenomika, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022. Jak rozpoznać nadwagę? - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl) [dostęp 26/01/2023].
Komentarze i opinie (0)