Infekcje intymne to problem, z którym zmaga się bardzo wiele kobiet. Przyczyn może być wiele, zakażenia bakteryjne, nieprawidłowa higiena intymna czy też zaburzenia gospodarki hormonalnej to tylko niektóre z nich. Jeżeli leczone farmaceutycznie infekcje intymne często powracają, warto przyjrzeć się bliżej swojej codziennej rutynie, a w szczególności higienie snu. Okazuje się, że sen w nieodpowiedniej bieliźnie to jedna z głównych przyczyn nawracających infekcji intymnych. Na szczęście bardzo łatwo możemy sobie z tym poradzić. W jaki sposób? Śpiąc bez majtek.
Spanie bez majtek – dlaczego to dobre dla zdrowia?
Błona śluzowa pochwy – dlaczego nie lubi bielizny?
Błona śluzowa pochwy wraz z gruczołami znajdującymi się w przedsionku pochwy, w pochwie i w okolicach szyjki macicy wytwarzają śluz. Śluz pełni różnorodne funkcje. Przede wszystkim dzięki niemu pochwa samodzielnie się oczyszcza z martwych komórek, a także bakterii. Śluz uczestniczy w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, a także odpowiada za utrzymanie prawidłowego pH w pochwie. Jest on więc szczególnie ważny w zapobieganiu powstawania infekcji intymnych, ale nie tylko. Obecność prawidłowego śluzu w pochwie jest też niezbędna do tego, aby stosunek płciowy nie był bolesny. Bez śluzu może bowiem dochodzić do otarć i mikrourazów śluzówki okolic intymnych, co z kolei będzie powodowało ból.
Wiele kobiet, zwłaszcza młodych dziewcząt, ma problem z nadmiarem śluzu, dlatego postanawia spać w majtkach. Nawet jeżeli jest to naturalny, zdrowy śluz, starają się one nadmiernie dbać o ochronę bielizny, stosując regularnie wkładki higieniczne, a także zakładając bieliznę na noc. W ten sposób doprowadzają jednak do tego, że pochwa i błona śluzowa produkują nadmierną ilość prawidłowego śluzu. Dzieje się tak wskutek stymulacji narządów rodnych przez majtki oraz wkładkę.
Czytaj również: Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?
Bakterie w przedsionku pochwy – jak ich unikać?
Jak podkreślają ginekolodzy, spanie bez majtek pozwala minimalizować ryzyko infekcji intymnych. Jak to się dzieje? Chodzi o to, że bakterie oraz grzyby do namnażania i rozwoju potrzebują środowiska ciepłego i wilgotnego. Takie właśnie środowisko stwarzamy, śpiąc w majtkach, a czasami także z wkładką higieniczną. Kiedy natomiast na noc nie zakładamy majtek, a jedynie bawełniane przewiewne piżamy lub koszulę nocną, działamy na korzyść flory bakteryjnej pochwy. Dostęp powietrza umożliwia wysuszanie okolic intymnych, a co za tym idzie, tworzy warunki nieprzyjazne bakteriom i grzybom.
Oczywiście, aby zapobiegać infekcjom intymnym, musimy również dbać o odpowiednią higienę intymną. Najlepiej nosić naturalną, bawełnianą bieliznę, którą należy prać w delikatnych środkach piorących. Nawracające infekcje intymne spowodowane są między innymi właśnie przez spanie w majtkach, ale też wiele innych czynników naszej codziennej „intymnej” rutyny. Zapachowe płyny i proszki do prania często powodują bowiem podrażnienia wrażliwej skóry okolic pochwy, wysuszają ją i sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej wrażliwa na infekcje intymne. Stosując żel do higieny intymnej, warto zwrócić uwagę na jego skład i wybierać taki, który nie zawiera sztucznych składników, barwników, substancji zapachowych itp.
Przeczytaj też: Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy, leczenie
Spanie bez majtek w kontekście zbliżenia intymnego
Specjaliści twierdzą, że najlepsze dla naszego ciała jest spanie nago. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić lub nie czują się komfortowo śpiąc nago. Warto jednak zadbać o to, aby nasz strój do snu był jak najbardziej wygodny, luźny i przewiewny. Mogą to być bawełniane piżamy lub koszula nocna, pod którą absolutnie nie powinnyśmy zakładać majtek.
Spanie bez majtek ma wiele walorów, nie tylko minimalizowanie ryzyka infekcji intymnych. Prócz tego naukowcy udowodnili, że ma ono wpływ na poprawę metabolizmu, a co za tym idzie, przyspiesza odchudzanie. Spanie bez majtek minimalizuje również ryzyko depresji.
To też może Cię zainteresować: Czy można przesunąć miesiączkę?
Nie możemy oczywiście zapominać o tym, jakie znacznie ma spanie bez majtek w kontekście zbliżenia intymnego. Wydaje się to oczywiste, że może ono działać jak prawdziwy afrodyzjak, być podniecające dla obojga partnerów, a co za tym idzie działać korzystnie na związek, poczucie bliskości oraz podniecenie.
Jak widzimy, spanie nago ma wiele walorów, dlatego warto pozbyć się uprzedzeń, poczuć swobodnie w łóżku i zadbać o swoje zdrowie intymne.
Czytaj również: Swędzenie piersi – czy może być objawem ciąży?
Czy mężczyźni też powinni spać nago?
Czy zalecenia co do spania nago w kontekście zdrowia intymnego dotyczą tylko kobiet? Oczywiście, że nie. Mężczyźni również nie powinni spać w majtkach, tylko zadbać o komfortowy, swobodny strój do spania.
Przede wszystkim powinni oni unikać spania w ciasnych, elastycznych bokserkach. Moszna, w której znajdują się jądra, powinna mieć zapewnioną optymalną temperaturę. Kiedy dochodzi od jej przegrzewania, może to skutkować pogorszeniem jakości nasienia, a co za tym idzie prowadzić do problemów z płodnością. Pod względem potencjalnych infekcji intymnych mężczyźni również powinni spać bez majtek, w luźnych, bawełnianych spodniach od piżam, lub wygodnych bokserkach. Męskie narządu płciowe również narażone są na ataki grzybów i bakterii, dlatego nie warto tworzyć im optymalnego środowiska do namnażania.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 10.04.2022