Ropień gruczołu Bartholina – czym jest, objawy, jak leczyć, domowe sposoby, zabieg

Okolica przedsionka pochwy jest szczególnie wrażliwa na wszelkie infekcje. Skłonność do zapaleń, ropni oraz torbieli dotyka najczęściej młode kobiety w wieku prokreacyjnym. Jednym z bardziej uporczywych problemów tej okolicy jest zapalenie gruczołu Bartholina, ewoluujące w jego ropień. Czym jest schorzenie i jak przebiega leczenie zapalenia gruczołu?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Ropień gruczołu Bartholina – czym jest?

Gruczoły Bartholina, określane także jako gruczoły przedsionkowe większe, znajdują się w wewnętrznej części warg sromowych większych. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie śluzowej wydzieliny, zapewniającej nawilżenie bocznych ścian przedsionka pochwy. Śluz daje możliwość utrzymania optymalnej wilgotności okolicy m.in. podczas podniecenia seksualnego.

Ropień gruczołu jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń sromu. Zwykle spotyka się go u młodych kobiet. Jego rozwój poprzedza najczęściej zapalenie gruczołu Bartholina, za które odpowiadają m.in. bakterie Escherichia coli. Na skutek zablokowania ujścia gruczołu powstaje wypełniona wydzieliną zapalną torbiel. Wraz z pogłębianiem infekcji i nadkażeniami bakteryjnymi, torbiel przekształca się w zmianę o charakterze ropnia. Stan ten wiąże się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem. Ropień może osiągać bardzo duże rozmiary – u części pacjentek ma wielkość nawet kurzego jajka!

Ropień gruczołu Bartholina – objawy

Zapalenie gruczołu Bartholina powoduje bardzo charakterystyczne objawy. U większości pacjentek obserwuje się:

  • intensywny ból okolicy sromu,
  • nasilenie dolegliwości podczas aktywności fizycznej i seksualnej,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • wzrost ciepłoty zmienionej zapalnie okolicy,
  • charakterystyczną, szaro-brązową wydzielinę,
  • przykry zapach z pochwy,
  • wzrost rozmiarów gruczołu.

Przyczyny ropnia gruczołu Bartholina

Główną przyczyną ropnia gruczołu jest prowadzący do zatkania ujścia utrzymujący się stan zapalny. Predyspozycją do jego rozwoju jest:

  • duża aktywność seksualna,
  • częsta zmiana partnerów,
  • przewlekły stres,
  • zaburzenia w obrębie naturalnej flory bakteryjnej,
  • palenie papierosów.

W praktyce klinicznej wiele przypadków stanu zapalnego, torbieli oraz ropnia gruczołu obserwuje się w okresie ciąży.

Jak leczyć ropień gruczołu Bartholina?

Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem pozbycia się ropnia gruczołu Bartholina jest leczenie chirurgiczne. Nawracające stany zapalne prowadzące do powstania ropnia są wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Lekarz metodę leczenia dobiera indywidualnie, uwzględniając zaawansowanie zmiany i stan ogólny pacjenta.

Najczęściej wykonywanym leczeniem jest zabieg nazywany marsupializacją. Polega na nacięciu ropnia oraz przeprowadzenia drenażu znajdującej się w jego wnętrzu wydzieliny. Lekarz następnie doszywa ściany gruczołu do okolicznej skóry na granicy z przedsionkiem pochwy. Leczenie ma na celu usunięcie dolegliwości i zmniejszenie ryzyka nawrotów zmian.

Marsupializacja daje możliwość poszerzenia ujścia gruczołów, a tym samym ułatwia drogę opróżnienia wydzieliny. Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę. Zwykle prowadzi się go w znieczuleniu miejscowym i warunkach ambulatoryjnych. Pacjentka tego samego dnia może opuścić szpital. W wyjątkowych przypadkach może wymagać hospitalizacji, a wykonanie leczenia przebiega w znieczuleniu ogólnym.

W większości przypadków chirurgiczne usunięcie ropnia nie wymaga zastosowania jednoczasowej antybiotykoterapii. Leczenie farmakologiczne prowadzone jest w przypadku wystąpienia objawów ogólnoustrojowych, wskazujących na szerzący się proces zapalnych – gorączka, apatia i ogólne osłabienie, dreszcze.

Stosowania leków o działaniu przeciwbakteryjnym wymagane jest także u kobiet ciężarnych. Rozwój zakażenia może doprowadzić do zakażenia łożyska, a tym samym stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach dochodzi do samoistnego pęknięcia ropnia. Sytuacja taka nie zwalnia z konieczności konsultacji lekarskiej oraz wykonania specjalistycznego badania.

Ropień gruczołu Bartholina – zalecenia po zabiegu

Znajdujący się wewnątrz warg sromowych większych gruczoł Bartholina wymaga szybkiego i skutecznego wdrożenia odpowiedniego leczenia. Poza przeprowadzonym z sukcesem zabiegiem bardzo ważną rolę pełni odpowiednia rekonwalescencja i poprawnie przebiegający proces gojenia.

Pacjentkom poleca się ograniczenie wysiłku fizycznego oraz prowadzenie oszczędnego trybu życia przez co najmniej 2 tygodnie od przeprowadzonego zabiegu.

Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza prowadzącego zabieg. Konieczne jest także odbycie wizyt kontrolnych – stanowią one podstawę oceny skuteczności leczenia.

Domowe sposoby leczenia ropnia gruczołu Bartholina – czy warto z nich korzystać?

W przypadku ropni zlokalizowanych w obrębie sromu i pochwy nie należy stosować naturalnych sposobów leczenia. Zapalenie gruczołu może przynieść poważne w skutkach konsekwencje. Powinno być jak najszybciej zdiagnozowane przez lekarza specjalistę, który indywidualnie dobierze najlepszą metodę leczenia.

Gruczoł Bartholina – jak zapobiegać jego chorobom?

Charakterystyczna lokalizacja na wargach sromowych większych oraz specyficzna budowa sprawiają, że zapalenia gruczołu Bartholina są dość często spotykane. Nie ma metody profilaktyki, która stanowiłaby skuteczną ochronę przed uporczywym problemem. Warto jednak zadbać o to, aby utrzymać ogólny, dobry stan zdrowia narządów płciowych.

Należy pamiętać o codziennej higienie, która w największych stopniu minimalizuje ryzyko rozwoju infekcji.

W przypadku wzmożonej aktywności seksualnej, nie wolno zapominać o stosowaniu mechanicznego zabezpieczenia. Stanowi ono jedyną skuteczną formę ochrony przed drobnoustrojami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W zachowaniu zdrowia konieczne jest także regularne odbywanie wizyt ginekologicznych. Profesjonalne badanie powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. Lekarz ma możliwość dokładnej oceny stanu narządów płciowych, a także szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Podczas badania wykonywana jest także cytologia. Stanowi ona kluczową rolę w diagnostyce raka szyjki macicy, który w dalszym ciągu jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów u kobiet.

Bibliografia

 
  • De Bortoli J., Chowdary P., Nikpoo P., i wsp., Postępowanie w przypadku torbieli i ropni zlokalizowanych w obrębie sromu lub pochwy – przegląd, w: Medycyna Praktyczna, 2021;
  • Lee MY, Dalpiaz A, Schwamb R, Miao Y, Waltzer W, Khan A. Clinical Pathology of Bartholin's Glands: A Review of the Literature. Curr Urol. 2015 May;8(1):22-5. doi: 10.1159/000365683;
  • Luce-Wunderle G., Debrand-Passard A., Chirurgia ginekologiczna, w: Pielęgniarstwo operacyjne, 2006.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Dominika Adamczyk-Grabias

Dominika Adamczyk-Grabias

Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonatka medycyny, stomatologii oraz medycyny estetycznej. W codziennej praktyce lekarskiej szczególną uwagę poświęca zabiegom z zakresu chirurgii oraz pedodoncji. Prywatnie szczęśliwa żona, pasjonatka gotowania i ogrodnictwa.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak przebiega rehabilitacja wcześniaków?

 

Spanie w skarpetkach – czy jest zdrowe? Zalety i wady spania w skarpetkach

 

12. miesiąc życia dziecka

 

Kwasy na twarz w ciąży – które można stosować?

 

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Joga w ciąży

 

Agenezja nerki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Ból brzucha i gorączka u dziecka – jakie są przyczyny?