Podstawowym sposobem leczenia nadwagi i otyłości jest zmiana stylu życia prowadząca do uzyskania ujemnego bilansu energetycznego. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze, obniżonej kaloryczności posiłków, a także zwiększonej aktywności fizycznej w wielu przypadkach udaje się uzyskać zmniejszenie masy ciała. U części pacjentów, konieczne może okazać się dodatkowe wsparcie farmakologiczne. Lek Mysimba to nowoczesny preparat stosowany jako uzupełnienie diety w celu obniżenia masy ciała.
Mysimba na odchudzanie – jak działa, czy jest bezpieczna, recepta, ulotka, dawkowanie
Naltrekson, bupropion – nowoczesne połączenie w walce z nadwagą i otyłością
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, natomiast nadwaga to stan poprzedzający jej rozwój. Do niedawna jedynym lekiem zarejestrowanym w ich leczeniu był orlistat. Od 2016 r. w tym wskazaniu możemy również stosować nowoczesny preparat Mysimba.
Mysimba to preparat złożony, w którego skład wchodzą dwie substancje czynne – chlorowodorek bupropionu oraz chlorowodorek naltreksonu. Oba te leki w pojedynkę są już od lat stosowane w medycynie. Bupropion – w leczeniu depresji oraz uzależnienia od nikotyny, natomiast naltrekson jest antagonistą receptorów opioidowych, dlatego jest stosowany w leczeniu uzależniania od przyjmowania preparatów zawierających opioidy. Połączenie bupropionu i naltreksonu w jednym preparacie okazało się bardzo skuteczne jako uzupełnienie diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej w redukcji masy ciała. Zauważono, że w przypadku równoczesnego stosowania leków pozytywny efekt ich działania jest potęgowany.
Mysimba to lek o działaniu ośrodkowym oddziałujący w głównej mierze na jądro łukowate podwzgórza i mezolimbiczny dopaminergiczny układ nagrody. Stymuluje odczuwanie sytości i zmniejsza chęć jedzenia, której celem jest odczuwanie przyjemności.
Wskazania do stosowania i dawkowanie leku Mysimba
Mysimba to preparat stosowany w leczeniu otyłości (BMI≥30 kg/m2) oraz nadwagi (BMI=27-30 kg/m2), gdy współistnieją z nią inne choroby będące powikłaniem nadmiernej masy ciała:
- wyrównane nadciśnienie tętnicze;
- cukrzyca typu 2;
- dyslipidemia.
Lek Mysimba jest zarejestrowany do stosowania u pacjentów dorosłych spełniających powyższe warunki, w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększeniem aktywności fizycznej. Dawka leku, który występuje w formie tabletki o przedłużonym uwalnianiu, powinna być zwiększane stopniowo w okresie pierwszych 4 tygodni stosowania:
- w I tygodniu 1 tabletka rano;
- w II tygodniu 1 tabletka rano i 1 wieczorem;
- w III tygodniu 2 tabletki rano i 1 wieczorem;
- w IV tygodniu 2 tabletki rano i 2 wieczorem.
W przypadku pominięcia dawki leku nie zaleca się jednoczesnego zażywania nieprzyjętych wcześniej tabletek. Preparat należy przyjąć o stałej porze i w ustalonej wcześniej z lekarzem dawce. Modyfikacja dawkowania leku Mysimba może być konieczna, gdy współistnieją umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek, a także u pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami czynności wątroby.
Lek należy odstawić po 16 tygodniach stosowania, jeśli masa ciała pacjenta nie ulegnie zmniejszeniu o co najmniej 5% w odniesieniu do wartości początkowej.
Przeciwwskazania do stosowania leku Mysimba
Niektóre stany lub współistniejące choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania leku Mysimba. Preparat ten nie powinien być przepisywany, gdy u pacjenta występuje nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik.
Lek Mysimba jest również przeciwwskazany u osób z:
- niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym, a więc wówczas gdy podczas jego wielokrotnych pomiarów stwierdza się wahania ciśnienia tętniczego, a także w przypadku nieustępującego wzrostu ciśnienia tętniczego;
- napadami padaczkowymi w wywiadzie;
- w bezpośrednim okresie po nagłym odstawieniu alkoholu lub nagłym odstawieniu opiatów oraz benzodiazepin w przypadku uzależnienia;
- przyjmujących inne leki zawierające jako swoje substancje czynne naltrekson lub bupropion;
- stale przyjmujących oraz do 2 tygodni od odstawienia inhibitorów MAO;
- ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz nerek.
Lek Mysimba jest przeciwwskazany także, jeśli u pacjenta występuje guz nowotworowy ośrodkowego układu nerwowego, choroba afektywna dwubiegunowa, żarłoczność psychiczna lub jadłowstręt psychiczny. Stosowanie leku Mysimba jest również przeciwwskazane u osób, które kiedykolwiek chorowały na wymienione schorzenia. Co ważne lek nie może być zażywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Efekty uboczne stosowania leku Mysimba
Jak w przypadku każdego preparatu, również u pacjentów przyjmujących lek Mysimba mogą wystąpić różne efekty uboczne. Należą do nich:
- nudności, zaparcia, wymioty;
- zawroty i ból głowy;
- suchość w jamie ustnej;
- bezsenność, koszmary senne;
- lęk;
- kołatania serca;
- wahania ciśnienia tętniczego;
- zaostrzenie tocznia rumieniowatego układowego;
- obrzęk naczynioruchowy;
- wysypka na skórze;
- podwyższona aktywność enzymów wątrobowych;
- podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy;
- zmęczenie oraz uczucie rozdrażnienia.
U pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwdepresyjne oraz lek Mysimba istnieje ryzyko rozwoju groźnego dla zdrowia i życia zespołu serotoninowego. Z tego powodu w przypadku przyjmowania leków przeciwdepresyjnych konieczne jest zachowanie ostrożności.
Bibliografia
- Mysimba, INN-naltrexone hydrochloride, bupropion hydrochloride, CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO, https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/mysimba-epar-product-information_pl.pdf, [dostęp 01.03.23 r.];
- Stanowisko Zespołu Ekspertów dotyczące zastosowania produktu leczniczego Mysimba® (chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu) we wspomaganiu leczenia otyłości i nadwagi (BMI ≥ 27 kg/m2) z chorobami towarzyszącymi, Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 5, 333–348;
- Olszanecka-Glinianowicz M.: Leczenie farmakologiczne otyłości w świetle aktualnych wytycznych American Association of Clinical Endocrinologists and American College of Endocrinology 2016. Med. Prakt., 2017; 1: 52–61.
Komentarze i opinie (0)